BE-ja dhe lobimet e Serbisë kundër Kosovës

0
85
Marrëveshja për asosacionin

Skënder MULLIQI

Së bisedimet Kosovë – Serbi nuk është dashur të zhvillohen pa kushte nga pala e jonë, flasin shumë të dhena.Së pari, Serbia, pas përfundimit të luftës në ish-Jugosllavi, nuk e pranojë realitetin e ri të Kosovës shtet sovran dhe i pavarur.Kosova u fut një bisedime për normalizimin e marrdhënjve pa asnjë kusht. Dhe, këtë gjë që nga fillimi e deri më tash Serbia e shfrytëzoj për të zhvilluar bisedimet sikur Kosova të ishte pjesë e saj.Zatën pushtetet në Serbi më këtë gjë lëgjitimoj pushtetin gjenocidial të Milosheviqit.Maratona e bisedime të deri tashme shpërfaqi pikëpamjet fashiste serbe ndaj Kosovës, më pretendimet territoriale te saj.Edhe, BE-ja nuk kërkojë që paraprkisht Serbia të pranon shtetësinë e Kosovës, dhe kjo ndikojë më duket mua që vazhdimi i bisedimeve mos të sjellë rezuluatin e pritur, të ndonjë marrveshje finale.

Edhe pushteti i Vuqiqit si edhe ato pushtetet paraprake, po vazhdon më retorikën luftënxitëse e pushtuese për ndarje të Kosovës.Së ishte gabim futja në bisedime nga pala jonë, flasin edhe argumentet e lobimit të Serbisë kunder inkuadrimit të Kosovës në organizmat relevant të BE-së, edhe pse ky shtet ka marr zotimin më marrveshje të Brukselit për mos lobim.Serbia lobojë të shumë shtete që të çnjohin pavarësinë e Kosovës. Pastaj, vazhdojë më lobimin e ashpër që Kosova mos të pranohet në Këshillin e Evropës, dhe e arriti këtë synim më ndihmen e Francës, Gjermanisë dhe Italisë, pasi që Asambleja Parlamenetare e kishte dhënë dritën e gjelbër përkunder argumentimeve te Bokojanis së Kosova i plotëson të gjitha kushtet për pranim në këtë organizem ndërkombëtar.

Ju vu kusht Kosovës si gjithmonë implementimi i Asociacionit të komunave më shumicë serbe, të viteve 2013 dhe 2015, që është asociasion e pa pranueshem për Kosovën.Nuk po pranohet nga BE-ja një implementim i draft statutit të asociacionit nga Kosova, dhe më të drejtë u refuzua draft statusi dërguar nga BE-ja institucioneve të Kosovës, për tu dërguar në Gjykatën Kushtetuse. Është e quditshme gjithë ky tolerim ndaj një regjimi krejt kriminal në Serbi, i cili fund e krye është orjentuar nga Rusia dhe Kina, dhe i cili regjim i Vuqiqit së bashku më Putinin janë duke kërkuar më ngulm luftë edhe në Ballkan, për qëllime ekspansioniste.

Të kthehemi të lobimi më i ri serb, për mos avansim të statusit të Kosovës nga vëzhgues në anëtër të asociuar në Asamblen Parlamentare të NATO-s.Delegacioni serb kishte kërkuar në takim më delegacionin amerikan në NATO, Michael Turner, duke i dorëzuar një letër të Ana Bernabiq, si thirrje për mos pranim të Kosovës. Asambleja përbëhët nga 281 delegacione nga 32 vendet anëtare të NATO-s.Kuvendi i Kosovës, prej dy vitësh, është delagacion vëzhgues me dy ulëse. Me ngritjën e nivelit të përfaqësimit do të zgjerohej edhe delagacioni i Kosovës.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.