ME 1 NENTOR SERBIA: NUK KALON, NE PROLAZI, NO PASSES !

0
278
Albin Kurti

NGA: BINAK MAXHARRAJ

/Albini, pra nuk leshon pe, është një uragan, është si një zerzele, është si një furtunë me stuhi të medha se kur është ne pyetje sovraniteti dhe integriteti i Kosovës nuk leshon pe, ai me asnjë çmim nuk e venë Kosovën ne pazare/

Një Nentori 2022 po afrohet, është një ditë ndër më te rendesishme për këto 20 vite, sepse atë ditë sepse qeveria Kurti II nuk do te lejoj qe ne Kosovë te hyejnë veturat me tagra të Serbisë. Kjo është e drejtë sovrane e Kosovës për këtë e parasheh edhe marevshja e Brukselit ne dialogun me Serbinë.

Por është vetë ajo Serbia qe i hanë fjalët, sespe është dyftyrëshe, e pabesë. Serbinë e ka kapë paniku dhe tmerri sepse Kosova me Albin Kurtin në krye ka vendos të ushtroi sovranitetin edhe ne ate pjesë te vendit, pasiqe liderët e me parshëm qe nga Thaçi e teposhtë këtë nuk e bën, nuk guxuan, apo ishin te shantazhuar, të shitur, te zenë rob nga Serbia.

Por Serbia këto ditë sillët si pa kokë,pasiqe koken dhe mendjen ia ka turbullua lideri karizmatik, lideri i popullit dhe për popullin Albin Kurti i cili vetem ai guxon t’i thotë jo Serbisë, por edhe ndërkombetarve kur është interesi shteteror dhe shtrirja e sovranitetit edhe në veri te vendit. Serbia e trishtuar dhe e qartur mendjesh e ka vu nen rrethim të hekurt Kosovën me ushtrin dhe altelerin e saj. Po tenton të krijoj panik, të ngritë tensione ne vend dhe jashtë.

Por,trimi Albin Kurti nuk leshon pe, sespe sipas popullit trimi ose te vretë ose te falë, siç kanë bërë liderucat, frikacakat, shpirtrat e shitur qe 20 vjetë duke iu nenshtru kërkesave të Serbisë te cilët e sollën vendin ne këtë situat, por te cilët me ne fund populli i kuptoj se kush janë, ata le qe e vodhën dhe e plaqkiten vendin por tentuan edhe ta cenojnë sivranitetin e vendit për te dyten herë me Serbin duke e vu ne Pazar veriu, anipse me parë e kishin bërë me Malin e Zi, për te cilën gjë do ti zejë mallkimi i popullit, anipse ata populli i gjujati ne humnerë si stervinat.

Jo vetem Serbia por janë te shqetesuar edhe ndërkombëtaret me borrellat dhe llajçakët pro serb, sespe BE kërkoj qe konvertimi i tagrave të shtyhet për 10 muaj sepse sipas tyre gjoja serbet e veriut do krijojn tensione ne veri me 1 nëntor 2022. Normal, serbet e veriut nuk do te kishinë krijuar kurr tensione, protesta, bllokim te rrugëve, po te mos qendronin pas tyre klanet mafioze, kriminelt e korruptuar ne krye me Kryekriminelin e Serbisë Aleksandër Vuçiq i cili është orkestruesi dhe dirigjuesi i kejtë asaj qç po nodhë në veri qe 20 vite. Ai nuk e ka qellimin për pozitën e serbeve ne veri, por diku tjeterë po keëkon hisën e vetë në Kosovë duke theksuar se nuk delë nga Kosova pa “marr diçka, pa e marr hisën e vet qe ia paska lënë baba”. Si me gjysë zeri shtyerjën e kërkoj edhe Amerika.

Por këtë shtyeje nuk e deshiron qeveria e Kosovë me Albin Kurtin në krye, sespe shtyerja për 10 muaj nuk ka kurrfarë efekti, përseri do fillonte nga e para, përseri kryekrimineli, kryeqetnik Vuçiq do te ndësonte vakabadet e tij qe të krijojn tensione. Mu për këtë aryse njohesit e rrethaneve në Ballkanin Pëfrendimor Daniel Server thekson, jo 10 muaj, por edhe 10 minuta janë shumë, sepse Kurti po ushtron te drejtën legjitime shtrirjeën e sovranitetit ne veri. Por edhe ambasada Amerikane deklaroi sot se Amerika nuk “kundërshtojnë qendrimet e Kosovës për tagrat”.

Albini, pra nuk leshon pe, është një uragan, është si një zerzele, është si një furtunë me stuhi të medha se kur është ne pyetje sovraniteti dhe integriteti i Kosovës nuk leshon pe, ai me asnjë çmim nuk e venë Kosovën ne pazare, siç vepruen debilat lider te më parshëm, por është në gjendje me çdo kusht te mbroj sovranitetin e vendit. Ai e ka përkrahjën e të gjithë njerëzve, patrioteve, atdhetarve te cilët e duan dhe e kanë ne shpirt Kosovën, ai e ka përkrahjën e popullit sepse detyrë paresore e qeveritarve është te mbrohet Kosova. Për këtë e ka ndihmën edhe te KFOR-it; NATO-s policisë dhe ushtrisë se Kosova nese është nevoja të gjithë do jenë se bashku në mbrojtjën e Kosovës pavarësishtë nga kërcnimet e çetnikëve te Serbisë.

Por,ftatëkeqesishtë ne këtë përudhë amulkie ne te cilën po kalon Kosova duke e kërcnua Serbia faktori politiknuk është i unisuar, i bashkuar, sespe ato parti, ata lidër te partive në opozitë në vend se te rreshtohën përkrahin qev erin e tyre, liderërte depsuza gadi te të gjitha partive se bashku më Lista Srpska por edhe me të gjithë grenellistët e Kosovës ne krye me Isa Mustafën dhe Avdullah Hotin janë rreshtuar përkrah Serbisë ne luftimin, rreximin e qeverisë Kurti, sepse mjereshit për ta me e rendesishme është pushteti.

Por,me gjithate me 1 nentor 2022 Serbia do te gjunjizohet, do te bie në gjujë, ajo do te dorëzohet, ajo nuk do te kalojë, no passes, ne prelazi, do te turperohet, do te jetë e detyruar të ulë bishtin. Kjo falë qendreses se qeerisë Kurti dhe te gjitha atyre qe e përkrahin dhe ndihmojnë, por edhe me shumë në bazë te përkrahjes se madhe te mikut tonë të përjetëshëm Amerikës.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.