BioNTech shpall ilaçin e parë kundër kancerit për vitin 2026

0
162
BioNTech-pronaret

PËRPARIM NË KËRKIMET SHKENCORE

oe24.al24.03.20 – Përktheu Arben Çokaj

Rënie e fitimeve nga vaksina kundër koronës, përparim në kërkimin kundër kancerit: BioNTech dëshiron të sjellë në treg ilaçin e parë kundër kancerit në dy vjet.

Kompania gjermane e bioteknologjisë BioNTech ndjeu rënien e kërkesës për vaksina kundër koronës vitin e kaluar. Shitjet ranë nga 17.3 miliardë euro në 2022 në 3.8 miliardë euro, siç njoftoi BioNTech të mërkurën. Fitimi neto u tkurr nga 9.4 miliardë euro në 930 milionë euro.

Por: Kompania konfirmoi se ilaçi i parë i kompanisë kundër kancerit duhet të dalë në treg në vitin 2026. Deri në vitin 2030, BioNTech synon të ketë miratime në një total prej dhjetë indikacionesh.

Rënia e numrit tashmë ishte evidente gjatë gjithë vitit të kaluar, sepse me përfundimin e pandemisë, kërkesa për vaksina Covid ra ndjeshëm. Lodhja e vaksinës u përhap në mesin e shumë njerëzve, pavarësisht përforcuesve të përshtatur me variantet e reja.

Fshirja e vaksinave të skaduara

Partneri amerikan Pfizer kishte raportuar tashmë një rënie në shitje dhe fitime në janar. Vitin e kaluar, të dyja kompanitë vuajtën nga reduktimet në Pfizer për rezervat e vaksinave që kishin skaduar ose ishin gati të skadonin. Në BioNTech, kjo uli të ardhurat nga shitjet me gati 907 milionë euro.

Kompania ka specifikuar parashikimin e saj për këtë vit dhe pret shitje midis 2.5 dhe 3.1 miliardë euro – në varësi të kërkesës dhe çmimeve të vaksinës Covid, si dhe rreziqeve nga reduktimet e mëtejshme të inventarit në Pfizer. Në janar, BioNTech kishte njoftuar shitje prej rreth 3 miliardë dollarësh dhe një kthim në rritje në vitin 2025.

Ilaçi kundër kancerit pritet të sjellë sërish miliarda

BioNTech pret që tubacioni i saj i barnave të mundshme kundër kancerit të gjenerojë miliarda shitje. “Tubacioni është mjaft i gjerë. Dhe një nga kriteret që shumica e këtyre përbërësve aktivë në këtë listë kanë të përbashkët është se ata mund të synojnë tumore shumë të ngurta,” tha shefi i strategjisë së BioNTech Ryan Richardson në një konferencë me analistët të mërkurën. “Kjo do të thotë se shitjet maksimale të vlerësuara për këtë koleksion të përbërësve aktivë do të jenë mbi dhjetë miliardë euro në afat të gjatë.”

Ne besojmë se kemi disa shanse për të arritur qëllimin tonë. Asetet tona të licencuara tani po kontribuojnë në krijimin e vlerës,” tha Drejtorja Mjekësor Özlem Türeci. Deri në fund të vitit 2024, BioNTech dëshiron të ketë dhjetë ose më shumë studime potencialisht të lidhura me miratimin në tubacion, konfirmoi ajo. Kjo kushton shumë para: Këtë vit, BioNTech po planifikon kostot e kërkimit dhe zhvillimit prej 2.4 deri në 2.6 miliardë euro, pas 1.78 miliardë eurove në 2023. BioNTech ka një jastëk të madh financiar prej 17.7 miliardë Euro akses në mjetet e pagesës dhe letrat me vlerë të mbajtura.

Gruaja e dytë duhet t’i bashkohet bordit

BioNTech gjithashtu njoftoi se do të sillte një grua të dytë në bord, së bashku me bashkëthemeluesin e kompanisë Türeci – gruaja e CEO Ugur Sahin. Annemarie Hanekamp, ​​e cila vjen nga kompania farmaceutike zvicerane Novartis, do të marrë rolin e Kryeshefes Tregtare në bord në korrik. Ajo pason Sean Marett, i cili po del në pension.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.