Intervistë e egër – Këshilltari i Zelenskyt e parashikoi në detaje luftën tre vjet më parë

0
614
Oleksij Arestovych - këshilltari i Zelenskyt

Daniel Martinsen, BTPërktheu Arben Çokaj

Oleksij Arestovych ulet i qetë me krahët e kryqëzuar teksa thotë fjalët.

Me pak fjalë, do të jetë një luftë e vërtetë. Dhe probabiliteti është 99.9 për qind”, thotë ai.

Këshilltari i presidentit ukrainas flet për atë që po ndodh tani në Ukrainë, ku forcat ruse hynë në vend gati katër javë më parë.

Ajo që është e jashtëzakonshme, megjithatë, është se mendimi i Oleksiy Arestovytj doli pothuajse saktësisht tre vjet më parë. Kjo ndodhi në një intervistë për median ukrainase Apostrof tv, e cila e postoi intervistën në kanalin e tyre në YouTube18 mars 2019.

Oleksij Arestovytj u shfaq në intervistë në mars 2019. Foto: Pamje nga intervista

Një pjesë e vogël e intervistës tani ka marrë një vëmendje të re, të madhe, sepse këshilltari kryesor ukrainas në atë kohë, në detaje pothuajse të frikshme, ishte në gjendje të parashikonte se çfarë kishte ndodhur në të vërtetë që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt.

Pika fillestare për deklaratat e bujshme është se Oleksiy Arestovych në një intervistë televizive i kërkohet të komentojë se çfarë do të ndodhë nëse Ukraina dëshiron të anëtarësohet në NATO – siç është shprehur qeveria e vendit disa herë që atëherë – kjo për shembull, do t’i japë fund luftimeve në lindje. Ukraina që ka vazhduar që nga agresioni i fundit rus në 2014?

Jo, nuk do të ketë asnjë afat për përfundimin e luftës (në Ukrainën Lindore, red.),” përgjigjet Oleksy Arestovych:

Në vend të kësaj, kjo do të çojë në një operacion masiv ushtarak rus kundër Ukrainës. Ata do të na shkatërrojnë dhe do të thyejnë Ukrainën, kështu që NATO nuk do të jetë e interesuar të na marrë ne”.

Një qendër tregtare është bombarduar në Kiev, e cili është gati të rrethohet nga trupat ruse. Foto: FADEL SENAVShiko më shumë

Kur këshilltari i presidentit Volodymyr Zelensky shpreh me fjalë se çfarë mund të bëjë Rusia në një luftë, ai gjithashtu godet gjerësisht në vend.

Oleksiy Arestovych deklaron në vitin 2019 se pret sulme ajrore dhe sulme nga trupat ruse të vendosura në kufirin midis dy vendeve.

Ai parashikon gjithashtu se kryeqyteti Kiev do të rrethohet dhe se forcat ukrainase në Ukrainën lindore do të rrethohen. Për më tepër, ai parashikon se rusët do të hyjnë në Ukrainë nga gadishulli i Krimesë dhe në të njëjtën kohë do të marrin kontrollin e zonës deri në rezervuarin e Kakhovske për të siguruar furnizimin me ujë të Krimesë.

Gjithçka ka ndodhur.

Sulm në qytetin ukrainas të Chernihiv, që ndodhet në jug të kufirit me Bjellorusinë – nga ku kanë hyrë edhe trupat ruse. Foto: MAXAR TECHNOLOGIESShiko më shumë

Oleksiy Arestovych gjithashtu parashikon se Rusia do të hyjë në Ukrainë nga Bjellorusia dhe do të ndërmarrë veprime kundër pikave kyçe të infrastrukturës.

Gjithashtu ka ndodhur.

Së fundi, intervista e vjetër thotë se këshilltari mendon se Rusia do të përpiqet të krijojë një ‘republikë të re popullore‘. Siç e dini, kjo nuk ka ndodhur, pasi Ukraina deri më tani ka rritur aq shumë rezistencën sa që vrulli rus në shumë vende është plotësisht i ndenjur.

Oleksiy Arestovych pyetet gjithashtu se kur do të ndodhë një sulm rus.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyj, ka deklaruar se do të dëshironte që vendi të anëtarësohej në NATO – por gjithashtu ka pranuar se kjo ndoshta nuk do të ndodhë. Foto: PRESIDENTIAL UKRAINIAN PRESS SERVICEShiko më shumë

Vitet më kritike janë nga viti 2020-22”, thotë ai në intervistë.

Dhe vazhdon duke thënë se “me 99.9 përqind siguri” do të çojë në një “luftë të madhe” me Rusinë, nëse Ukraina dëshiron të anëtarësohet në NATO.

Dhe nëse nuk i bashkohemi NATO-s, Rusia do të vazhdojë të përpiqet të pushtojë Ukrainën brenda 10-12 viteve të ardhshme. Ky është udhëkryqi me të cilin përballemi”, thotë ai.

Pas kësaj, ai pyetet se çfarë do të preferonte nga të dy skenarët.

Natyrisht një luftë e madhe kundër Rusisë. Dhe më pas t’i bashkohemi NATO-s, mbi bazën e një fitoreje ndaj Rusisë”, thotë ai.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.