E NESËRMJA TROKET PAS PORTE

0
286
Kalosh Çeliku

NGA KALOSH ҪELIKU

E di, se: i keni bythët e mëdha si politikanë të dalldisur dhe arratisur partive politike shqiptare. Herë me “vëllazërim – bashkim”, e herë me Rusi dhe Shqipëri Etnike. Herë, me Bashkim Evropian. E, herë me Amerikë. Mos, them: turreni mbi Kalanë e Ali Pashë Tepelenës. Po, nuk e di: a, keni Tru në kokë?! Aqsa, keni bythë?!

Kryengritës, jo se jo! E di. Gjithë jetën u shkërdhyet sokaqeve të partive politike me pushtet e pa pushtet. Që, nga sistemi komunsit, dhe deri në Ditën e Sotshme Neokumuniste. E nëpërkëmbët politikën shqiptare, arsimin dhe kulturën deri në palcë me dudumë, dhe rrospi meshkuj. Edhe, rrufjanë tjerë të shërbimit sekret ish Jugosllav.

Fatkeqësisht, nuk janë ato, Azem Galica. As, Shotë Galica. Bajram Curra. Edhe, të tjerët me këmbët dhe trutë në legen të dalldisur nëpër parti politike. Nuk bëhet polikë Shqiptare në internet, dhe leptop me këto “patriotë” të Facebook -ut, gazetave dhe portaleve elektronike, pa hyrë maleve me lisa. Dhiareve, në Fushën e Betejës. Pse, jo: edhe, rrugicave të kaçakëve Malit. Nuk e kam fjalën për: “Grupin e zjarrit”, e as për “Grupin e Fushës”. Aqmëpak, për trimat pas lufte. Përderisa, Isë Boletini me dy koburure hyri në Londër: Unë, si shkrimtar me një Ibrik raki rrushi dhe Dy shtama verë, hyra në Shkup.

Sot, merrni guximin: ende të vendosni për politikën, arsimin dhe kulturën shqipatare me emërimin e komisioneve partiake, në emër të partive pushtetare – “artsistike dhe letrare” me gjysëm analfabetë?! Thyeni, qafën! Popullit shqiptar, nuk i duhen këto “patriotë” me bythë për kolltuqe nëpër kabinete, e pa Tru në kokë.

Enesërmja, troket pas porte…

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.