A DO TË TAKOHËN VLORA ÇITAKU ME SABINA ÇUDIQ?!

1
355
Sabina Çudiq - Vlora Çitaku

Nga Binak MAXHARRAJ

/Kur avioni qe fluturonte për ne SHBA u “prish”, Kosova shpëtoi nga ndarja/

Gjatë viteve 2018-2020 janë zhvilluar biseda te mshefta, sekrete midis Presidentit të Kosovës Hashim Thaçit dhe Presidentit te Serbisë Aleksandër Vuçiq ku ishte i pranishëm edhe Kryeministri i Shqiperisë Edi Rama.Por këto biseda shkuan duke u pjekë, duke u forcu ndërkohë derisa kjo surprizë edhe u bë publike për mundesinë “historike” të nënshkrimit të një mareveshje për ndarjën e Kosovës e cila duhet të ndodhëte pikrishtë ne Shtepinë e Bardhë ne prani të presedientit Donald Trump.

Për një mundësi të tillë ishte i njohtuar i terë stafi politik dhe diplomatik ne Shtepinë e Bardhë.Anipse publikisht e mohonin për mundëesin e nenshkrimit te mareveshjes midis Thaçit dhe Vuçiq ishin te njohtuar edhe shumë persona te vijës së pare ne Shtepinë e Bardhë qe se njihnin pavaresinë e Kosovës por me orijentim pro serb siç ishin Matheë Palmër(I martuar me serbe), Joe Bollton dhe ambasadori skandaloz Richard Grenell poashtu proserb, i cili erdhi në Kosovë si ndemetesues i dialogut midis Kosovës dhe Serbisë më kërkesën qe te bëhet ”grusht shtet” ne qeverin demokratike te Kosovës te udhehequr nga Albin Kurti pasiqe ai me kohë e kishte nuhatë për fatekeqesin qe do ti ndoshte Kosovës nga faekeqi Hashim Thaqi për ndarjën e Kosovës dhe nuk lëshonte pe qe Kosovës ti ndodhte një fatekeqesi e till.

ichard Grenell u dha 7 shtatë ditë kohë ta hiqnin pengesën kryesore për ndarjën e Kosovës Albin Kurtin.Grenell ua dha këtë ultimatum Thaqit dhe Mustafës qe Kurti te rrexohet dhe kjo edhe ndodhi në Parlamentin e Kosovës pasiqe PDK dhe LDK se bashku me Lista Srpska I kishin votat për rreximin e qeverisë.

Skandal i sojit sui generis?!

Qeveria më popullore deri ateherë u rrexu duke u plotesuar me një kryeministër tjeter vazal Abdullah Hotin (të cilin shumë shpejtë e rrexoi Gjykata Kushtetuese si kryeministër antikushtetues) qe mareveshjën për ndarjën e Kosovës ta qonte deri ne fund se bashku me Presidentin Hashim Thapi e cila do te neshkruhej ne prani te presidetntit Donal Trump bashë në Shtepinë e Bardhë.

Por nuk thonë kot se Zoti është i madh kur ndodhi “tragjedia” papritura kur një avion qe e kishte marrë rrugën për në Amerikë më 27 korrik 2020, ku gjendeshin presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri vazal kundërkushtetues Avdullah Hoti ku do te takoheshin edhe me presidentin Vuçiq për te finalizuar mareveshjën përfundimtare për ndaljen e Kosovës, nisi t’i “soset karburanti” i cili u detyrua te këthehet pas, ku Hotin e leshoi në Prishtinë, mori karburant, kurse presidentin Hashim Thaçin e qojë drejtë e ne Hagë ku po qendron ende e kësaj dite.

Dhe kështu Kosova Shpetoi nga ndarja nga grabitqarët korba te zi.

Lidhur më këtë marevshje për ndarjën e Kosovës ia vlenë te tregohet kjo histori e vertetë e ish-ambasadores Vlora Çitaku e ndodhur në Nju Jork te SHBA.

Kjo krejtë për aresye se Vlora Çitaku se bashku mekryetari i PDK Memli Krasniqi gjendet për vizitë kurtuazie se bashku me nenkryetarën e PDK Vlora Çitakun, e mbas ajo e ka mundesin e shkelqyer te takohet edhe me diplomaten nga Bosna e Hrecegovina Sabrina Çudiq pasiqe e kanë akoma te pa sqaruar disa çështje lidhur me mareveshjën për ndarjën e Kosovës.

Emisari i SHBA-ve për Ballkanin pro-serbi Matheë Palmer në prill të vitit 2019 i kishte thane politikanës dhe diplomats nga Bosna e Hercegovina së”Ndarja e Kosovës ka marrë fund. Palet kanë rënë ne dakortë. Po presim një moment të përshtatshëm për ta nenshkruar mareveshjën në Shtepinë e Bardhë si ngjarje historike”.

Por, ish-ambasadorja e Kosovës Vlora Çitaku e cila ka bashkëpunuar me bashkëpunëtoret për ndarjën e Kosovës për ndryshim kufijsh, mbas edhe me presidentin Hashim Thaçi, e revoltuar kur kjo u bë publike iu ka ngermuar politikënes dhe diplomats Sabina Çudiq gadi si ne kërcnim duke i thanë. ”Pse po ndërhynë ne mareveshjën qe Kosova dhe Serbia duhet ta arrijnë”?!. Kjo do të thotë se ish-ambasadorja Vlora Çitaku ka qenë e njohtuar, mbas edhe e përfshierë ne saknadlin për ndarjën e Kosovës.

Ish-amabasdorja Vlora Çitaku dhe politikanja dhe diplomatja Sabina Çudiq ishin marr vesh qe te nësermën të takohën ne KS të OKB, por si për çudi ish-ambasadorja Vlora Çitaku ne momentin e fundit e kishte anuluar takim.

Mbas, ndoshta nga “duçat” qe do ti dalin edhe më shumë ne atë takim e te bëhëj prralla e zotit.

Por, ndoshta këto ditë pasiqe ish-amabasdorja Vlora Çitaku gjendet në vizitë kurtuazie ne kuander te partisë së vetë do te takohet edhe me politikanën dhe diplomatën Sabina Çudiq për te vazhduar bisedën e lënë përgjysmë nga e cila vetë Çitaku i bishteroi, apo u fikësua qe puna most e”behet më e madhe”.

Kjo mbetet te shihet.

Por ish-amabasadorja Vlora Çitaku ia ka borgj opinionit te sçaroi jo përkrahjën e marevshjës për ndarjën e Kosovës sepse këtë e ka bërë,por të sqaroi thellesinë e përfshirjës se sajë në këtë aktë të turpshëm i cili e cenon sovranitetin dhe integritetin territorial te Kosovës. Mbas, edhe pse ajo heshtë, nuk reagon fare, kur edhe sote e kesaj dite figura te njohura nga PDK kërkojnë hapas që Kosova duhet të ndahët më Serbinë.

Kjo tregon edhe faktin se sa Vlora çitaku ka sharruar thellë në ujrat e turbullta rreth dhe përkitazi me ndajën e Kosovës me Serbinë te cilën edhe sot e kësaj dite e udheheqin kriminëlet, vrasesit, e popullit shqiptar në krye me pinjollet e Millosheviqit si Aleksandër Vuçiq dhe Ivica Daçiq.

1 KOMENT

  1. Shumë i nderuari serbofll Zotni Binak Maxharraj,

    Kam respektin pe juve sidomos kur prej viti 1991 deri ne vitin 1997 iu jeni bashkuar Universitetit Serb ne Prishtine te udhehequr nga Radivoje Papoviqi, dhe kam degjuar shume lavdata prej studenteve Serbë per juve, derisa ne Shqiptarët mesonim neper podrume, ju edhe serbët mesonit ne objekte te okupuara nga Serbia dhe disa Binak Maxharraj sikur ju.

    Ju lumte per çdo shkrim qe e beni i nderuari serbofill shkavellik.

    Rrnofshi ju dhe Vetvendosja e juaj…

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.