PUTINI, NJË FËMIJË I KEQ I RUSISË

1
722
Atdhe Geci

Toka është zgjuar nga dielli dhe gjelbërimi
por, një frikacak i lirisë me raketat pa pilot
lirisë do t’i vëj pranga dhe ta shpërbëjë, ai
fëmijë i keq i Rusisë, fqinjët i ka mëri dhe
i urren me urrejtjen më të përtejme. Putini,
plotë duart i ka me gjak nënëash dhe me
gjak fëmijësh të posalindur, kufomat e tij
as emrin s´ia dinë. Duart e tij sot vrasin në
masë, vrasin fëmijë duke shkuar në shkollë
dhe nëna duke shkuar në punë dhe shitore!…

Putini një fëmijë i dashurisë së Rusisë, tani
është vrasësi më i tmerrshëm pas Hitlerit,
vrasësi që vret Ukrainën dhe tokën e bukës
së saj. Ai fëmijë i keq rus, vret Ukrainën,
pse s’pranon nënshtrimin dhe pushtimin!…

Putini, i sëmuri i gjithë Rusisë, s’ka miq,
ai tani jeton vetëm me raketat dhe bombat,
me ëndrrën, sa më shumë burgje e vuajtje.
Ay fëmijë monstrum i dashurisë ruse, nuk
e kap dot lavdinë e mbretërve të zi, dhe as
lavdinë e preferuar të mbretërve të bardhë.

Vdekja e këtij fëmiu të keq të Rusisë, nuk
ikën nga kjo botë pa vrarë e pa u vetvrarë,
zëri im në këtë poezi është vetëm një poet!…

Atdhe GeciDortmund, 07.03.2022

1 KOMENT

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.