NATO, ishte dashur të shkatërron çerdhen e regjimit kriminal të Vuçiqit, siç bëri më regjimin e Millosheviqit

1
98
Vucic për Srebrenicën në OKB

Skënder MULLIQI

Nuk ka vend tjetër në Evropë, e që është absurditet i shekullit 21, sikur Serbia, që po e udhëheqin ultranacionalistet dhe klerikët primitiv, gënjeshtarë dhe mashtrues, në krye më Vuqiqin dhe Porfirijen. Për dekada Serbia është futur në errësirën e primitivizmit. Drejtuesit e sotem të shtetit serb, janë komplet kriminelë lufte, të cilët janë bërë model edhe i gjeneratës së re në këtë shtet.Serbia më slloganin apsurd dhe fashist, për “popullin qiellor”, edhe i filloj luftërat kunder popujve të tjerë. Kështu Millosheviqi nxiste urrejtje ndëretnike më ndihmen e paramiltarëve Arkan, Dragan e paramiltarëve të tjerë, e në mesin e tyre ishte edhe Aleksander Vuqiqi, të cilët bënë masakra të pa para më shkatërrimin e ish-Jugosllavisë.

Skenarë për ti përseritur masakrat ndaj shqiptarëve në veri të vendit, ishte koncentrimi i grupit terroristë në Banjskë, ku u zbuluan pajisje të mëdha dhe moderne ushtarake të dërguara nga kryeterroristi Aleksander Vuçiq, përmes terroristit Radojqiq. Ky grup kishte për synim skenarin trishues të vrasjve të ndonjë serbi mbrenda kishes, apo edhe aty afër, për ti fajësuar si gjithmonë shqiptarët, dhe pastaj të vazhdohet më skenarin e kryengritjës të minoritit serb, për të bërë faktike ndarjën e veriut të Mitrovicës nga jugu.

Një operacion i tillë ushtarakë i Vuçiqit dështojë falë ndërhyrjës të policëve tanë heronjë, të cilët shpartalluan këtë grup duke vra disa prej tyre e të tjerët arritën të largohen, për çka edhe këtyre ditëve për largim të grupit u vunë dyshime spekulative mbi pjestarët e KFOR-it, të cilët dëklaruan, së nuk kan lidhje më largimin e tyre, dhe natyrishte që këtë duhet edhe besuar. Politika serbe nuk po mund të devijojnë nga politika destruktive luftarake e slobizmit, sheshelizmit, për të vazhduar më vuqiqizem, duke u bazuar në mitin e rrem të kishës për “popull qiellor” dhe “Kosovën si tokë e shejtë serbe”.

Historika ka mundësi të përseritet.Regjimi i Millosheviqit kishte hyrë në luftë për Kosovën duke vra dhe duke bërë spastrime etnike. Ai u ndalë në këtë marshim makabër nga shqiptarët dhe nga NATO. Në fund qeveria e Millosheviqit nënshkrojë në Kumanovë kapitullimin ushtarak, ku Kosova pas shumë vitesh roberie u pavarësu. Edhe ky pushtet i Vuqiqit herdo kur do të detyron NATO-n, të intervenon ushtarkakisht, për të ndalë këtë psikopat lufte. Diktatori Vuqiq, si njeri i Millosheviqit, njeh vetëm gjuhën e forcës.

Do të ishte gabim sikur edhe deri më tash të mendohet së një kriminel lufte, mund të pëson ndonjë katarsis pozitiv, më të ciln mund të bisedohet për paqë dhe properitet në rajon.Këtë e ka konfirmuar edhe procesi i bisedimeve Kosovë-Serbi, i cili asesi të futet në binar normal të saj, për shkak të qëndrimeve luftënxitëse të Serbisë ndaj Kosovës, por edhe ndaj Malit të Zi dhe BH-s. BE-ja dhe NATO, ishte dashur të shkatërrojnë folën e të keqës në Ballkan, siq është Serbia e Vuqiqit. Tek e fundit as Millosheviqin nuk e rrëxuan fjalet dhe lutjet, si po tenton BE-ja me Vuqiqin, por forca e NATO-s.

1 KOMENT

  1. Rusia eshte me e poshter se Serbia… edhe NATO eshte duke u marre me Rusine e jo me Serbin. Plus edhe ti mundesh me luftue kunder Serbise… jo veç NATO. Jepi edhe ti pak… nisja ti i pari edhe na tjerët te vijmë pas…

    Respekt per ty o strateg i madh i kombit Shqipytar.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.