RUDINA SKIFTERINA

0
765
Sali Leka

Poezi Nga Libri “Jehona e Zemrave Tona”

Sali Leka

Janari muaji urimeve iradinike ilmimike.
Unë uroj më poezi lirike, brilante metaforike.
Uroj e përshëndes shokët e shoqet soinike fisnike.
Po ja nis e uroj shoqen solide Rudina teuratike.
Skifterina guximtare e krenare triumfatore.
Urime shumë urime për ne të dy.
Do të uroj edhe në vitin 3022!
Do të jetoni me arome nektarike !
Edhe 120 vite me jehonë jetike eposike.
Askush nuk të arrin ty!
O Viganesha e lartësuar diellore.
O Fratesha e lumnuar shembullore.
Jemi mbi 200 milion meshkuj si levore.
Edhe mbi 200 milion femra llastore.
Rudina o Rudina do të uroj solemisht.
Të premtoj e të dëgjoj fatmirësisht.
Fjalët e tua si mjalti më shijojnë.
Dëshirat e tua kijafetin ma shtojnë.
E aftësuar e lezetuar, e sheherezaduar.
Në dy hemisfera botërore.
Edhe në shtatë planete tokësore e qiellore.
Rudina e sahishme e mahnitshme.
Skiferina e vullnetsuar e vitalizuar.
Do të uroj përsëri me poezi të dobishme.
Jehoj e gurgulloj më betim e admirim.
Për ty as kursehem as kam përtim.
Me ty këndoj pesqind million poezi.
Me hov e vrull ngjitem në atmosfer.
As të pengoj, as të detyroj si panterë.
Por të ndihmoj gjithmonë e përherë.
Të largoj cdo ligësi e sikleti.
Të garantoje e të stolis dimër, behar e verë.
Rudina të kam shoqe! E më ke shok!
Me shpirt e zemër bashk e tok!
Me krenari e lavdi, poezi e dituri.
Poezia e dituria janë shenjtëri e mrekulli.
Me ty Rudina me besim sublime e pandalim.
Fluturoj nëpër lugina me trëndafila.
Cicëroj në deg dafina me pëllumba e bilbila.
Asnjë shoqe nuk braktis, por i sajdis.
E do ti pajis e begenis me shkëlqim.
Me shumë nderim etik e pëlqim.
Edhe ato që nuk janë lozonjare sensuale.
Edhe ato që nuk janë shkathtore esenciale.
Epo ti Rudina skifterina
Jeni lozonjare sensuale potenciale.
E do të jeni e shkathëta filozofike speciale.
Beso vetën Rudina beso!
Këndo skifterina këndo!
Mos u dëshpëro për ata e ato.
Që nuk duan këngë as poezi.
As dinë etikë as dituri.
As jehonë me krenari e lavdi.
As me u lumturuar më dashuri.
As me jetuar të gëzuar më harmoni.
Por duan të vdesin të zhyt në marrëzi.
e me u mbyt me baterti e zallamahi.
Epo ne të dy o skifterina gjeraqina.
Jemi burimi i pashteruar energjije.
E do të jemi volum të pjalmuar.
E të veratisuar kënaqësie.
Çdo sekond e minut të mbushur të plotësuar.
Të shëndetësuar të kompletuar.

Sali Leka cel : 0683855304

Shënim specifik ekskluziv me fragmente prozaike.

Në kohën e muzgut e skëterrit komunist shekullit XX, kam paraqitur për botim 725 poezi brilante eposike për shokët dhe shoqet e mia kreshnike besnike dhe vital viganike të mrekullueshme me kujtime dhe episode të paharrueshme, por nuk i botuan ata gazetarë zgërdhec, zuzaristë, sencuristë që as kishin aftësi me u kulturuar as dëshirë, as ndjenja me u dashuruar, as energji vitale me jetuar.

Tiranë, janar 2022

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.