Djali i Joe Biden “bisnesmeni” Hunter Biden u shpall fajtor për 3 akuza kriminale dhe përballet me 25 vjet burg

0
137
Hunter Guilty

Hunter Biden, merrte drogë çdo 20 minuta ose më shumë.” Zoe Kestan, ish e dashnorja e tij

Prokuroria, nuk kishte të bënte vetëm me varësinë, një sëmundje që ndjek familjet në të gjithë Shtetet e Bashkuara, përfshirë Hunter Biden. Ky rast kishte të bënte me zgjedhjet e paligjshme që i pandehuri bëri në grahmat e varësisë nga drogat. Askush në këtë vend nuk është mbi ligjin. Të gjithë duhet të jenë përgjegjës, për veprimet e tyre.” – David Weiss, Prokurori i Posaçëm, Gjykata e Qarkut në Delaware, në SHBA

I pandehuri (Hunter Biden) e dinte se ai përdorte krak dhe ishte i varur nga krak në periudhën përkatëse kohore.” – Leo Ëise, Prokurori deklaroi para jurisë, gjatë fjalës përfundimtare

Nga Klajd Kapinova

Djali 54-vjeçar i Joe Biden u shpall fajtor për tre akuza të rënda penale, që rrjedhin nga një blerje armësh në vitin 2018, ndërsa ai ishte i varur nga droga.

Hunter Biden niset nga gjykata federale në Ëilmington, Del., të martën. Një juri prej 12 vetësh 6 burra dhe 6 gra, shumica nga komuniteti me ngjyrë i dha verdiktin e saj në Gjyqin Federal të armëve të Hunter Biden në Ëilmington, Del., të martën, duke e shpallur fajtor djalin 55-vjeçar të Joe Biden, për të tre akuzat për krime që rrjedhin nga një blerje armësh në vitin 2018.

Pas vetëm tre orësh diskutimesh, trupi gjykues prej 12 anëtarësh arriti në përfundimin se Prokuroria vërtetoi, se Hunter Biden gënjeu për varësinë e tij ndaj droges, gjatë aplikimit për blerjen e armës së zjarrit dhe se ai posedonte ilegalisht pistoletën për 11 ditë.

Hunter Biden është fëmija i parë i një kryetari shteti në detyrë të SHBA-së, që fatmiresisht ndiqet penalisht dhe dënohet për një krim të bërë me ndërgjegje.

Cilat ishin akuzat konkrete?

Juria e shpalli Biden fajtor për krimet e mëposhtme:

  1. Rrena e turpshme ndaj një tregtari të armëve me licencë federale.
  2. Bërja me ndërgjegje e një pretendimi të rremë (fallco), për një formular federal të armëve të zjarrit, që përdoret për të kontrolluar aplikantët
  3. Mbajtja e armës së blerë ilegalisht (përfituar) pa leje dhe mbajtja e saj në një dhomë hoyteli kur po bashkëjetonte me ish gruan e vëllait të tij të vdekur vite më parë.

Akuzat mbartin një dënim maksimal prej 25 vjetësh dhe gjoba deri në 750,000 dollarë.

Kur mori rezultatin apo vendimin e dënimit për 3 akuza kriminale, Hunter Biden tundi kokën pasi u lexua vendimi. Më pas ai puthi dhe përqafoi anëtarët e familjes dhe miqtë, teksa doli nga salla e gjyqit. Dihet se Hunter Biden dhe gruaja e dytë e tij, Melissa Cohen Biden, mbërritën në gjykatë të marten më 10 qershor 2024.

Historia e tij fillon kur Hunter Joe Biden bleu një revolver Colt me ​​kalibër 38 nga një dyqan armësh, StarQuest Shooters & Survival Supply në Wilmington, në shtetin Delaware, në tetor të vitit 2018.

Kushdo që blen një armë zjarri, sipas ligjit amerikan, duhet të sigurojë identifikimin dhe të plotësojë një formular, që është përpiluar në mënyrë standarte nga autoritetet federale amerikane.

Formulari ka disa pyetësor, ku më e rëndësishmja është se: Nëse blerësi (Hunter Biden, në këtë rast) është përdorues i paligjshëm ose është i varur nga substancat e kontrolluara, narkotikët dhe substancat e tjera të listuara.

Hunter Biden, i cili ka qenë i hapur (si përdorues aktiv) për betejat e tij prej shumë kohësh me kokainën e rëndë krak dhe pretendon se ka qenë i matur që nga maji 2019, iu përgjigj me JO kësaj pyetjeje në formular, pavarësisht se ishte një përdorues i rregullt non stop i drogës asokohe. Disa vite më parë, ai është përjashtuar nga ushtria amerikane, pikërisht sepse ishte blerës dhe përdorues aktiv i kokainës krak etj.

Vitin e kaluar 2023, Hunter Biden arriti një marrëveshje me prokurorët federalë, për t’u deklaruar fajtor për dy kundërvajtje tatimore dhe ra dakord të kërkonte trajtim, për të hequr akuzat për armë, por ligjvenësit republikanë në Kongres dhe Senat e kritikuan me të drejtë gjerësisht marrëveshjen, duke thënë me asokohe se po favorizohet pa të drejtë djali i Joe Biden, vetëm pse ai ka sot pushtet politik në Shtëpinë e Bardhë dhe se po shkelen ligjet federale dhe lokale për këtë cështje, duke i bërë atij favore antiligjore.

Gjyqtarja Maryellen Noreika, në fund e hodhi poshtë me të drejtë marrëveshjen e turpshme për pranimin e fajësisë. Asokohe këshilltari special David Weiss, ngriti shumë akuza kriminale, kundër të droguarit aktiv Hunter Biden, në muajin shtator të vitit 2024.

Hallie Biden, e veja e Beau Biden (djalit të madh të Joe Biden, i cili vdiq disa vite më parë), e cila po bashkëjetonte me djalin e vogël të Joe Biden, “bisnesmenin” Hunter Biden, largohet nga gjykata federale, pasi dëshmoi me fakte dhe prova të reja më 6 qershor 2024.

Diskutimet e jurisë filluan të hënën, pas argumenteve përfundimtare, pasi mbrojtja pushoi pa thirrur Hunter Biden, për të dëshmuar para gjykatës, nga frika se akuzuesit mund ti bëjnë atij pyetje të vështira, gjë që do t’a rëndonte edhe më shumë dënimin e të pandehurit drogaxhi.

Një numër i madh prej 13 dëshmitarësh, njëri pas tjetrit dëshmuan me fakte dhe prova të reja të pakundërshtueshme, gjatë gjyqit 6 ditor, duke përfshirë ish-bashkëshorten e parë të Hunter Biden, Kathleen Buhle, dhe dy nga ish-partnerët ose dashnoret e tij romantikë, përfshirë Hallie Biden, të venë e Beau Biden. Para fjalës së tyre, ata (dëshmitarët) ngritëm dorën, duke u betuar se do të thonë të vërteten, të vërtetën dhe vetëm të vërtetën në gjyq.

Prokurorët argumentuan me të drejtë, se Hunter Biden ishte në dijeni të plotë dhe i varur plotësisht nga nga drogat e rënda, në kohën kur ai plotësoi aplikacionin federal, për të blerë një armë zjarri.

Sikurse dihet nga të gjithë amerinët këto fakte të shumta, dëshmohen dhe përfocohen shumë kjartë edhe më shumë nga vetë laptopi personal i tij, i quajtur nga media si “Laptop from Hell” (e cila është në duart e FBI qysh në tetor të vitit 2019, e cila ka si prova në brendësi me mijëra e-maile “bisnesi”, private, foto me prostituta, dhe me dashmore të ndryshme dhe regjistrime nga ai vetë në formë video me zë dhe figurë, ku duket kjartë fytyra dhe veprimet e Hunter Biden, duke marrë kokainë të rëndë (krak).

Ata, pra prokuroret e cështjes ndaj të pandehurit Biden, përdorën gjerësisht fragmente audio origjinale (zëri i tij original) nga kujtimet e Hunter Bidenit të vitit 2021, që ndodheshin me shumicë në kompiyerin e tij personal, në të cilat ai detajoi me zë dhe figure varësinë e tij totale nga drogat e rënda gjatë kohës kur bleu pistoletën në dyqanin e armëve.

“I pandehuri e dinte se ai përdorte krak dhe ishte i varur nga kraku në periudhën përkatëse kohore, kur bleu armën”, tha prokurori Leo Wise, para jurisë, gjatë fjalës përfundimtare.

Avokati kryesor i mbrojtjes së Hunter Biden, Abbe Loëell, argumentoi pa sukses, se prokuroria duhej të provonte se djali i presidentit e dinte se ai po shkelte ligjin, në kohën e blerjes së armës dhe se nuk e bëri këtë.

“Me këtë barrë shumë të lartë, është koha për t’i dhënë fund këtij rasti,” tha Loëell.

Sot, fatmirësisht (më 10 qershor 2024) një monitor televiziv i vendosur në dhomën e Konferencës për Shtyp në Shtëpinë e Bardhë, shfaqi direkt verdiktin në gjyqin e Hunter Biden dhe se Zëdhënsja e Joe Biden-it anulloi sot Konferencën e rregullt për Shtyp me gazetarët amerikanë dhe ndërkombëtarë nga frika e pyetjeve mbi këtë cështje.

Babai i tij Joe Biden, lëshoi ​​deklaratën e mëposhtme menjëherë pas vendimit të drejtë të gjyqit ndaj djalit të tij Hunter Biden: “Siç thashë javën e kaluar, unë jam President, por jam edhe baba. Jill dhe unë e duam djalin tonë dhe jemi shumë krenarë për njeriun që ai është sot. Kaq shumë familje që kanë pasur të dashurit që luftojnë varësinë, e kuptojnë ndjenjën e krenarisë kur sheh dikë që dashuron të dalë nga ana tjetër dhe të jetë kaq i fortë dhe elastik në shërim. Siç thashë edhe javën e kaluar, unë do të pranoj rezultatin e këtij rasti dhe do të vazhdoj të respektoj procesin gjyqësor pasi Hunter shqyrton një apel. Jill dhe unë do të jemi gjithmonë aty për Hunterin dhe pjesën tjetër të familjes sonë me dashurinë dhe mbështetjen tonë. Asgjë nuk do ta ndryshojë kurrë atë.”

I kujtojmë lexuesve shqiptarë, se Jill Biden (sot gruaja e Joe Biden), faktikisht nuk është nëna biologjike e Hunter Biden, por ajo asokohe ka qenë kujdestare me pagesë e Hunter Biden, kur është njohur me ish senatorin ultra liberal demokrat Joe Biden. Ajo ka braktisur burrin e saj, për tu martuar me Joe Biden. Në një intervistë të fundit me gazetarin David Muir të kanalit televiziv ABC-së, Joe Biden tha se do të pranonte verdiktin e jurisë dhe gjithashtu përjashtoi mundësinë e një faljeje për djalin e tij.

Por vendimi i së martës, ka shumë gjasa të dëmtojë rëndë dhe përfundimisht shanset e Joe Biden, në kutinë e votimit më 5 nëntor 2024. Mbi 70% e demokratëve të rinj kanë thenë se mbështesim kandidatin republican Donald J. Trump, për tu rizgjedhur në Shtepinë e Bardhë dhe jo Joe Biden.

Sipas një sondazhi të Reuters/Ipsos sot rreth 71% e votuesve të regjistruar demokratë, thanë se problemet ligjore të Hunter Biden, do të kishin ndikim të madh kundër Joe Biden, sepse gënjeu duke mbrojtur djalin dhe bisnesin e tij.

I pandehuri Hunter Biden, ishte i lirë teksa pret dënimin me burg. Noreika, gjykatësi, nuk caktoi një datë për dënimin, por informoi avokatët për të dyja palët se zakonisht është caktuar për 120 ditë nga vendimi. Ndërsa ai po përballet me 25 vjet burg, Hunter Biden, një shkelës për herë të parë, pritet të marrë shumë më pak ose edhe aspak burg.

Dhe Hunter Biden, mund të apelojë verdiktin e së martës. Ai po përballet gjithashtu me një gjyq federal për akuzat tatimore, që do të nisë më 5 shtator 2024 në Los Anxhelos, California.

Hunter Biden përballet me 25 vjet burg

Hunter Biden (54 vjeç), u bë fëmija i parë i një kryetari shteti në detyrë, që u dënua për një krim të martën me 10 qershor 2024, pasi një juri federale prej 12 vetësh e shpalli atë fajtor për tre akuza, në lidhje me gënjeshtrat për përdorimin e tij të drogës, për të blerë një armë.

Dje trupi gjykues i përbërë nga 6 burra dhe 6 gra diskutoi për 3 orë, gjatë dy ditëve përpara se ta dënonte 54-vjeçarin për një deklaratë të rreme në blerjen e një arme zjarri, duke bërë një deklaratë të rreme në lidhje me informacionin e kërkuar për t’u mbajtur nga një licencuar federale.

Jill Biden, e cila ishte e pranishme në çdo ditë të gjyqit, përveç njërës, u kap nga shpejtësia me të cilën u arrit vendimi, duke hyrë në gjykatë me syze dielli, pesë minuta pasi ishte lexuar.

Gjyqtarja Maryellen Noreika nuk caktoi datën e dënimit të martën, por vuri në dukje se seanca të tilla zakonisht zhvillohen rreth katër muaj pas dënimit, që do të nënkuptonte se Hunter do të duhej të kthehej në gjykatë, pasi fushata e rizgjedhjes së babait të tij i afrohet shtrirjes përfundimtare.

Pak çaste më vonë, djali i parë u largua nga gjykata federale në Wilmington duke u mbajtur për dore me gruan e tij. Ai preku njerkën e tij Jill në shpatull, para se të hipte në një SUV të zi të ruajtur nga agjentët e Shërbimit Sekret dhe injoroi grupin e gazetarëve aty pranë.

Prokurori i posaçëm David Weiss, zyra e të cilit ngriti akuzat, u tha gazetarëve në një deklaratë të shkurtër pas vendimit se prokuroria “nuk kishte të bënte vetëm me varësinë, një sëmundje që ndjek familjet në të gjithë Shtetet e Bashkuara, përfshirë Hunter Biden. Ky rast kishte të bënte me zgjedhjet e paligjshme që i pandehuri bëri në grahmat e varësisë.”

Aplikimi i armës për transaksionin e armëve të zjarrit regjistron, që Hunter Biden gënjeu, për përdorimin e tij të drogës. Gjykata e Qarkut në Delaware në SHBA, tha: “Askush në këtë vend nuk është mbi ligjin,” shtoi Weiss, i cili nuk ishte në gjykatë kur u lexua vendimi. “Të gjithë duhet të jenë përgjegjës për veprimet e tyre.”

Gjykatesi mbrojtes i Hunter Biden Lowell, tregoi se do të apelonte vendimin, duke thënë se ai ishte “natyrshëm i zhgënjyer” dhe “do të vazhdonte të ndiqte fuqishëm të gjitha sfidat ligjore në dispozicion të Hunter”.

Vetë djali i parë tha se ishte “më shumë mirënjohës sot për dashurinë dhe mbështetjen që përjetova javën e kaluar nga Melissa, familja ime, miqtë e mi dhe komuniteti im sesa jam i zhgënjyer nga rezultati.

Prokurorët Leo Wise dhe Derek Hines, kishin argumentuar se djali i Joe Biden, kishte futur me vetëdije një formular aplikimi, për armë se ai nuk përdorte substanca të kontrolluara, përpara se të dilte nga një dyqan Wilmington me një revole Colt Cobra 38 më 12 tetor 2018.

Në fakt, Hunter Biden ishte i lidhur me kokainën në atë kohë, një fakt që ai e pranoi në kujtimet e tij të vitit 2021, të cilat qeveria e Joe Biden i përdori si provë kundër tij, së bashku me dëshminë e dëshmitarëve, komunikimet e djalit të parë dhe të dhënat e marra nga famëkeqja e tij. laptop.

Juristët, dëgjuan një mori pjesësh nga libri audio i librit të Hunter-it, të rrëfyer nga vetë djali i parë, që përshkruanin luftën e tij me varësinë dhe se si ai kishte një “superfuqi për të gjetur kokainë crack në çdo kohë, kudo”.

Juria pa gjithashtu mesazhe të bollshme, në të cilat Hunter dukej se po ndiqte pazare droge dhe fliste për të qenit i keq ose se si po përdorte, duke përfshirë mesazhin e tregtarit të tij në pranverën e 2018 duke pyetur: “A mund të merrni pluhur për fëmijë, gjërat e vërteta të buta”.

Prokurorët argumentuan, se kishte prova që Hunter Biden ishte i fortë në ditët para dhe pasi bleu një revolver më 12 tetor 2018. Juristët gjithashtu dëgjuan nga dëshmitarët, përfshirë ish-bashkëshorten e pasardhësit të Biden, Kathleen Buhle; ish e dashura e tij, Zoe Kestan; dhe nga kunata e tij e kthyer në dashnore Hallie Biden, e cila ishte e martuar me vëllain e Hunter, Beau, derisa ai vdiq nga kanceri i trurit në 2015.

Buhle, dëshmoi për zbulimin se Hunter përdori krak, në të njëjtin vit me vdekjen e Beau, kur ajo gjeti tubin e burrit të saj të atëhershëm në verandën e shtëpisë së tyre në Uashington, DC. Ajo tha se kur ai e përdori, ai “nuk ishte vetvetja” dhe ishte “i zemëruar (dhe) gjakftohtë”.

Zoe Kestan u tha anëtarëve të jurisë për lidhjen me Hunterin për afërsisht nëntë muaj në vitin 2018, një periudhë e egër gjatë së cilës ajo u ul në rreshtin e parë për të duke pirë duhan “Hunter Biden merrte droge çdo 20 minuta ose më shumë.

Pasardhësit e Bidenit blenë një revolver Colt Cobra me kalibër 38 nga një dyqan armësh në Wilmington, Gjykata e Qarkut në Delaware në SHBA

Hallie dëshmoi për gjetjen e armës brenda kamionçinës së Hunter’s Ford Raptor më 23 tetor 2018 – 11 ditë pasi e bleu atë – dhe e hodhi armën në panik në një dyqan ushqimesh në Wilmington.

Disa çaste më vonë, tregoi Hallie, Hunter u tërbua kur mësoi se kishte hequr qafe 0,38 dhe e urdhëroi që t’a merrte atë. Avokatët e Hunter Biden thonë se ai po luftonte me alkoolizmin dhe jo me drogën kur ai zotëronte armën.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.