Republikani i GOP, Madison Cawthorn kritikon Zelenskyn si një “bandit” që mbikëqyr qeverinë “e keqe”

0
445
Madison - Zelensky

Nga Evan Simko-Bednarski, 10 mars 2022NewPost.comPërktheu Arben Çokaj

Përfaqësuesi republikan nga Karolina e Veriut u kap në kasetë në një tubim të fushatës gjatë fundjavës duke sulmuar presidentin ukrainas – i cili, sipas ndihmësit të tij, i ka mbijetuar më shumë se një duzinë tentativave për vrasje në dy javët e para të luftës.

Mos harroni se Zelensky është një bandit,” tha Cawthorn, sipas një video të marrë nga WRAL e Karolinës së Veriut. “Mos harroni se qeveria ukrainase është tepër e korruptuar, dhe është tepër e keqe, dhe ka shtyrë ideologjitë e ‘zgjuara’”.

Komentet e Cawthorn janë në kontrast të plotë me mbështetjen dypartiake, që është rritur rreth Zelenskit dhe ushtrisë ukrainase, që nga fillimi i pushtimit brutal të Rusisë muajin e kaluar.

Por ato i bëjnë jehonë linjës republikane nga viti 2019, kur presidenti i atëhershëm Donald Trump u fajësua për kërcënimin e dyshuar se do të ndalonte ndihmën ushtarake ndaj qeverisë së Zelensky, nëse qeveria ukrainase nuk hetonte kandidatin e atëhershëm Joe Biden.

Gjatë procedurave të fajësimit të vitit 2019 – të cilat kulmuan me lirimin e Trump nga një votim i partisë – Republika e Partisë Demokratike, Jim Jordan tha se Ukraina konsiderohej nga firma e kontabilitetit Ernst & Young si “një nga tre vendet më të korruptuara në planet”.

Rep. Madison Cawthorn akuzoi qeverinë e Ukrainës për “shtyrje të ideologjive “të zgjuara”.
Me mirësjellje të Komitetit për Marrëveshjet për Komitetin Kombëtar Republikan 2020 nëpërmjet AP
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky
Rep. Madison Cawthorn pretendon se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky po shtyn “dezinformata mbi Amerikën”.
Facebook / Volodymyr Zelenskyy
Cawthorn aktualisht po kandidon për rizgjedhje në distriktin e 11-të të Karolinës së Veriut, ku ai po përballet me shtatë sfidues kryesorë republikanë.

Cawthorn shkroi në Twitter të enjten pasi u nxeh për të sulmuar Zelenskyn.

@RepCawthorn · 10 mars 2022
Propaganda po përdoret për të joshur Amerikën në një luftë tjetër.
Nuk dua që amerikanët të vdesin sepse emocionet na shtynë në një konflikt.
contra.substack.com
Propaganda dhe pasojat e saj në luftën Ruso-Ukrainë.
Rep Madison Cawthorn
@RepCawthorn


Veprimet e Putinit dhe Rusisë janë të neveritshme.
Por liderët, përfshirë Zelensky, NUK duhet të shtyjnë dezinformata mbi Amerikën.
Unë lutem për Ukrainën dhe popullin ukrainas.
Lutuni gjithashtu që të mos futemi në konflikt, bazuar në liderët e huaj që shtyjnë dezinformimin.

Ai e quajti pushtimin e presidentit rus Vladimir Putin “të neveritshëm” dhe tha se “po lutet për Ukrainën dhe popullin ukrainas“.

Megjithatë, ai nuk u tërhoq nga sulmi i tij ndaj liderit ukrainas.

Udhëheqësit, duke përfshirë Zelensky, NUK duhet të shtyjnë dezinformata mbi Amerikën,” tha ai.

Një burrë nget një biçikletë në zonën e shkatërruar nga lufta të Mariupol, Ukrainë më 9 mars 2022. AP Photo/Evgeniy Maloletka

Cawthorn u lidh me një artikull të platformës substack, që e karakterizon Fantazmën e Kievit dhe mbijetesën e trupave ukrainase në ishullin e gjarpërinjve si raste të dezinformimit ukrainas.

Lutuni gjithashtu që të mos tërhiqemi në konflikt bazuar në liderët e huaj që shtyjnë dezinformimin”, shkroi Cawthorn.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.