‘Për ty Shqipëri’ dhe ‘E di që më dashuron’

0
445
Leonardo Nika - Gresilda

Në foto: Leonardo Nika me Gresildën

Leonardo Nika

Për ty Shqipëri

Dy Poetë ka shqipëria
Me bekimin nga perendia
Për vendin tonë kemi mallë
Do të shkruajmë sa të jemi gjallë

A’tdhe ne kurrë nuk do të harrojmë
Edhe të vdekur ne do të kujtojmë
A’tdhe për ty zemra na lëngon
Pena për ty kurrë nuk na ndalon

A’tdhe ti nuk vdes kurrë këtë ta premtojmë
S’e frymë nga fryma jonë ne do të dhurojmë
A’tdhe je kaq i bukur shumë të kanë zili
Kush nuk të do ty nuk njeh as zot as perendi

A’tdheu ynë i dashur ca vargje po të kushtojmë
Armiqtë e vatanit ne do ti shkatërrojmë
Ju tradhëtarët kombit nguliteni mirë kokë
Jemi poetët e A’tdheut kemi lindur në këtë tokë

Jemi poetët e A’dheut që shumë e dashurojmë
Me penën tonë të artë armiqtë i sakatojmë
A’tdhe të kemi veshur me fustanin e nuserisë
Je kaq e bukur në sytë e perendisë

A’tdheu ynë dashur përmes vargjeve do të kujtojmë
Do të jetë zoti deshmitar që ne nuk do t’ju harrojmë
Nga dashuria për ty ne u bëmë poetë
Jo jo ne nuk do harrojmë neve kurrë për jetë

(Poezi nga poetët e A’tdheut).
Autori i poezisë (Leonardo Nika) (dt 31 mars 2023)


E di që më dashuron

Ç’bën kështu vajzë e bukur
Ecën rrugës por si flutur
Në trotuar kur kalon

Kur del ti në ballkon
Rrahjet e zemrës seç mi shton
Ti bën gjasme sikur s’më shikon
Kur shpirti im të dashuron

Ta ka qejfi për të më munduar
Je kaq aktore e talentuar
Oh.. Ylli i jetës sime
Më ke futur thellë në mendime

Flokët palë palë ti mi tund
Të lutem aktrimit jepi fund
Poshtë penxherës kam kënduar
Dhe ti zërin ma ke diktuar

Bëje gjasme sikur s’dëgjoje
Prapa perdes më shikoje
Do të shkruaj në qiell
Ëndrrën e pavdekshme
Që të mbetësh e përjetshme

Eja të të përqafoj
Një shportë me trëndafila
Të ta dhuroj
Eja tek kjo zemër
Që po më gufon
S’e e di që më dashuron

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.