Putin depërton në vendin evropian

0
654
Vuçiq - Putin

Kontrolli i Rusisë në Evropë: sa ka ndikim despoti i Kremlinit, Vladimir Putin (70) në vendin e presidentit serb Aleksandar Vuçiç (53)? /Foto: Mikhail Klimentyev/dpa

NDIKIM I MADH PROPAGANDËS

Nga: MARC OLIVER RÜHLEBild.de – 08/08/2023 – Përktheu Arben Çokaj

Rusia ka luftuar me fqinjin e saj Ukrainën për një vit e gjysmë – Moska në veçanti ka qenë gjithmonë e njohur në Ballkan.

“Fondacioni Friedrich Naumann për Lirinë” tani ka shqyrtuar se sa i madh është ndikimi i propagandës ruse mbi Serbinë dhe popullsinë e saj.

► Rezultati: fuqia e Kremlinit në vendin ballkanik është e madhe!

Autori i studimit Dr. Thomas Brey analizon se Rusia “po shpenzon shumë para për të zgjeruar dhe çimentuar ndikimin e saj atje”. Qëllimi kryesor i propagandës së Putinit është të pengojë Serbinë të anëtarësohet në BE dhe të demonizojë NATO-n. Dhe vetë sundimtari i Kremlinit po ndihmon në ballë.

“Putin dhe ministri i tij i Jashtëm Sergei Lavrov kanë përmendur në mënyrë të përsëritur paralele të supozuara me shpërbërjen e Jugosllavisë në përgjithësi, dhe Serbisë në veçanti, si “justifikim” për luftën e tyre kundër Ukrainës”, thuhet në studim.

Në Beograd për Putinin: Një grua mban një foto të Presidentit rus gjatë një proteste kundër autoriteteve serbe që votuan për pezullimin e anëtarësimit të Rusisë në Këshillin e të Drejtave të Njeriut të OKB-së /Foto: Darko Vojinovic/dpa

Për të mbjellë urrejtje, bombardimi i Beogradit nga NATO në 1999 është përdorur vazhdimisht për shkak të ndikimit rus në peizazhin mediatik serb – për ta portretizuar atë si një krim kundër popullit serb.

Përveç kësaj, propaganda ruse po qëndron në anën e serbëve në konfliktin e Kosovës, duke u treguar si një partner i mirëkuptueshëm dhe i besueshëm. Duke ditur që vetëm pikë plus mund të shënohen në këtë temë emocionale për serbët.

Gazeta serbe “Informer” ka titulluar qartë: “Ukraina sulmoi Rusinë” /Foto: PR

Një sasi e madhe mediash miqësore me Rusinë

Studimi përdor shembuj për të treguar se sa dominon linja e Putinit në mediat serbe:

► Një nga mediat më me ndikim është ueb-portali rus “News Front”, i cili transmeton materialet e tij propagandistike nga gadishulli i okupuar i Krimesë në shumë gjuhë – si në gjermanisht ashtu edhe në serbisht.

► Gazeta “Srpski Telegraf”, e cila helmon rregullisht NATO-n, përmendet si “adhuruesja më e zjarrtë e Rusisë”.

Ballina e “Srpski Telegraf” e 25 marsit 2023 – në përvjetorin e bombardimeve të NATO-s ndaj Serbisë në vitin 1999, zbulohet “sekreti më i errët”: “NATO donte të helmonte 700 mijë beogradas” / Foto: PR

► Portali i lajmeve “Fakti” ka udhëzimin editorial: Serbia dhe Rusia të ndërtojnë një marrëdhënie të veçantë sipas modelit të Izraelit dhe SHBA-së.

► Portali me ndikim “Srbin.info” madje ka rubrikën e tij “Presidenti i Rusisë” me deklarata të Putinit në rusisht.

Faqja e parë e “Večernje Novosti” (“Lajmet e mbrëmjes”) nga 29 janari 2023 – Përplasja e Gjermanisë gjithashtu zhvillohet rregullisht dhe shpesh bazohet në referenca historike: “Ju thirrni demokracinë, por a janë trashëgimtarët e Hitlerit?!” / Foto: PR

Kjo listë jo e plotë mund të vazhdohet pothuajse pafundësisht, pasi numri i portaleve të internetit me përmbajtje me origjinë ruse është pothuajse i pallogaritshëm”, thuhet në studim.

Konkluzioni i autorëve të studimit: “Dhjetëra portale pro-ruse dhe antiperëndimore jo vetëm që po qarkullojnë në internet. E njëjta gjë vlen edhe për skenën mediatike analoge: Me shumë pak përjashtime, mediat më të njohura të vendit po përhapin pozicione rusofile dhe po demonizojnë SHBA-në, BE-në dhe NATO-n.

Një nga figurat më të shquara gazetareske apo “majë heshtash” të skenës antiperëndimore është Dragan Vuçiçeviç – pronar dhe kryeredaktor i tabloidit “Informer” dhe sipas presidentit serb, gazetari i tij i preferuar.

► Axhenda e tij: Në raportimin e politikës së jashtme, “lavdërimi i Rusisë në përgjithësi dhe i Putinit në veçanti është prioriteti kryesor”.

Lavdëron Putinin dhe ndjek një kurs antiperëndimor: kryeredaktori Dragan Vuçiçeviç /Foto: Press Center US

Kremlin TV në Serbi: Kanali “Sputnik Srbija” u themelua në vitin 2015 në Beograd. Redaktorët e marrin rrogën e tyre, e cila thuhet se është mbi mesataren kombëtare, direkt nga Moska.

Kryeredaktorja është Ljubinka Milincic, e cila ishte korrespondente e shumë mediave serbe në Moskë nga viti 2002 deri në 2015 dhe është një “adhuruese e zjarrtë” e Putinit.

Një mbishkrim në Beograd përshkruan vëllazërinë e supozuar me një shqiponjë të bashkuar serbe (majtas) dhe ruse /Foto: aleancë foto / ASSOCIATED PRESS

Kështu funksionon propaganda

► Nuk ka ndarje të mesazhit dhe komentit.
► Ballafaqimi me burimet është sipërfaqësor dhe i synuar.

► Gjithmonë ka një politikan të dorës së katërt, një top sportist pa përvojë, një historian të instrumentalizuar nga rreshti i dytë etj. që thotë atë që kërkohet.

► Përqendrimi në ngjarje individuale në vend të peshave të rënda tematike që përshkruhen pa kontekst.

► Identifikimi i ngjashmërive ruso-serbe deri në gjoja vëllazëri.

Propaganda funksionon: një serb proteston në kryeqytetin Beograd në mars 2023 me një flamur rus, për të sqaruar pozicionin serb në konfliktin e Kosovës
Foto: Aleancë foto / ASSOCIATED PRESS

► Moralizimi i çështjeve: Rusia dhe Serbia përforcojnë rolin e tyre si viktima, ndër të tjera. Të dy vendet ndihen të trajtuara në mënyrë të padrejtë nga pjesa tjetër e botës. Moska dhe Beogradi e shohin veten si një mburojë kundër “shpirtit të kohës”, që po shkatërron të gjitha vlerat.

► Glorifikimi i Putinit si një udhëheqës shtetëror ideal-tipik dhe model për politikanët kryesorë serbë.

► Përpjekje për të vërtetuar se bashkëpunimi i ngushtë ekonomik dhe politik me Rusinë është më i dobishëm për shtetet pasardhëse të ish-Jugosllavisë sesa bashkëpunimi me “Perëndimin”.

SHTEPI TE SHEMBUARA, MENYRA TE BOMBERDURA
Rrënojat e Bakhmutit

Shtëpi të shembura, rrugë të bombarduara. Rrënojat e Bakhmutit

Burimi: Twitter
08/08/2023

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.