Serbia e Vuçiqit në partneritet me Rusinë e Putinit

0
136
Aleksander Vuçiq në zi

Skënder MULLIQI

Aleksander Vuqiq dhe Millorad Dodik më kamarrillat e tyre, e dine mirë së ideja nacionaliste të një botë gjithëserbe, nuk mund të arrihet në mënyre paqësore,e po shkojnë pas kësaj ideja, pavarësishtë pasojave që do të ishin shumë të mëdha, së pari për vetë serbet, pastaj edhe për popujtë tjerë në rajon.Këta shovinist po mëndojnë ta kthjenë kohën e gjenocidit në Ballkan.Këta e kan hequr moti turpin.

Shoqëria serbe është shkatërruar pikërishtë nga mungesa e asaj ndjenje që dallon njerëzitë nga një amebë. Aftësitë mendore të tyre apo poshtërsitë gjenetike janë të nivelit të organizmave njëqelizorë. Një dekadë të tërë Vuqiqi u shërbye më shfaqje teatrale makabre. Për shumë dekada po shohim ikje të trurit jo vetëm të regjimeve por edhe të popullit serbë. E gjithë kjo tregon gjendjën katastrofale në indentifikimin gjenetik të shoqërisë në Serbi. Vuqiq luftë të hapur po kërkon më Kosovën.

Nuk po ndalë kërcënimet për pushtimin ushtarak,duke u mbushur më grafite fashiste ne veri dhe gjithëandej ka jetojnë serbët, ”Kur do të kthehet ushtria serbe në Kosovë”. Si gjithë këto kërcënime, dhe kërcënimi i presidentit Aleksandër Vuçiq se ai kurrë nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës nuk do të ndryshojë asgjë. Për shkak të fjalëve të tij, Kosova nuk do të jetë më pak e pavarur se sa është.

Serbisë fashiste 30 vjet pas përfundimit të luftërave nuk i intereson së ende po kërkohen trupat e të vrarëve jo serb. Nuk dihet se ku janë varrosur të gjithë shqiptarët e Kosovës që u hodhën në shumë gropa nga ushtria serbe. Serbia gabon nese mendon së do t’i përseritë masakratë ndaj shqiptarëve. Këto në rast të një luftë te re siq edhe po e kërkon më ngulm Vuqiqi, do ti kthehen në shtëpitë serbe. Lufta për “botën serbe” siq e shpallën hapur Dodik dhe Vuqiq, do tju hanë më së pari kokat e mykura të tyre dhe gjithë të tjerëve.

Kosova është ne drejtimin e duhur per tu bere pjese e BE-se, ndersa Serbia siç edhe u kuptue nga konferenca agresive e Aleksandar Vuçiq ku ka folur për mundësinë e masave radikale – dalje eventuale nga Këshilli i Evropës, BRICS etj. A është Serbia sërish në një pikë kthese edhe me radikale politike? Vuqiqi, haptazi ka zgjedhur Rusine dhe Kinen si dy shtete partnere te cilat po ua preferon te gjithe serbeve, e jo boten perendimore.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.