Sot është dita e Shën Mitrit, e “Shën Gjergj Dedës” dhe Gjarpërit

0
251
Edita Tahiri

Në foto: Edita Tahiri

Gjarpri e Gjergji

Një ndër festat kryesore të motmotit te shqiptarët është Shën Gjergi dhe Shën Mitri (Shmitri), në çdo 8 nëntor.

Po tash po na del edhe një ”Shën Gjergj … Tjetër”, ai i Gjergj Dedajt, të cilin Papa ka me e shuguru.

Më 8 nëntor 1941

82 vjet më parë u themelua Partia Komuniste e Shqipërisë A1 08.11.2023 0 1 minute read Më 8 nëntor 1941, disa anëtarë të grupeve komuniste të Shkodrës, Korçës dhe Tiranës, të cilat ushtronin aktivitetin e tyre ilegal që nga mesi i viteve ’30, u mblodhën në një shtëpi të thjeshtë tiranase dhe shpallën krijimin e Partisë Komuniste (Alsat)

Gjergj, të lutem nëse je normal, dëgjo: Nuk e ndihmon ti Hashimin me rrena. Lere ”gjarprin” aty ku është se nuk është keq. ”Po majnë si pllum”, me pare, me pite e me pula.

Ti këthehemi temës,

Është koha për ndryshime e korrigjime. Unë ia korrigjova nofkën e Hashimit, ”Gjarpri” *) (Gjarpni”. Emrin e Gjergjit, nuk mund ta ndryshoj pos që t’i propozoj Gjergj Dedajt, që ta ndryshoj emrin, nga ”Gjergj”, në ”Gjorgj”, ”Djordje”, ”Gjokë”.

Nuk është rastësi që Hashimi nuk i din rregullat e drejtshkrimit prandaj e ka quajt vehten ”Gjapri”, sikurse Naser Krasniqi, ”Ftyra” në vend të ”Fytyra” etj.

”Zonjusha” Editë Tahiri e Ganja e Drenicës paskan folur. Ganës nuk i ndalet goja e Edita flet rrallë e për mallë. E gjora e kujton të kaluarën kur ishte vajzë e re me flokë kaçurrela. Editës nuk i pëlqen ta kujton kohën kur shëtiste nëpër kryqytetet e botës, sepse atëherë isht me Ibrahim Rugovën. Ajo më me ëndje flet për Hashim dylberin që e mori, hop dhe pa asnjë votë e uli afër vehtes, si zëvëndës kryministe dhe kryenegociatore për bisedimet me Serbinë të quajtur ”dialog teknik” që ia pam sherrin.

”Dialogu teknik”. Robert Cooper, B. Stefanoviq dhe Edita Tahiri

Zonja Editë paska folur për qiell e për tokë, për Shkup e për Shkodër, por në qendër e në zemër e ka Hashimin. Si grabuja me dhâm të thyem nuk e lënë pa e folur edhe për Albin Kurtin e Edi Ramën,

Editë, lexo ato që ke thënë:

Pushon dialogu teknik, paralajmërohet “dialogu i vërtetë

https://telegrafi.com/pushon-dialogu-teknik-paralajmerohet-dialogu-i-vertete/

“Dialogu me fqinjët, vlerë demokratike dhe evropiane”

https://telegrafi.com/dialogu-me-fqinjet-vlere-demokratike-dhe-evropiane/

“Edita Tahiri: Dialogu me Serbinë është teknik dhe mbetet i tillë”

https://www.arkivalajmeve.com/Edita-Tahiri-Dialogu–me-Serbine-eshte-teknik-dhe-mbetet-i-tille.1047019357/

https://www.arkivalajmeve.com/Edita-Tahiri-Dialogu–me-Serbine-eshte-teknik-dhe-mbetet-i-tille.1047019357/

“EDITA TAHIRI ENDE SHPRESON SE FUSNOTA ËSHTË NJË “FLUSKË BORE” QË DO TË SHKRIHET”
https://insajderi.com/edita-tahiri-ende-shpreson-se-fusnota-eshte-nje-fluske-bore-qe-te-shkrihet/

Edhe zonjusha Ganimete, paska qit pushkë ”Musliu për ish-krerët e UÇK-së: Kosova sot në mungesen e këtyre luanëve po sulmohet nga qentë e armiku

Hashim Thaçi e dekoron Gjergj Dedajn

Se çka desh me thënë, tybe as ajo nuk e din por me folë diçka se për ndryshe në zgjedhjet tjera Memli nuk e shtin në listat zgjedhore.

Zonjusha paska folur për qiel e për tokë, për Shkup e për Shkodër, por në qendër e në zemër e ka Hashimin. Si grabuja me dhâm të thyem nuk e lënë pa e folur edhe për Albin Kurtin e Edi Ramën, për Vjosa Osmanin e Atifete Jahjagën e Isa Mustafën por e paska ”harrua” Ibrahim Rugovën dhe Ramushin.

Ende po vazhdon dëshminë në Hagë Gjerg Dedaj.

Faqet e shtypit shqiptar edhe sot ishin të mbushura nga Haga, konkretusht me dëshmitë e rreme të Gjergj Dedäjt.

Gjyqtari Mettraux tha që sipas dëshmisë që dëshmitari po jep tani i bie që ka gënjyer hetuesit e EULEX-it.”

“Sipas dëshmisë që po jepni sot, i bie se ju keni gënjyer hetuesit e EULEX-it, apo jo se ju keni thënë, se keni pretenduar se ju kanë rrahur, edhe të tjerët janë rrahur dhe gjëra të tjera të këtij lloji. Pra, informacioni që i keni dhënë EULEX-it nëse marrim parasysh dëshminë që po na e jepni ju sot i bie që të jetë i rremë dhe tjetërsues, e pranoni këtë?”

Agim Krasniqi do të vritej”: Dedaj flet për dëshminë e tij: I thash Thaçit ndale këtë njeri”

MË: 8 NËNTOR 2023 NË ORA: 17:13

Gjergj Dedaj ka thënë se e ka lutur Hashim Thaçin që ta ndalonte Sabit Gecin, i cili sipas një dëshmie të Dedajt dhënë EULEX-it disa vite më parë, kishte thënë se do ta vriste aktivistin e LDK-së, Agim Krasniqin.

Dëshminë e Dedajt dhënë EULEX-it e ka lexuar avokati mbrojës i Hashim Thaçit, Stipe Misetiç.

“Pastaj tregon për pjesën ku thotë. Ata lëshuan radion për të dëgjuar lajmet. Dëgjuan lajmin se ministri i Mbrojtjes, kolonel Ahmet Krasniqi ishte vrarë në Tiranë. Hashimi dhe Sabiti ishin të gëzuar, në realitet ishin të entuziazmuar, ata folën me njëri-tjetrin, ne nuk e kuptonim pse ishin aq të gëzuar. Pastaj, Sabiti më tha se jo 13 nga ne, por vetëm 12 do të shkonin në Prishtinë. E pyeta pse dhe ai më tha ‘Agim Krasniqi i cili ishte në komë do të vritej’. Ai i takonte partisë së Rugovës me të kaluar ushtarake, dhe sipas mendimit të tyre ai ishte i radhës i cili do duhej të bëhej ministër i Mbrojtjes”, lexon avokati Misetiç dëshminë e Dedajt në EULEX.

Ahmet Krasniqi flet para ushtarëve dhe oficerëve shqiptarë,
kur betohen ushtarët në Popaj, 1998

Gjergj Dedaj, dëshmitë që i ka dhënë në EULEX kanë qenë të vërteta

Disa nga të ndaluarit në Qirez të Drenicës I njoh. I kam afër katundit tim. E këta janë Agim Krasniqi nga Vll. Drenoc, Isuf Teleaku, ish profesor I psikiatrisë, nga Banja, Veli Bytyqin, ish gazetar (korespodenet I Rilindjes) nga Mllanaviqi (Shkoza) etj.

Vetëm për Agimin po flas sonte dhe ate pakëz.

Me Agimin njihemi qysh kur ishim nxënës në gjimnazin ”L. Gurakuqi” në Kijevë (Pleqnar) por unë e kisha harrua pasi që pas më pakë se dy muaj që vazhdova mësimet, në klasën e katërt, më përjashtuan.

Agimi nuk më kishte harrua mua. Kur unë isha te Ibrahim Rugova, në një vizitë pune, pas takimit rojet e Ibrahimit më thanë:

Agim Krasniqi, atëherë antarë i Kryesisë së LDK-së dëshiron të të takoj. Kjo ka ndodhur në verën e vitit 2001 në Prishtinë. U takuam ndejtëm dhe biseduam. Ia kujtova disa nga fjalët dhe dyshimet që kisha për Agimin, që që nga shtatori, tetori e nëntori i vitit 1998 për të cilat, për fat të keq dolën të vërteta.

Ato që i ka thënë Gjergj Deda para hetuesisë së EULEX-it për ish Ministrin e Luftës, Kol. Ahmet Krasniqin dhe Agim Krasniqin, ish ushtarak (me gradë Kapiten) dhe i burgosur politik, janë 100% të vërteta.

Themelimi i Partisë Komuniste të Shqipërisë, 8 nëntor 1941

Por jo vetëm Gergj Dedaj por edhe të tjerët, pas vitit 1999, Hashim (”Gjarpri”) i ka këthye për veti, ata që i ka burgos, torturua dhe rreh me dajak:
Veli Byqtyqin e ka bërë ”këshilltar”,

Agim Krasniqi, ambasadot, sikurse edhe Gjergj Dedajn.

Në vitin 2014, 2015 kam pas botua një fejton për disa nga viktimat e Hashim Thaçit.

I pari ishte për mikun tim, Kolonel Ahmet Krasniqin

Si komunikoja me kolonel Ahmet Krasniqin?”

BOTA PRESS – 21/09/2018

https://arkivi.botapress.info/si-komunikoja-me-kolonel-ahmet-krasniqin-2/

….

Bisedat me telefon nga Rovinji

Para se të vinte në Shqipëri (me 1998), Ahmeti jetonte ne Rovinj me familje, ne kushte shume te veshtira, ndonëse nuk ankohej. Punonte pune krahu, ne treg shiste peme, perime ne nje tezge te vogel. Ndodhte qe kur e thirrja në telefon, gruaja ose femijet i benin ze e ai vraponte me te shpejte qe te mos harxhoja më shumë! Pra, ishte maksimalisht i vëmendshëm. Me duket se edhe sot po i degjoj zhurmen e shkalleve qe zbriste, ose te ramet e makines se shkrimit ”Unis”, kur qëllonte duke shkruar.

Por, në vitet që pasuan, Ahmeti e shtoi aktivitetin e tij. Ahmet Krasniqi, si minister i pare luftes,1998. ne fund te Marsit 1998, me thirri nga Zvicrra. Ishte ne banesen e Ismet Lush Tahirajt nga fshati Beleg i Deqanit. Më pati thirr nga telefoni i tij e me tha: ”Dhanerr, pyete Milazim Krasniqin ne Prishtine, a e kam perkrahjen e LDK-se si Minister dhe thuaj Milazimit le t’i thotë Agim Krasniqit (nga Vll. Drenovci, ish kapiten i APJ-se) qe te vije deri ne Tirane e te flasim!”

Pastaj Milazimi më tregoi se me Kolonel Ahmet Krasniqin ishte takuar në Tiranë, ku kishte qenë në një tubim, i ftuar nga Akademia e Shkencave dhe e Arteve të Shqipërisë. Më tregoi se kishin biseduar bukur gjate, por e theksoi se të dytë kishin qenë të rezervuar, por se i kishte premtuar Ahmetit që do ta njofotnte presidentin Rugova dhe do ta përcillte mesazhin për Agim Krasniqin, gjë që e kishte bërë”. (Shkrimin e plotë mund tä gjeni në linkun:

https://arkivi.botapress.info/si-komunikoja-me-kolonel-ahmet-krasniqin-2/

Për porosinë e Ahmet Krasniqit për Agimin Krasniqin

Ahmeti më kishte thënë gojarisht pyete Milazim Krasniqin:

”Dhanerr, pyete Milazim Krasniqin ne Prishtine, a e kam perkrahjen e LDK-se si Minister dhe thuaj Milazimit le t’i thotë Agim Krasniqit (nga Vll. Drenovci, ish kapiten i APJ-se) qe te vije deri ne Tirane e te flasim!”

Pastaj Milazimi më tregoi se me Kolonel Ahmet Krasniqin ishte takuar në Tiranë, ku kishte qenë në një tubim, i ftuar nga Akademia e Shkencave dhe e Arteve të Shqipërisë. Më tregoi se kishin biseduar bukur gjate, por e theksoi se të dytë kishin qenë të rezervuar, por se i kishte premtuar Ahmetit që do ta njofotnte presidentin Rugova dhe do ta përcillte mesazhin për Agim Krasniqin, gjë që e kishte bërë”

I nderuar Sinan,

Vec vazhdo e shruaji kujtimet e tua kështu, sepse e kanë vleren e vet.  Me kohë bëhen si dokument.

Këtu po të jap disa të dhëna për saktësim:

në atë kohë kam qenë redaktor përgjegjës i gazetes “Bota Sot” në redaksinë ne Prishtinë dhe sekretar i Shoqatës së Shkrimtarëve të Kosoëvs. Ndërsa në parti kam qenë anëtar i Këshillit të Përgjithshëm dhe shef i Sektorit informimit në kryesinë e LDK-së ( zëdhënës i saj.)

Biseden me Agimin dhe me Rugovën i kam bërë pas takimit me Ahmetin Krasniqin në Tiranë. Ai takim imi me Ahmetin ka ndodhur në maj 1998.  Sapo jam kthyer i kam kontaktuar ede Agimin edhe Ibrahimin. Agimi më ka thënë saktësisht ashtu, ndërsa Ibrahimi më pati dëgjuar dhe më tha që Bujar Bukoshi i kishte dalë dore e ia kishe marrë edhe kuleten.  Pra,  nuk kishte qëndrim të qartë, më saktë tregonte se ishte i pafuqishënm për ta kontrolluar Bukoshin dhe qeverinë e tij.  Në përgjithësi LDK-ja në atë kohë ka qenë në konflikt me Bukoshin dhe faktikisht e distancuar prej qeverisë së tij.

Të uroj shëndet e gjithë të mirat, shoqi jem!

Milazimi

P.S. Azizi ka ndenjur në fshatin tonë shumë, sepse e ka pasur motren të martuar në Breznicë për Ajetin e Bekoviqe. Nëna ime ka qenë ndrikulla e fëmijëve të tyre dhe kemi pasur shumë miqësi me ta. Ajeti ak qenë burrë shumë i fortë, e kanë torturuar shumë po nuk e ka treguar kurrë Azizin. Tregonin se ka pasur raste kur Azizi ka qenë i futur në bunar, ku kishte krijuar njëfarë shtone a shpelle! Nga tregimet që kam dëgjuar si fëmijë për Azizin, mund të bëhet një libër i vecantë, aq i gjallë ka qenë kujtimi për të në fshatin tonë. Hajdini di shumë për të. Bile kur pati shkuar në Shqipëri në vitin 1972 e ka pasë sjellë një foto i përqafuar me Azizin, sepse ia kishte kërkuar atë foto duke e përqafuar Azizin, e motra e Azizit. Sa e di, e kanë pasë intervistuar në SPB për atë foto Hajdinin.

( Vazhdon )

Sinan Kastrati, Suedi
8 nëntor 2023, Dita e Shën Mitrit

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.