DROGAT DHE NJERËZIMI

0
279
Zef Mulaj

Nga Akademik Dr. M.A.F Zef Mulaj

Droga është pjesë e historisë së njerëzimit. Shërbyen për të larguar nga realiteti, për të nxitur eufori dhe për të zhvlerësuar çdo ndjesi të pakëndshme psikike, për të lehtësuar kontaktin me hyjninë. Por ato u vërtetuan se ishin “zëvendësues” iluzorë. Nga rreth 800,000 specie bimore të identifikuara nga botanistët, rreth 4000 kanë veti psikoaktive.

Prej tyre, rreth 60 kanë qenë në përdorim të vazhdueshëm, diku në botë, gjatë historisë së njohur. Njohuritë për disa bimë psikoaktive janë shumë të lashta, siç dëshmohet nga shumë gjetje arkeologjike. Në mjegullën e kohës … Në ishullin e Tajvanit, janë zbuluar mbetje litarësh të bërë nga kërpi që duket se datojnë mbi 10,000 vjet më parë. Në Mbretin Shu, një libër kinez, drafti i parë i të cilit daton në 2350 para Krishtit, përafërsisht, për pasurinë e provincës Shantung flitet me “mëndafsh, kërp, plumb, pisha dhe gurë të çuditshëm”.

Traktati më i vjetër kinez mbi ilaçet përmend kërpin (në kinezisht “ma”), si një ilaç veçanërisht i rëndësishëm, i dobishëm në sëmundje shumë të ndryshme reumatizma, malaria, beriberi, kapsllëku, mungesa e përqendrimit. Përdorimi i kërpit si një bimë psikoaktive, nga ana tjetër, duket se e ka origjinën në Indi. Një legjendë Vedike tregon se perëndia Shiva kërkoi strehim nga dielli përvëlues në një korije me bimë të larta kërpi, u përpoq të hante gjethet dhe tërhoqi aq shumë ngushëllim prej tyre, saqë i miratoi si ushqimin e tij të preferuar.

Mbetjet fosile të farave dhe kapsulave të lulekuqes së opiumit që datojnë nga periudha neolitike dhe epoka e hershme e bronzit, dhe për këtë arsye të paktën 4-5.000 vjet më parë, janë gjetur në shpella dhe fshatra liqenore në Zvicër, Spanjë, Francë dhe në vende të ndryshme në Pellgjet e Po, Rhine dhe Danub. Në Spanjë, në nekropolin neolitik të zbuluar në Cueva de losMurciélagos në Albuñol, afër Granadës, kapsula lulekuqe u gjetën në varrime. Në Kretë u gjet një statujë që daton në vitin 1300 para Krishtit, me kokën e kurorëzuar me kapsula lulekuqeje dhe në Qipro një cilindër fildishi i vitit 1200 para Krishtit, e cila konsiderohet një llull për tymosje opiumi.

Në pellgun e Mesdheut, monedhat, bizhuteritë, vazot dhe basorelievet që përshkruajnë lulekuqe nuk numërohen. Në Qipro dhe Egjipt janë gjetur vazo të shumta në formë kapsule lulekuqe, të cilat do të ishin përdorur që nga viti 1500 para Krishtit. gati për të transportuar opiumin (prodhuar në Qipro dhe shitur në Egjipt). Në tabelat e sumerëve të Mesopotamisë, rreth 5000 vjet, flitet për një substancë të quajtur hul-gil, e cila sipas disa studiuesve është opium. E njëjta substancë përmendet vazhdimisht – me shumë detaje të tjera në lidhje me përdorimin e saj – në pllakat mjekësore të gjetura në Nineveh në bibliotekën e mbretit të madh asirian Ashurbanipal.

Papirusi Ebers (1550 p.e.s.), i zbuluar në vitin 1862 në Tebë, teksti më i rëndësishëm mjekësor i Egjiptit të lashtë, flet për një substancë të quajtur seter-seref ose shepen, e cila do të ishte ende opium. Në Odisenë (shekulli VII para krishtit)Në kohët e lashta problemi moral i përdorimit të drogës nuk ekzistonte, marrja e tyre nuk ishte çështje e drejtë apo e gabuar, ato përfaqësonin një pjesë themelore të marrëdhënies me perënditë, një lidhje me mjekësinë, një lidhje me trupinNë shoqëritë e gjuetarëve-mbledhësve, droga është e lidhur ngushtë me përvojën fetare, e cila ende nuk kishte dogma të shkruara dhe hyjnitë e përcaktuara mirë.

Në këtë rast ajo u përdor kryesisht si një substancë enteogjene për ritet e vizionit dhe komunikimit me hyjnoren: peyote (“buka e perëndive”) në Meksikë, ayahuasca (“hardhia e shpirtrave”) në Amazon dhe Amerikën Qendrore, ‘iboga (“bimë mrekullie” ose “pema e dijes”) në Afrikën Perëndimore, kawa (“pije e hidhur, e athët, e thartë”) në Paqësorin Jugor, kanabis sativa në Lindje. Shamanizmi është forma më e vjetër dhe më e plotë e shkrirjes së dimensionit fetar me drogën.

Përdorimi i drogave nga shamani përdoret për të lënë trupin dhe për t’u mishëruar në gjendje të tjera (bimore, shtazore dhe madje njerëzore), për ta “transportuar” atë në një dimension tjetër nga ku mund të parashikohen ngjarje ose fjali, shërohen, orientohen. Për ndjekësit, megjithatë, është një formë komunitare e pjesëmarrjes në ceremonitë fetare. Siç raportohet, midis popullatave Amazoniane dhe Ande, për shembull, shamanët përdorën ayahuasca (ayac në keçua do të thotë “shpirt” dhe waska “liana”), një pije e përdorur kundër “një mijë të këqijave” dhe e prodhuar nga përzierja e bimëve të ndryshme në një zierje, kryesisht lianat e pluhurosura të Banisteriopsiscaapi (bimë ngjitëse) dhe gjethet e Psychotriaviridis (shkurre).

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, “të gjitha ato substanca me origjinë bimore ose sintetike që veprojnë në sistemin nervor qendror shkaktojnë gjendje të varësisë fizike dhe/ose psikologjike, duke shkaktuar në disa raste efekte tolerance (nevoja për të rritur dozat si abuzim përparon) dhe në raste të tjera varësia e dyfishtë, pra varësia e të njëjtit subjekt nga disa barna”.

Klasifikimi i barnave bëhet sot sipas kritereve të ndryshme:- kimike: bazuar në strukturën kimike të përbërësit aktiv;
– legjislativ: drogat e ligjshme (duhani dhe kafeja) dhe drogat ilegale (opiatet, kanabinoidet, halucinogjenet, etj.);
– rrezikshmëria: droga të lehta dhe të forta (dallimi bazohet në shpejtësinë dhe shkallën e varësisë dhe ashpërsinë e dëmit të prodhuar);
– përgatitja: substanca natyrore dhe substanca sintetike;
– simptomatologjike: në bazë të ndryshimeve psiko-fizike që prodhojnë.Në këtë rast, ato mund të ndahen në dy mënyra:
– droga depresive: opiatet, barbituratet, qetësuesit;
– droga stimuluese: kokaina, amfetamina, derivatet e amfetaminës, kafeina, ilaqet kundër depresionit, etj;
– droga halucinogjene: kërpi dhe derivatet indiane, LSD, etj.;
– ose narkotikë ose droga: substanca që japin një ndjenjë mirëqenieje duke vepruar në zonat e trurit që kontrollojnë emocionet dhe kënaqësinë (morfinë, kodeinë, heroinë);
– qetësues ose hipnotikë: barna që ngadalësojnë funksionet normale të trurit, duke dhënë një efekt të përgjithshëm qetësues;
– droga të paqëndrueshme ose thithëse: substanca që prodhojnë avuj të cilët, nëse thithen, ndryshojnë perceptimet;
– droga psikedelike (halucinogjene): që shkaktojnë iluzione, pra interpretime të pasakta të imazheve ose tingujve, të shoqëruar me ndryshime në kujtesë dhe emocione (LSD, ekstazi, etj.);
– derivatet e bimës së kanabisit: të cilat prodhojnë një sërë efektesh, duke përfshirë euforinë, relaksimin, dezinhibimin, të shoqëruar me ndjesi të ngadalësimit të kohës dhe vëmendjes dhe ulje të kontrollit të lëvizjeve dhe kujtesës (marihuanë dhe hashash).

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.