Bill Gates – i cili u infektua me COVID pavarësisht 4 dozave – thotë se njerëzit mbi 50 vjeç kanë nevojë për përforcues vaksinash çdo 6 muaj, e quan teorinë e konspiracionit popullor rreth tij ‘tragjike’

0
293
Bill Gates - Covid

Leon Neal – WPA Pool /Getty Images

PAUL SACCA, 15 maj 2022TheBlaze.comPërktheu Arben Çokaj

Bill Gates – zhvilluesi i softuerit Microsoft – vazhdoi fushatën e tij mediatike për të promovuar librin e tij të ri, se si ai beson që bota mund të parandalojë pandeminë e ardhshme. Paraqitja e fundit e Gates ishte në CNN – ku ai u bëri thirrje njerëzve mbi 50 vjeç që të merrnin përforcues të vaksinës COVID-19 çdo gjashtë muaj. Bashkëthemeluesi i Microsoft prezantoi gjithashtu mendimet e tij në lidhje me një teori konspirative popullore rreth tij.

Gates, 66 vjeç, zbuloi javën e kaluar se ishte infektuar me COVID.

Kam rezultuar pozitiv për COVID. Po përjetoj simptoma të lehta dhe po ndjek këshillat e ekspertëve, duke u izoluar derisa të jem përsëri i shëndetshëm“, shkroi Gates në Twitter. “Unë jam me fat që jam vaksinuar dhe përforcuar dhe kam akses në testime dhe kujdes të madh mjekësor.”

Gates u infektua me COVID pavarësisht se mori katër doza të vaksinës – dy doza origjinale dhe dy injeksione përforcuese.

Prezantuesi i CNN, Anderson Cooper i tha Gates se ai “kishte vetëm tre doza gjithsej“, por gjithashtu ishte infektuar me COVID-19 në prill.

Mos humbisni përmbajtjen nga Dave Rubin pa censurë të mëdha teknologjike. Dëgjoni Raportin Rubin tani.

Cooper e pyeti zhvilluesin e softuerit, “Kështu që unë jam përpjekur ta kuptoj këtë vetë, por supozoj se ju e dini përgjigjen për këtë, kështu që unë thjesht do t’ju pyes, kur do të përmirësoheni përsëri?

Gates u përgjigj: “Po, kështu që një infeksion ku do të merrni një ngarkesë të lartë virale do të ishte si vaksinimi, por ju e dini që të jeni të sigurt, çdo gjashtë muaj ndoshta do të vaksinoheni.”

Për njerëzit që janë 50 ose 60 vjeç, ata ndoshta do të duhet të rriten çdo gjashtë muaj derisa të marrim vaksina edhe më të mira,” tha Gates gjatë një paraqitjeje në mbrëmjen e së premtes në “AC360”.

Ndërsa marrim më shumë të dhëna, ato madje mund ta bëjnë atë më të shkurtër për njerëzit, le të themi 60 ose mbi 70 vjeç, ku kohëzgjatja duket të jetë pak më e ulët,” vazhdoi Gates. “Pra, ne jemi për vaksinim të vazhdueshëm për të qëndruar absolutisht të sigurt.”

Cooper gjithashtu e pyeti Gates për teorinë popullore të konspiracionit që e ka pllakosur atë gjatë viteve.

Në fund të pranverës së vitit 2020, filluan të qarkullojnë thashetheme të pavërtetuara se vaksina COVID-19 kishte mikroçipe gjurmuese në të dhe se Fondacioni Gates po shpenzonte miliarda dollarë për të siguruar që të gjitha procedurat mjekësore të implantojnë mikroçipe te pacientët.

Një sondazh i YouGov nga maji 2020 zbuloi se 28% e amerikanëve besonin se “Bill Gates dëshiron të përdorë një fushatë vaksinimi masiv kundër COVID-19 për të implantuar mikroçipe te njerëzit, që do të përdoreshin për të gjurmuar njerëzit me një ID dixhitale“.

Teoria e konspiracionit e Gates, që përdor vaksinat për COVID-19 dhe procedurat mjekësore, për të implantuar mikroçipe është hedhur poshtë nga PolitiFact, FactCheck.org, Reuters dhe BBC.

Cooper i tha Gates, “Ju me të drejtë e keni kampionin [vaksinën], padyshim që është një mrekulli e shkencës moderne, por ka një paradoks që shpejtësia me të cilën u krijua gjithashtu rriti ndoshta njëfarë hezitimi, dhe mendoj dhe ka ushqyer këto teori konspirative.

Më pas Cooper pyeti: “Si i trajtoni teoritë e konspiracionit? Njerëzit besojnë se po i gjurmoni njerëzit përmes mikroçipave të futur në vaksinë.

Gates u përgjigj: “Shpjegimet e thjeshta janë disi argëtuese për t’u klikuar. Ai për gjurmimin e njerëzve, nuk e di pse mendojnë, se jam i interesuar të di vendndodhjet e njerëzve.

Ai shtoi, “Nëse po i pengon njerëzit të mos vaksinohen, atëherë kjo është tragjike.”

Në temën e hezitimit të vaksinës COVID, Gates tha, “Epo, hezitimi u ul disi, e dini, fillimisht ishte si në 60% të popullsisë, por pasi ata panë miqtë e tyre duke u vaksinuar dhe efekte anësore shumë të rralla, si ata panë miqtë e tyre duke u mbrojtur dhe njerëzit me sëmundje të rëndë ishin kryesisht të pavaksinuar, shumica e njerëzve erdhën përreth.

Tani, SHBA ka ende një shkallë më të ulët të vaksinimit të plotë se shumë vende të tjera, kështu që ne ende duhet të kuptojmë: kujt i besojnë ata njerëz? A janë mendjehapur? Sepse është në dobi të tyre dhe të njerëzve përreth tyre.” vazhdoi ai. “Kështu që unë jam i befasuar që SHBA-ja ka qenë kaq e ashpër dhe, e dini, edhe disi një gjë politike.”

Gates trajtoi një tjetër teori konspirative se ai po i shtyn vaksinat për të bërë një fitim.

E dini, ne kemi dhënë miliarda për vaksinat dhe kemi shpëtuar miliona jetë,” tha ai. “Nëse thjesht e përmbysni këtë dhe thoni, ‘Jo, ne po përpiqemi të fitojmë para nga vaksinat, e dini, jo duke u përpjekur të shpëtojmë jetë’, kjo është një teori konspirative popullore.

Në fillim të këtij muaji, Gates u bë titull për të pranuar se COVID është “një lloj si gripi“. Ai gjithashtu pranoi se vaksinat janë “të papërsosura në dy mënyra shumë të rëndësishme“.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.