Osmani “fshikullon” Ramën: E patolerueshme mbështetja e politikave të Serbisë!

1
446
Vjosa Osmani

TCH, 28/09/2022

Pak ditë pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama për gazetën austriake “Die Presse”, se nuk duhet ushtruar më presion ndaj Serbisë, për t’i vendosur Moskës sanksione, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani nuk e la këtë koment pa përgjigje.

Në një intervistë të gjatë për Zërin e Amerikës, të fokusuar tek njohja reciproke mes Kosovës e Serbisë, ajo gjeti momentin të fshikullonte dhe shefin e ekzekutivit shqiptar, duke lënë të kuptohet se nuk është sekret që ka disa mosmarrëveshje mes tyre, të cilat siç tha ajo, janë të natyrës zyrtare.

Unë nuk mendoj që qasja ku politikanët shqiptarë, pavarësisht se a janë nga Kosova, nga Shqipëria, nga Maqedonia e Veriut apo nga Mali i Zi apo Presheva, shndërrohen në apologjetik të politikave të Serbisë është diçka që i ndihmon qoftë Kosovës, qoftë shqiptarëve. Nuk mendoj që është e drejtë që të arsyetohet qasja dhe veprimet proruse të Serbisë, nuk mendoj aspak që është e drejtë që të arsyetohet Serbia, që nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë, sepse kjo pastaj shkon në ato që quhen politika e “shpëtimit të fytyrës” së një regjimi në Serbi, që po ashtu ka shërbyer edhe në kohën e (Slobodan) Millosheviçit. Po ashtu nuk mendoj që duhet të reduktohen krimet, që janë kryer në Kosovë në spastrim etnik, sepse ajo çka ka ndodhur në Kosovë është gjenocid dhe duhet të quhet me emrin e saj të vërtetë.

Të mos harrojmë, shtoi Osmani, se Kosova si shtet i pavarur e sovran është edhe projekt e sukses kombëtar, nuk është projekt e sukses vetëm i shqiptarëve të Kosovës është kombëtar, prandaj çdo shqiptar, kudo qoftë ka detyrimin kombëtar, që ta mbrojë e shtyjë përpara këtë projekt.

Top Channel

1 KOMENT

  1. Kryetare, sa më mirë do t’ishte t’i studiosh gjërat në rrënjë, t’i zhvatesh në mendjen esëll e më pas të prononcohesh. Por, ti je kryetare për kurtoazi, një si simbol, provë e avancimit të të drejtave të femrës, më pak si kryetare. E dyta po të rri për bukuri! Ji e dyta dhe i ke dalë hakut vendit tënd.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.