Agresioni rus në Ukrainë, shkaktoi gjendje lufte në Evropë

0
828
War in Ukraine

Skënder MULLIQI

Putin më shumë gjasë këtë luftë më Ukrainën nuk ka mundësi më e fituar. Ka sulmuar një territor të huaj më 40 milonë banorë. Lufta nuk fitohet, kur ajo është krejt pushtuese, kur bëhët për ta sunduar tjetrin ne vendin e vet. Rusia e Brezhnjevit bëri luftë edhe në Avganistan për 9 vite radhazi, dhe në fund e humbi ate turpshem. Ishte ajo luftë e panevojshme, jo logjike në një vend të huaj. Dhe, kjo do t’i ndodhë Rusisë edhe më Ukrainen por sigurisht me humbje edhe shumë më të medha, duke u dobësuar edhe ekonomiksht nga sanksionet e rrepta të botës demokratike.

Nëse ruset kan menduar që gjithqka do të përfundohet shpejt dhe lehtë, janë duke u zhgënjyer gjithnjë e më shumë. Ukrainasit po rezitojne i madh dhe i vogël, ndaj makinerisë shfarosëse ruse. Rusia e ka injorue forcën e Ukrainës, e ka injoruar rezitëncën, hapësirën ku po lufton, pozitën gjeografike, dhe ka injoruar moralin e popullit të ukrainës për liri dhe demokraci. Po shohim së si po ju zihën peng dhe shkaterroeh armatimet e lehta dhe të rënda, po iu zihen peng edhe ushtarët.

Është e mundur kjo luftë të bëhët kronike, e pafund, burim i zgjerimit të luftës. Cari rus që po pëson humbje në terren, dhe po pëson humbje nga embargoja ekonomike, me kalimin e kohës dhe rezitencën e pashoqe të popullit të Ukrainës, do ta dëbëson ate deri në dorëzim. Rusia ka bërë shumë armiqë dhe kjo do t’i kushton shumë në luftë por edhe kur ndalet lufta. Në Evropë nga agresioni rus në Ukrainë, po mbretëron gjendje lufte…

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.