Reagim ndaj Myftiut Naim Tërnava, shok i Muammar El Gaddafit, diktatorit libian, mikut të Sllobodan Millosheviqit!

0
422
Tërnava me Gaddafin

Luan - Asllan DibraniShkruan Asllan Dibrani

Që disa ditë në opinionin publik është duke u diskutuar për “Lëvizjen për braktisjen e fesë islame”. Lëvizje e re, e cila për synim ka “braktisjen e fesë islame”. Në lidhje me këtë temë, pati reagim të shumta në media dhe në mjetet sociale.

Në një intervistë të publikuar në faqen e BIK-ut, Tërnava deklaron se i dhimbsen njerëzit e kësaj lëvizje, që e mbajtën një takim në Deçan, duke i fyer dhe përçmuarnjerëzit e vlerave ma te mëdha qe e rrënuan sistemin ish jugosllav të parët në Evropë ish të burgosurit politik qe u kalbem nëpër burgjet serbo-sllave për çlirimin e Kosovës…Fati iu ra qe në mesin e organizatorëve të kësaj Lëvizje të jënë prap ish të burgosurit politik në krye të Lëvizjes për bojkotimin e fesë islame .

Pamje e Myftiut te Kosovës Naim Ternaves me diktatorin Muammar El Gaddaf, mik i Sllobodan Millosheviqit ne planet e tij si t’i pushtojnë shtetet e Ballkanit perëndimor e sidomos Kosovën dhe Shqipërinë me elementet e e ekstremit islamik përmes xhihadisteve dhe isisit!!!

Myftiu Naim Tërnava, njeriu qe menaxhon një numër të madh predikuesish të besimit islam në Kosovë, ja si na quan neve ishte të burgosurve politik “mbetje e ish-sistemit komunist, ateisto-enveristo-stalinist” duke na njollosur si ish të burgosurit politik në kazamete dhe burgjet serbe!!!

Më duhet të shtoj se nuk e përdor termin “Islam politik” sepse besoj se lufta jonë për të mbrojtur dinjitetin tonë, besimet tona fetare dhe praktikat tona është gjithashtu “politike”. Por “Islami ynë politik” është ai që mbron besimtarët e moderuar, shtetin dhe kombin nga radikalët siç është ky Myftiu i Kosovës Naim Tërnava .Me qe i takoj kësaj shtrese të ish të burgosurve politik, me duhet te reagoj kundër këtij shërbëtori te dreqit e te birit, por ma se paku popullit shqiptar të Kosovës.

Kush është i rrezikuar më se shumti në Kosovë nga kreu i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava?

Besimi islam tradicional dhe i moderuar në Kosovë është i rrezikuar më se shumti nga ekstremizmi islamik i depërtuar ne Kosove me përhapjen e të cilit e bëri kreu i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava. Problemi kryesor në BIK është diktatura mbi të, e Naim Tërnavës që nga viti 2005. Tërnava ka nxitur hyrjen në Kosovë të” radikalëve vehabitë dhe të vëllazërisë ekstreme nga shtete islame si nga Irani,Iraku,Turqia edhe nga Maqedonia”. Tërnava nuk ka reaguar kurrë ndaj atyre që u angazhuan në sulme fizike ndaj klerikëve të nderuar dhe dijetarëve të arritjeve të larta dhe hoxhallarëve të mirëfilltë dhe të moderuar në Kosovë!?

Tërnava ka shkarkuar profesorë të dijes se besimit islamik , ka shkarkuar klerikë të moderuar dhe patriotë qe i njeh publiku si hoxhallarë të ndershëm dhe në shërbim të besimit islam tek vëllezërit tanë shqiptar. Tërnava në fakt e ka prishur kushtetutën e BIK-ut me qëllimet dhe dëshirën e tij për një mandat të pestë siç e morri këto ditë në forma të pa ligjshme.E di unë dhe ju lexues të nderuar se kundërshtarët e tij për brenda BIK-ut e quajnë “Sulltan Tërnava”. Unë mund t’ja shtoj edhe një epitet “Stalin Tërnava”. Ky sulltan Tërnava sa me parë duhet të largohet nga vet BIK-ku dhe të lirohet nga çdo përgjegjësi në BIK-ut.

Të pyes zotin Naim Tërnaven a pate dhimbje për mbi 1000, veta qe i dërguat në Siri dhe vdiqën atje si mercenar, duke i lëne fëmijët tanë pa prind edhe me qindra motra tonat pa burra???

Sa hipokrit i madh qe është ky njeri Ternava. Këtij po i dhimbsen njerëzit, përgjegjësit të “Lëvizjes për braktisjen vullnetare të fesë islame në Deçan”? Kjo është një dyfytyrësi dhe një shprehje cinike e tij. Ka friken se po i zvogëlohet xhemati e jo diçka tjetër. S’bënë te akuzosh me emra përbuzëse të tjerët qe mendojnë ndryshe nga ti, dhe vasalet e tu nga Irani, shtetet e lodhura me një prapambeturi dhe vare3feri aziatike dhe shtete tjera si Serbia e Rusia.

Si një njeri me gjakftohtësi po te pyes a pate dhimbje për mbi 1000, veta qe i dërguat në Siri dhe vdiqën atje si mercenar, duke i lëne fëmijët tanë pa prind edhe me qindra motra tonat pa burra???A pate pak dhimbje për motrat tona qe shkuan atje, e qe një pjesë kanë mbet nën mëshirën e zotit dhe talibanve?!: Një pjesë u kthyen vejusha me nga dy- tre e deri pesë fëmijë me një gjaku të përzier dhe të një ngjyre tjetër pa vullnetin e tyre?!…

Kësaj të keqe te madhe për kombin i ke shërbyer ti Naim Tërnava me imamët e tu ekstremistë fetar, pa kurrfarë mëshire!. Këto u banë me qellim te ndërrimit ideologjik dhe përputhjes me propagandën serbo ruse se shqiptarët e Kosovës janë islamista xhihadista, vehabista kundër perëndimit. Mos harro, se edhe atëherë situata në veriun e Kosovës, ishte e bresht dhe në shkëndija lufte.

Pamje e Shefqet Krasniqit me rrymat eksremiste të Bin Ladenit, madje e gostitur, djathtas Ikballe Huduti në krah të kryeministrit iranian e cila u beri thirrje grave shqiptare ta gjejnë edhe nga një grua burrave te vet!!! Fotografija e fundit tregon koordinuara me qeveritë paraprake përmes Milazim Krasniqit me të birin Memli Krasniqin!!!…

Edhe importimit të ideologjisë radikaliste islamike ( sektin me te rrezikshëm, vehabi. Në vendin tonë pas çlirimit të Kosovës i ke kontribuar ti Naim Tërnava, me bashkëpunëtorët tu të ngushtë të radikalizuar, brenda dhe jashtë vendit në dëmin e Kosovës si Shefqet Krasniqi, Igballe Huduti etj duke i dhëne një imazh të keq vendit në çastet vendimtare në procesin e dialogut me Serbinë. Duhet të japësh përgjegjësi para popullit. Mos kujto se ti je i pa prekshëm do ballafaqohesh me popullin qe e mashtrove qe 20 vjet.

Naim Ternava pjesëmarrës i themelimit të “Këshillin koordinues për myslimanët e Ballkanit” i udhëhequr nga ish presidenti diktator i Libisë Muammar El Gaddafi!

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, u takuar siç shihet në këtë fotografi me poshtë pak para se te vritet diktatori El Gadafi, rreth vitit 2011.Udhëheqësi libian u bëri thirrje, që të bashkëpunojnë me liderët fetarë nga Ballkani Perëndimor. Mos të harrojmë se Gadafi ishte student në Beograd dhe ishte shok dhe mik i Sllobodan Millosheviqit i njohur si kasapi i Ballkanit, qe njehet si kasapi i Ballkanit qe vrau me mijëra shqiptare të Kosovës. Po ashtu Gadafi ishte njeri ndër zërat ma radikal kundër njohjes së Kosovës si shtet i pavarur.

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, ne takim me diktatorin Muammer El Gadafi, pak para se të likuidohet duke bërë planet e Gjemisë se madhe me ne zemrën e Universitetit te Kosovë në Prishtinë( Popull rikujtoni protestat para sa vitesh për ndërtimin e një Xhamie të planifikuar ma e madhja në Evropë, ajo e Tiranës u realizua!?…Dëshmitë i keni këtë bandit dhe mercenar aziatik largone sa më pare…”Motra shqiptare bojkotone këtë mashtrues e mos të ndodh qe tu sjell diellin të koka siç u ndodhi femrave në Iran e Irak, qe para 50 vitesh ishin femrat më të arsimuara dhe te emancipuara pa mbulesa te kalifatit islamik te sotshme qe ekstremizmi islamik po e sjell në Kosovën tone te shtrenjtë“.

Ai shprehu gatishmërinë e tij për të mbështetur idenë e formimit të një Këshilli për koordinimin ndër mysliman në Ballkan dhe përsëriti apelin e tij që myslimanët kanë të drejtën e fesë në te cilin takim ishte pikërisht Naim Tërnava qe në baze të këtyre veprimeve po rezulton si njeriu antishqiptar qe shumë vite…Kjo Lëvizje e grupit nga Deçani është kundër këtyre rrymave ideologjike qe i ke sjell këtu ti Naim Tërnava!.Këto u banë me qellim të ndërrimit ideologjik dhe përputhjes me propagandën serbo ruse se shqiptaret e Kosovës janë islamsitë xhihadistë dhe vehabistë kundër perëndimit. Populli i ndritur i Kosovës do ti bashkëngjitet dhe mundësisht do ti mbyllen te gjitha mundësitë për zgjerimin e rekrutimin e anëtareve të rinj në këto organizata arabe.
Në emër të fesë u bëre multimilioner Naim Tërnava ?!.

Fëmijët e tu bredhin me makinat më luksoze, ku i morën? A thuan me një rrogë të Kosovës 300 Euro! Zor dhe nuk ka mundësi? Një Islam që e praktikon ti është fare komercial ne kurrizin e njerëzve të varfër te Kosovës… Ty ta lidhen qarqet tuko-arabe duke e traumatizuar popullin e veçanërisht rininë e Kosovës për përfitime tua materiale. Organet kompetente dhe prokuroria duhet ty ta verifikojnë pasurinë multimilionshe nga kanalet e dyshimta.Do te ndjekim ty dhe shokët tu ligjërisht.

Lëvizja se bashki me predikuesit e fesë islame ti qe i ke mashtruar do ta braktisim islamin tënd, por edhe do të ndjekim ligjërisht.

Po të ishe aq demokrat ti Naim Tërnava dhe liberalist, pluralist, antikomunist ose antienverist, siç na quan ti neve, nuk do kishe kandiduar në pese mandate për kryemyfti të BIK-ut ata qe te rrethojnë nuk i ke kafshë, po njerëz janë si ti predikues të fesë, por i ne ngulfate te mjerit dhe nuk kanë mundësinë të reagojnë!..

Pasi ti po na quan me atë gjuhë të urrejtjes “mbetje të ish-sistemit komunist, ateisto-enveristo-stalinist” unë po të them se po qe i benë këto vepra në ndonjë shtet kudo qofte në Evrope ti kishe me marr epitetin e një “Terroristit islamik i dirigjuar nga xhihadi islamik me çka ti duhesh moti te jesh pas grilave në burg”.

Ndërtim i 830 xhamive terroriste islamike (xhami vahabiste) me fonde të organizatave terroriste islamike turko-mongolo-kataro-saudite dhe ruso- serbe kushtuan jo me pak se një miliard e shtat qind milion euro !!!

Është treguesi me i mirë i ideologjisë së juaj që predikoni ne degjenerimin e familjes shqiptare duke i edukuar të rinjtë shqiptar të martohen me vajzat e tezës-hallës dhe axhës etj. Kolonistë mongol dhe terrorist islamik,në Kosovë qe erdhën përmes jush për 20 vitet e fundit i keni ndërtuar 830 xhamia vahabiste, mesatarisht nga dy milion për copë dhe një mega xhami vahabiste njëzet e pesë milion, gjithsejte rezultati del se mbi një miliardë e shtat qind milion euro kanë kushtuar me një kuptim përfundimtar se po del synim politik kundër Evropës ,kundër Amerikës dhe kundër Izraelit që na ndihmuan në Pavarësinë e Kosovës?!.Ta shohim tani se çka investoj krahu islamik në Kosovë me infrastrukture zhvillim dhe kulturë? Sipas një analize të thjesht del ky rezultat:

Ndërtoi zero shkolla, zero spitale, zero rrugë, zero ura, zero çerdhe fëmijësh,zero fabrika,zero universitete ,pos qe harxhoi miliarda në xhamia dhe libra propogandistike vetëm për fe asnjëherë për kulturë apo shkencë e atdhe!?.Bota shqiptare e orientuar nga perëndimi ndërtoi qindra shkolla, dhjetar spitale, autostrada, qindra ura fabrika etj. Siguroi fizikisht pavarësinë e Kosovës me ushtri duke e përforcuar dita ditës dhe duke e modernizuar me arritur të ushtritë simotra të zhvilluara në Evropë e Botë.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.