23.5 C
Tirana
E martë, 23 Korrik 2024
[ Arkivi ] përmban shkrime nga vitet [ 2009-2015 ] dhe [ 2016-2021 ], ndërsa [ 2003 – 2009 ] (në html)

Acari që ngriu zemrat tona

Shkrime të ndryshme

admin
adminhttps://fjala.info
Publikuar nga: Arben Çokaj - Mësues Fizike & Informatike :: Gazetar & Analist i pavarur :: Autor librash :: Uebdizajner & Grafikdizajner

Foto: Aleksej Navalny i burgosur

Milazim Zeqiraj

Acari që ngriu zemrat tona

(Kushtuar Aleksej Navalny)

Aleksej Navalni u rradhit në vargun e gjatë
të martirve për liri dhe demokraci.

Ylli që rrezatonte në acarin Siberian
më 16.2.2024 u shu.
Ai nuk thirri vdekjën për ta shuar qeshjën
dhe bukurin e idealit të vet.

Ai vdiq shumë herë, sot u vra
Botën e mveshi më dhimbje
e dikush zgerdhin në fron.

Acari i Novosibirit ngriu zëmrat liridashëse kudo,
Dikush po i kërcnon rezet e Diellit.
Ti shkrove baladën tënde për ne,
për një grimë liri e ngrotësi,
për damaret e ngrirë në acarin siberian.

Luftën e bëre pa kursim
Bëtejë e fitove dhe mbete shpresë
për liri dhe demokracin tonë.
Martirë i njërzimit ndaj terrorit dhe acarit
mbrenda dhe jash sketërrës luksosze.

Liria po vritet çdo ditë
Armiku i njërzimit është diktatura
si në kohën Cariste, Komuniste
fashiste komuniste e fashiste „demokratike“.
Diktatura ka vetem gjuhën e dhunës
mbi njeriun që kërkon Liri dhe Demokraci.

Aleks Navalny i Rusisë
Ukshin Hoti i Kosovës
Botën e mveshën më shpresë
se si luftohet për liri dhe demokraci.

U shuan në acarin e dhunës.
Luftuan për pakëz dritë, ditë më Diell
që nuk e përjetuan kurrë.
U bën përmendore e njërzimit liridashës
Diellin e thirren për ti ngrohë zemrat e ngrira.

Plaga u thellua sot nga dhimbja që ta errsoj jetën
Vdekja e heronjëve ngatrrohet në terror
Forca për rezistencë po rritë.
Ata të mos të mbesin vetëm
së diktatura nuk ka mëshirë.

16.2.2024, Offenburg

Më shumë shkrime

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.

Shkrimet e fundit