Nuk i ndjek as mediat amerikane apo evropiane, sepse e di që janë thjesht një tufë gënjeshtrash

0
2189
US presidents and Putin

Ai merr në kontroll vendin për dy dollarë sanksione, do të thoja se kjo gjë është mjaft e zgjuar. Kurrë në një milion vjet kjo nuk do tè kishte ndodhur. E njoh shumë mirë atë (Putinin). Ndoshta e njoh pothuajse aq mirë, më shumë se kedo në këte dhomë.”
President Donald J. Trump në Mar-A-Lago, Florida

“Pse nuk shohim sulme ajrore? Pse nuk ka bombardime? Pse Rusia nuk ua ndërpreu energjinë elektrike, ujin dhe internetin ukrainasve, siç përdoret gjithnjë në luftëra? Si reagojnë ukrainasit? Çfarë po bën Zelenski? Nga çfarë po ikin realisht refugjatët? Dhe mbi të gjitha: çfarë dëshiron në të vërtetë Putin?

Liderët tuaj perëndimorë sigurisht, që nuk duan që ju ta kuptoni, liderë si Boris Johnson, Joe Biden, ata duan që ju ta imagjinoni këtë histori si një film të Marvelit, ku ka të keqen brenda. Djalë, për t’u demonizuar dhe i keqi është Putin, ndërsa amerikanët së bashku me të tjerët janë kapelet e bardha, djemtë e mirë që do të fitojnë përballjen… Nuk i ndjek as mediat amerikane apo evropiane, sepse e di që janë thjesht një tufë gënjeshtrash.
– Një amerikan që jeton në Kiev, Ukrahinë
 

Për shumë e shumë vite ka pasur raporte të Bidens, që arkëtonin emrin e Biden, që nga koha kur Joe Biden ishte senator. Por Hunter, tha se ai kurrë nuk mori asnjë cent? Jo, ai mori miliona dollarë. Raporti ynë dokumenton 5 milion dollarë. Ne lëshuam një shtesë në raportin tonë, që tregon se rreth 6 milion dollarë ishin paguar në llogaritë e Rob Walker, një biznes që ai kontrollonte. Dhe sigurisht Rob Walker, tha se ai dëshironte të ishte një përfaqësues ose zëvendësues për familjen Biden. Pra ka 11 milion dollarë nga Kina...”
Senatori republikan Ron Johnson, Kryetar i Komitetit të Senatit të SHBA-së për Sigurinë e Vendit

Klajd Kapinova

Lufta në Ukrainë, nuk është një luftë e mirëfilltë. Sipas burimeve të brendshme në Ukraninë dhe Kiev, disa analistë thonë se aty po sulmohen bazat e Deep State, laboratorët e viruseve dhe po sekuestrohen në Chernobyl lendët bërthamore dhe po shkatërrohen tunet nëntokësore, që kanë shërbyer për trafikimin e qënieve njerëzore.

Nëse shikohet me kujdes fjalimi i Presidentit Vladimir Putin u pa se ai iu drejtua drejtpërdrejtë popullit ukrainas me fjalën: “Vëllezër, shkoni në shtëpi dhe të mos përfshiheni në këtë luftë mes meje dhe globalistëve…”

A nuk paralajmëroi ai në fjalimin e tij, se po shkëlnin marrëveshjen e zgjerimit të NATO-s me Rusinë, të arritur pas rrëzimit të Bashkimit Sovjetik!?

A u shkel marrëveshja NATO (apo Amerika) nën Biden dhe vuri në rrezik rusët dhe Putinin, siç ndodhi me krizën e raketave kubane në kohën e (Presidentit demokrat) John F. Kennedy (1917-1963), kur ish-Bashkimi Sovjetik solli raketa të rrezikshme në Kubë, duke kërcënuar kështu Amerikën?

A reagoi dhe kundërshtoi me vendosmëri Amerika asokohe!? Putini, nuk mund të lejojë atë që po bëjnë globalistët në Ukrainë.

Duke iu rikthyer shumë dekadave më parë historisë amerikane, kujtoj vrasjen në Dallas të Texas-it të Presidentit të 35-të të SHBA-së John Fitzgerald Kennedy (1917-1963) si presidenti më i ri në moshë në Zyrën Ovale në Shtëpinë e Bardhë.

Sipas investigimeve të FBI, mësohet se vrasësi i presidentit demokrat ishte mbështetës i partisë demokratike amerikane, pra ai ishte i regjistruar si democrat (socialist radikal), për të marrë pjesë në zgjedhjet elektorale, që mbaheshin asokohe në SHBA.

Asokohe thuhet se një ndër arsyet e vrasjes së presidentit amerikan, mendohet se ishte kriza kubane e raketave, e njohur gjithashtu si kriza e tetorit e vitit 1962, e cila zgjati 1 muaj e 4 ditë, gjë që solli konfrontimin e hapur diplomatik, midis Shteteve të Bashkuara dhe ish-Bashkimit Sovjetik.

Sikurse dihet se asokohe shteti komunist i ish-B.R.S.S., kishte nisur anijet ushtarake sovjetike me raketa të mbushura bërthamore, të cilat i dërgoi në drejtim të ishullit të Kubës komuniste, të cilat donte t’i instalonte atje.

Presidenti aktual amerikan Kennedy i dha ultimatum sovjetikëve, që t’i kthenin mbrapa trupat dhe paisjet berthamore ushtarake, që kërkonte t’i vendoste në ishullin ekzotik të Karaibeve, në Amerikën Qendrore.

Presidenti sovjetik Nikita Hrushovi (asokohe Sekretar i Parë i Partisë Komuniste të ish-B.S.), duke parë guximin dhe vendosmërinë e kandidatit sypatrembur demokrat për president John F. Kennedy, dhe mbas shumë bisedimeve mes palës amerikane dhe asaj sovjetike, i dha urdhër ushtrisë së tij që të fillojnë çmontimin e armëve nukleare dhe t’i rikthejnë ato nga kishin ardhur në Bashkimin Sovjetik, duke e mbyllur historinë e turpshme të tyre.

Presidenti Trump ka furnizuar Ukrahinën në vitin 2017 me raketa të sofistikuara anti-tank Javelins

Administrata Trump kishte miratuar asokohe shitjen e re të armëve anti-tank në Ukrahinë në 2017.

Raketat Javelins të furnizuara nga presidenti Trump, janë të dizajnuara për të shkatërruar automjetet e blinduara dhe tanket, madje edhe helikopterër me lartësi prej 2.5 milje.

Këto armë të rëndsishme janë furnizimi i Ukrahinës drejtpërdrejt nga republikani Presidenti Trump. Administrata Trump, kishte miratuar shitjen prej 39 milionë dollarësh të armëve vdekjeprurëse mbrojtëse në Ukrahinë, sipas dy zyrtarëve amerikanë dhe një burimi tjetër të njohur me planin.

Shitjet e armëve të SHBA-së në Ukrahinë, janë përfshirë në një polemikë mbi marrëdhëniet e Presidentit Donald J. Trump me Ukrainën, pasi Shtëpia e Bardhë urdhëroi që të ndalohej ndihma ushtarake prej afro 400 milionë dollarësh për Ukrahinën dhe presidenti i ri i Ukrainës rriti shitjet e armëve me Trump në një telefonatë të diskutueshme të 25 korrikut 2017.

Paketa e re përfshinte armë anti-tank Javelin, me një zyrtar amerikan, që thotë se përfshin 150 raketa dhe dy lëshues, gjë që u raportua për herë të parë nga Bloomberg News.

Departamenti i Shtetit asokohe nuk pranoi të komentojë mbi shitjet e armëve, por do të njoftojë zyrtarisht për shitjen së shpejti Capitol Hill, sipas të tre burimeve. Shitja mori miratimin nga Kongresi i kontrolluar nga demokratët, i cili, përcaktoi që ata të marrin gjithashtu një informim mbi shitjet e armëve në Ukrahinë, sipas një zyrtari dhe burimit të njohur me planin.

Kujtojmë se shitja e armëve shkatërruese anti-tank Javelins, nuk është pjesë e ndihmës ushtarake prej afro 400 milionë dollarësh, që Shtëpia e Bardhë, kishte urdhëruar Departamentin e Shtetit dhe Pentagonin të ndalonin një javë përpara telefonatës së Presidentit Donald J. Trump me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy, e cila është komentuar gjatë nga mediat ameirkane FAKE “News” dhe satelitët e saj mashtrues Big Tech etj.

Kjo ndihmë, përfshinte asistencë për sigurinë detare, njësitë e operacioneve speciale, komunikime të sigurta dhe armë të lehta si pushkë snajper dhe granatahedhës me raketa.

Por Javelins u diskutuan në thirrjen telefonike mes Presidentit Donald J. Trump dhe Presidentit te Ukrahinës Zelenskiy më 25 korrik 2017, gjë që ka nxitur një hetim idiot dhe pa baza reale nga Kongresi Amerikan, i kontrolluar asokohe nga komunistët fanatikë dhe radikalë, për shkarkimin nga ana e tyre të Presidentit Trump, por që deshtuan në Senat dy herë…

Gazi i familjes Biden në Ukrahinë

Përveç kësaj, a keni dëgjuar për veprimet kriminale të familjes Biden në Ukrainë, me kompaninë e gaznjerrjese ukrahinase Burisma dhe politikanët të korruptuar ukrainas?

Dhe Biden ka pronat e tij, po ashtu edhe Obama, dinastia Clinton dhe kryekomunisti ateist George Soros, kurse të korruptuarit ndërkombëtarë Big Tech, Big Media amerikane dhe botërore me vetëdije po heshtin si gur varri e i mbulojnë mjeshtërisht me paturpsi djallzore këto korrupsione para syve të amerikanëve, për vite e vite me radhë.

Sot ka më shumë prova dhe fakte të korrupsionit galopant të familjes Biden. Ju kujtojmë, se libri i ri më i lexuar sot në SHBA, me titull kuptimplotë: “Laptop from Hell”, është shkruar nga Miranda Devine, New York, 2021. Ky libër është më i kërkuari sot online dhe #1 Best Seller, sipas gazetës pro korrupsionit dhe Biden: The New York Times.

Nuk do të ishte e leverdishme të provokonin Presidentin Putin, për të shkatërruar Ukrahinën me provat e krimit të tyre?

Nëse Putini nuk bombardoj vendet e duhura, ata do t’i bombardojnë vetë dhe do të thonë se këtë gjë e bëri rusi Putin.

Dhe bota naïve, do ta gëlltitë këtë corbë apo gënjështër dhe mashtrim, që ka vite që po bëjnë rregullisht media globaliste socialkomuniste në SHBA dhe Europë. Por bota dhe njerëzit e ndershëm janë zgjuar dhe nuk e hanë më sapunin për djathë.

Nëse shikohen veprimet ushtarake të gjeneralëve rus dhe kryekomandantit të tyre Putin, del se ushtria ruse ka sulmuar lokacione të caktuara në pronësi të Kabales (Kabbalah)…

Nga ana e tjetër, ai po i ruan dhe po i shmang me kujdes qendrat e banuara dhe ukrainasit e pafajshëm.

Kabala si disiplinë dhe shkollë ezoterike në misticizmin hebre

Kabala (hebraisht Qabālā, fjalë për fjalë do të thotë pritje, traditë ose korrespondencë, është një metodë, disiplinë dhe shkollë ezoterike në misticizmin hebre. Një kabalist tradicional, në judaizëm quhet mekubal.

Përkufizimi i Kabalës ndryshon, sipas traditës dhe qëllimeve të atyre që e ndjekin atë, nga origjina e saj fetare si pjesë integrale e judaizmit, deri te përshtatjet e saj të mëvonshme në ezoterizmin perëndimor (Kabala e krishterë dhe Kabala hermetike).

Kabala hebraike është një grup mësimesh ezoterike që synojnë të shpjegojnë marrëdhënien midis Zotit të pandryshueshëm, të përjetshëm. Ai formon themelin e interpretimeve mistike fetare brenda judaizmit.

Kabalistët hebrenj fillimisht zhvilluan transmetimin e tyre të teksteve të shenjta brenda sferës së traditës hebraike dhe shpesh përdorin shkrimet e shenjta klasike çifute, për të shpjeguar dhe demonstruar mësimet e saj mistike.

Një nga tekstet themelore kabaliste, Zohar, u botua për herë të parë në shekullin XIII dhe forma pothuajse universal, që i përmbahet judaizmit modern është Kabala Lurianike.

Praktikuesit tradicionalë, besojnë se origjina e tij më e hershme daton para feve botërore, duke formuar planin primordial për filozofitë, fetë, shkencat, artet dhe sistemet politike të Krijimit.

Historikisht, Kabala doli nga format e mëparshme të misticizmit hebre, në Spanjën dhe Francën Jugore të shekullit XII-XIII, dhe u riinterpretua gjatë Rilindjes Mistike çifute në Palestinën Osmane të shekullit XV.

Isaac Luria konsiderohet si babai i Kabalës bashkëkohore. Kabala Lurianike, u popullarizua në formën e Judaizmit Hasidik nga shekulli XVIII e më pas.

Nga historia mësojmë se gjatë shekullit XX, interesi akademik për tekstet kabaliste të udhëhequr kryesisht nga historiani hebre Gershom Scholem, i cili ka frymëzuar zhvillimin e kërkimeve historike mbi Kabalën në fushën e studimeve judaike.

Ukraina dhe Irani, janë krevate të krimit globalist

Deri tani media botërore pak ose me mirë të themi se aspak nuk ka folur për dy shtetet si Ukraina dhe Irani, të cilat janë prej vitesh qendra apo krevate të rehatshme të krimit globalist, trafikimit të fëmijëve, drogès, armëve, pedofilisë dhe satanizmit.

Gjatë 22 vitëve të shekullit XXI në të gjithë historinë e SHBA-së dhe 45 presidentëve të vendit tonë fatmirësisht Presidenti Donald J. Trump, nuk filloi asnjë luftë apo bëri pushtim me trupa të një shteti tjetër, gjatë gjithë mandatit të tij të plotë nga viti 2016 deri në vitin 2020, ndryshe nga gjithë presidentët e tjerë amerikanë.

Më së shumti luftra ka bërë demokrati i majtë globalist Barack Hysen Obama (1961), i cili filloi dhe humbi 5 (pesë) luftra dhe për cudi të të gjithë botës, Organizata Politike Komuniste e Cmimeve Nobël (për fusha të ndryshme në planetin tonë) i dhuroi atij Cmimin absurd të Paqes, në një kohë që atë vit që ai u vlerësua me këtë cmim dërgoi në Iraq mbi 20,000 trupa amerikane shtesë, të cilët qëllonin mbi afganët, luftë e cila zgjati 20 vjet (2002-2022).

Vjedhja dhe manipulimi i zgjedhjeve presidenciale nga Biden po sjell luftra të reja në botë

Vjedhja e zgjedhjeve presidenciale më 3 nëntor 2020 dhe largimi me mashtrime i fituesit të vërtetë të tyre Presidentit Trump, duke e larguar me gënjeshtra nga Shtëpia e Bardhë, ka sjellë luftën në Ukrahinë dhe gjithë ketë situatë plehu, që gatoi me durim Big Media, Big Tech dhe Deep State, për SHBA-në dhe botën tesh një vit e gjashtë muaj…

Amerika, nuk ka pse shkon në luftë, për gabime idiote të Sleepy Joe Biden dhe Europës globaliste kurvë.

Cili vend ka më shumë gaz natyror në botë?

Rezervat e gazit natyror sipas vendeve janë:
1. Rusi 24.3%
2. Iran 17.3%
3. Katar 12.5%
4. Shtetet e Bashkuara 5.3% (Sipas worldometers.info)

Evropa mbështetet tek Rusia për rreth 40% të gazit të saj natyror. Pjesa më e madhe vjen përmes tubacioneve, duke përfshirë Yamal, i cili kalon Bjellorusinë dhe Poloninë për në Gjermani, Nord Stream 1, i cili shkon drejtpërdrejt në Gjermani dhe tubacionet përmes Ukrainës. Një rrjet tubacionesh ndërlidhëse lidh tregjet e brendshme të gazit të Evropës. (Sipas Reuters, business, energy)

Burimi ynë i vetëm më i madh i gazit është nga Shelfi Kontinental i Mbretërisë së Bashkuar dhe shumica dërrmuese e importeve vijnë nga furnizues të besueshëm si Norvegjia. Nuk ka tubacione gazi, që lidhin drejtpërdrejt Mbretërinë e Bashkuar me Rusinë dhe importet nga Rusia përbënin më pak se 4% të furnizimit total të gazit në Mbretërinë e Bashkuar në 2021 (Sipas gov.uk, govermment)

Eksporti i madh i Rusisë në SHBA është lëndë djegëse minerale, e vlerësuar në 13 miliardë dollarë. Pas kësaj, USTR liston metalet dhe gurët e çmuar (2.2 miliardë dollarë), hekurin dhe çelikun (1.4 miliardë dollarë), plehra (963 milion dollarë) dhe kimikatet inorganike (763 milion dollarë). (Sipas wavy.com, national)

Nga 7.86 milionë fuçi në ditë, që SHBA importoi në vitin 2020, shumica erdhi nga fqinjët e saj të Amerikës së Veriut: Kanadaja, me 4.13 milionë fuçi (52.5%) dhe Meksika, me 750,000 (9.6%). Por importet që vijnë nga jashtë Amerikës së Veriut janë të rëndësishme. (Sipas usanews.com)

Amy Myers Jaffe: Rusia prodhon afër 11 milionë fuçi naftë bruto në ditë. Ajo përdor afërsisht gjysmën e këtij prodhimi për kërkesën e saj të brendshme, e cila me sa duket është rritur për shkak të kërkesave më të larta të karburantit ushtarak dhe eksporton 5 milionë deri në 6 milionë fuçi në ditë. (Sipas tults.edu)

Rreth gjysma e naftës së eksportuar të Rusisë, afërsisht 2.5 milionë fuçi në ditë dërgohet në vendet evropiane, duke përfshirë Gjermaninë, Italinë, Holandën, Poloninë, Finlandën, Lituaninë, Greqinë, Rumaninë dhe Bullgarinë. (Sipas theconversation.com)

Ne duhet të bëjmë më shumë për të mbrojtur furnizimin me energji të vendit tonë,” tha Scholz duke shtuar “dhe për të mos varur nga furnizues të caktuar të energjisë”. Gjermania është klienti më i madh i gazit në Rusi. Kanali televiziv amerikan FoxNews, ka raportuar më parë, se Evropa mbështetet tek Rusia, për rreth 40% të gazit të saj natyror. (Kaq për sot 😀)

Dhe…

Në ditët tona, Gjermania vazhdon të marr papushim mbi 50% të gazit natyror nga Rusia, Franca 17% etj., dhe kështu me radhë dhe nga ana e tjetër mediat e tyre hipokrite vazhdojnë ta quajnë Putinin dhe Rusinë si shtet dhe diktaturë naziste.

Gjermania, në të kundërt, mbështetet tek Moska për rreth gjysmën e importeve të saj të gazit natyror dhe Italia rreth 40%. Për Austrinë, Hungarinë, Slloveninë dhe Sllovakinë, shifra është afërsisht 60% dhe për Poloninë, 80%. Bullgaria mbështetet tek Rusia, për të gjithë gazin e saj natyror.

Bashkimi Evropian mbështetet tek Rusia për rreth 40% të gazit të saj, më shumë se dy herë më shumë se Norvegjia, partneri i saj më i madh i importit. Në vitin 2021, Rusia shiti rreth 100 miliardë dollarë naftë dhe gaz në Evropë, vlerësoi William Jackson, një ekonomist në Capital Economics.

Britania e Madhe, nuk është shumë e varur nga gazi rus. Por çmimet e energjisë në Britani janë të lidhura me tregun evropian. Në Britani, me një nga rrjetet më të gjera kombëtare të gazit në botë, është shumë e varur nga gazi për ngrohjen e shtëpisë dhe, në një masë më të vogël, për prodhimin e energjisë elektrike. Kësisoj britanikët marrin vetëm 4% të gazit nga Rusia.

Në vitin 2021, Rusia përbënte 21% të të gjitha importeve të benzinës në SHBA, me Kanadanë e dytë me 17%. Sipas vlerës, importet ruse u rritën me 71,05%, që është pak më pak se importi i benzinës nga bota, i cili u rrit me 80,53%.

Nafta e papërpunuar ruse nuk ka përbërë kurrë një pjesë të madhe të sistemit të furnizimit me naftë të SHBA-së, por në mesin e vitit 2021 nwn administratwn e papwrgjeshme tw Sleepy Joe Biden importet e saj amerikane arritën nivelet më të larta në rreth një dekadë. SHBA eksporton miliona fuçi në ditë nga Bregu i Gjirit. (Sipas WSJ)

Rusia furnizon rreth 40% të importeve të gazit natyror të BE-së. Shumica e pjesës tjetër vjen nga Norvegjia dhe Algjeria. Rusia dërgon gaz në Evropë, përmes disa tubacioneve kryesore si Nord Stream 1, Yamal-Europe dhe Brotherhood. Gazi mblidhet në qendrat rajonale të magazinimit dhe më pas shpërndahet në të gjithë kontinentin. (Sipas BBC)

Rusia, ka furnizuar plotësisht me të gjitha kontratat afatgjata, por nuk ka furnizuar gaz shtesë në tregun spot. Në tetor 2021, Njësia e Inteligjencës Economist raportoi se Rusia kishte kapacitete të kufizuara shtesë të eksportit të gazit, për shkak të kërkesave të larta vendase me prodhimin afër kulmit të tij.

Mirëpo, nëse gjykohet me gjakftohtësi, në këtë situatë të re të krijuar, del se mjafton që “diktatori” apo “nazisti” Vladimir Putin, të bëj mbylljen e menjëhershme të rubinetave të tubacionit të gazit nazist, që furnizon Europën socialiste, ai menjëherë në mënyrë zinxhir apo si efekt domino do të shkaktoj zemërimin popullor të shtetëve të tyre ndaj qeverive idiote, që kanë bërë një politike propagandistike të majtë idiote në shtetet e tyre.

Socialkomunistët ndërkombëtarë, janë mësuar të bëjnë luftë kudo në botë. Obama bëri 5 luftra dhe mori cmimin Nobël për Paqe, ndërsa Presidenti Donald J. Trump nuk shkaktoi asnjë luftë për 4 vjet (2016-2020) dhe nuk ia dhanë cmimim edhe pse e nominuan organizatat më të famshme dhe serioze në botë…

Ukrahina është dhurata e Biden për Putinin

Me Presidentin Trump, nuk kishte të tilla ngjarje negative. Djali i Joe Biden “bisnesmeni” Hunter Biden është paguar $120.000 nga kompania e gazit Burisma në Ukrahinë si antar i bordit të kësaj kompanie gaznjerrëse. Ai gjithashtu ka marrë $3.5 milion dollarë nga gruaja e ish kryetarit të Bashkisë së Moskës, sikurse ka marrë nga Republika Popullore Komuniste e Kinës 1.5 billion dollarë.

Biden po pengon drejtësinë amerikane, dhe nga ana e tjetër perms Prokurorit të Përgjithsheëm të SHBA po perskuton mësuesit e shkollave ameirkane, sepse janë kunder detyrimit të vendosjes se maskave për fëmijët dhe kundër propagandës socialkomuniste në shkolla, sikurse edhe kundër teorisë raciste që propagandohet këtu në shkolla…

Prandaj Biden hesht në një formë a tjetër për të hetuar djalin e tij dhe thotë se kjo është një histori e sajuar nga rusët. Kjo është arsyeja që ai me luftën e re ruso-ukrahinase kërkon ta paraqes Rusinë para botes si Djalli dhe të mbuloj dhe zhduk cdo gjurmë të korrupsionit të djalit të tij në Ukrahinë, që zë vendin e parë në botë për korrupsion…

Hunter Biden, është në hetim kriminal për 4 (katër) ceshtje kriminale dhe po hetohet direkt nga Departamenti i Drejtësisë së SHBA (DOJ) dhe FBI (që investigon vetëm cështje kriminale), kurse media e korruptuar në SHBA vetëm hesht dhe ka shumë dekada që është bërë një me partnerët e krimit dhe mbulesës së tij të vazhdueshme.

Biden, duhet t’i dërgoj trupat amerikane për të liruar pengjet amerikane në Afganistan dhe për të marrë menjëherë armatimet moderne amerikane, me një vlerë $850 billion, që ai dhe administrata e tij e papërgjeshme paturpsisht ia kanë dhuruar me dashuri terroristëve talebanë, që sot kontrollojnë dhe drejtojnë vendin, duke falëndëruar për këtë mirësi gjumashin Joe.

Armiku i popullit amerikan është lidershipi socialist demokrat dhe kukulla Biden. Sipas analistëve të pavarur amerikanë është arritur në përkufizimin, se kjo sharlatane e pandreqshme është administrata më e keqe në gjithë historinë e SHBA-së.

Biden, dëshiron që Ukrahina të digjet (brenda kaosit, që ata planifikojnë të bëjnë dhe brenda punës, operacionet e stilit të CIA-s dhe të shkatërrojnë serverët dhe të gjitha pikat e të dhënave, që lidhin pastrimin e parave, miliarda në marrëveshjet e paligjshme të naftës/gazit shpërndarjen/naftën e vjedhur, gazin… Ukrainasit ishin duke bërë një hetim të madh për Biden, Obama, Hunter Biden, Kerry etj.

Gjykatësit dhe prokurorët ukrahinas, kanë shumë prova bindse, për korrupsonin e krerëve apo elitës më të lartë të politikës amerikane, por presioni i madh i kësaj dyshe O-B, ka bërë që të mbyllen deri tani aktakuzat kundër Obama/Biden dhe administratorit të tyre Hunter Biden.

Biden, tani po përpiqet të rifitojë këtë levë që humbi, por është shumë vonë,” thotë guvernatorja e Dakotës së Jugut, Kristi Noem.

Një amerikan në Kiev tregon se çfarë po bëjnë rusët dhe pse

Ai po bën xhiron e rrjetit: është video e xhiruar më 26 shkurt 2022, e një shtetasi amerikan në Kiev, e cila më në fund na jep përgjigjet për pyetjet e shumta, që i kemi bërë vetes dhe që sigurisht nuk shpjegohen nga mediat, gënjeshtrat shumë të zëna me gatimin, lajmet e shpikura dhe video me lojëra.

Para botës lindin shumë pyetje misterioze dhe që media i anashkalon me vetëdije si pjesë e manipulimit dhe korrupsionit sistematik të tyre.

Fatmirësisht, sot në shekullin 21, të gjithë njerëzit e ndërshëm kudo në botë e dinë se qeveritë globaliste socialkomuniste, presidentët globalistë, papa i Romës etj.,  duke filluar nga SHBA, ku drejton i paaftë e i fjeturi në këmbë Joe Biden dhe deri në Europën kurvë, nuk duan që e vërteta të zbulohet, sepse zbulohen organizatorët e skandalit më të madh të shekullit, të cilit po i vjen era qelbësirë, dhe po bën muuuu, sepse është një lojë e dhjerë e programuar apo  e parapërgatitur me shumë kujdes deri në detajet më të vogla…

Pse nuk shohim sulme ajrore bombardime, ndërpreje të energjinë elektrike, ujin dhe internetin ukrainasve, siç përdoret në luftëra…!?

 Njerëzit sot pyesin me të drejtë:
Pse nuk shohim sulme ajrore?
Pse nuk ka bombardime?
Pse Rusia nuk ua ndërpreu energjinë elektrike, ujin dhe internetin ukrainasve, siç përdoret në luftëra?
Si reagojnë ukrainasit?
Çfarë po bën Zelenski?
Nga çfarë po ikin realisht refugjatët?
Dhe mbi të gjitha: çfarë dëshiron në të vërtetë Putin?

Dëgjojeni me vëmendje, është vërtet ndriçues

Sot është e shtunë, 26 shkurt 2022 dhe është dita e tretë e pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Njerëzit në SHBA, duket se nuk kuptojnë asgjë, për një pushtim të tillë, ata vazhdojnë të thonë se Rusia po dështon në sulmin e saj, sepse nuk ka marrë infrastrukturën, nuk ka goditur sistemin elektrik, për shembull, nuk e ka shkatërruar rrjetin telefonik.

Përsëritësit thonë se Rusia ende nuk i ka goditur furnizimet me ujë. Ata vazhdojnë të thonë se nuk e kuptojnë pse Rusia duket se përparon dhe pastaj ndalon sa herë që has në rezistencë. Është vërtet një mungesë imagjinate nga ana e komentuesve amerikanë.

E shihni se mënyra amerikane e të bërit të gjërave është të shkoni dhe të shkatërroni një komb, të shkatërroni gjithçka, të shkatërroni sistemin elektrik, kullat telefonike, furnizimet me ujë, thjesht të shkatërroni gjithçka, pastaj të ecni përpara. Por kjo nuk është luftë, kjo është gjithçka e niveluar: asgjëso armikun!

Dhe ne e kemi parë të bëhet kaq shumë herë në Afganistan, në Irak, në Libi, në Siri, domethënë, ata u përpoqën ta bënin në Siri.

Pra, çfarë duan të bëjnë rusët? Ata nuk duan të shkatërrojnë Ukrainën, ata duan ta marrin atë të paprekur, dhe ata nuk duan të dëmtojnë civilët, pse do të donin t’i dëmtonin ata?

Nga këndvështrimi i tyre, nëse dëmtojnë civilët, ata krijojnë armiq, kështu që duan të marrin Ukrainën të paprekur, të ndryshojnë udhëheqjen e saj politike dhe të vendosin një udhëheqje, që është në linjë me Rusinë, për të nxjerrë një aleat me rreze të gjatë prej saj.

Por nëse duke bërë këtë ata dëmtojnë civilët, atëherë ata do të jenë ata që do të largojnë regjimin e drejtuar nga Moska, le të mos gënjejmë veten.

Ata duan një regjim kukull, ndaj të cilit ukrainasit janë pak a shumë indiferentë, ata nuk duan të vënë askënd në pushtet, pasi t’ua bëjnë jetën ukrainasve të mjerë.

Si po e vënë në veprim strategjinë e tyre?

Ata po pushtojnë vendin shumë shpejt dhe është e qartë për të gjithë se sa shpejt po pushtojnë Ukrainën, duke mos goditur asnjë infrastrukturë civile, por vetëm duke goditur caqet ushtarake, dhe sa herë që arrijnë një qytet dhe gjejnë rezistencë, dua të them një rezistencë serioze nga ushtria ukrainase: ndaloni dhe tërhiquni.

Në këtë mënyrë, ata po i rrethojnë ato, thjesht shikoni në hartë. Është një strategji sa e thjeshtë aq edhe efektive, dhe ata po e bëjnë këtë në të gjitha qytetet kryesore, si në Kiev dhe Karkov, ata i telefonojnë qyteteve dhe pastaj çfarë bëjnë? E thjeshtë: ata presin. Nëse rrethon një qytet, ai përfundimisht do të bjerë, nuk ka fund të ndryshëm.

Një gjë tjetër, që njerëzit duket se nuk e kuptojnë, është se duan të marrin ushtrinë dhe kjo është arsyeja pse nëse shihni nuk ka pasur beteja me qindra apo mijëra të vdekur apo të plagosur.

Rusët po e marrin Ukrainën në majë të gishtave

Sa i përket hapësirës ajrore, rusët zotërojnë 100% hapësirën ajrore të Ukrainës.

Çdo avion, që kalon është rus. Ne nuk mund ta mendojmë ushtrinë ruse si ushtrinë e prapambetur të Luftës së Dytë Botërore. Ajo që shohim sot, është ushtria moderne ruse, me një strategji shumë specifike, për të kapur Ukrainën dhe ushtrinë ukrainase të paprekur.

Rusët e kanë kuptuar, se sapo të ndryshojnë udhëheqjen politike të vendit, do t’u duhet të kenë një ushtri, që kujdeset për kombin dhe popullin.

Kjo është arsyeja pse, siç e thashë tashmë, kur hasin në rezistencë më të madhe, ndalen dhe tërhiqen.

Në Perëndim kjo gjë interpretohet si dobësi, thonë se Rusia po përparon shumë shpejt, por më pas nuk realizohet, sepse është e dobët.

Për popullin, rusët janë të dobët, sepse nuk e mposhtin ushtrinë ukrainase, dhe kjo ndodh vetëm sepse amerikanët e bëjnë këtë kur shkojnë në luftë. Ata shkatërrojnë ushtrinë dhe çfarëdo që të hasin në rrugën e tyre, nuk u intereson. Por rusët nuk e bëjnë.

Një gjë që më vuri në dukje një miku im, diçka që po ta mendosh është gjithashtu e dukshme, është se udhëheqësit ushtarakë ukrainas, gjeneralët dhe të tjerët shkuan në akademinë ushtarake së bashku me rusët, ata ishin shoqërues në bastisje, që kur ishin ndoshta 18 apo 19 vjeç, pinin bashkë, dilnin bashkë, njihen mirë dhe nuk duan të vrasin njëri-tjetrin.

Ndoshta jeta e tyre është ndarë, por vitet e kaluara së bashku i vendosin në një pozicion ku ata kanë diçka të përbashkët dhe sigurisht, që nuk duan të vrasin njëri-tjetrin.

Pasi rusët zotërojnë qiellin, ne e dimë, atyre u duhet një moment për të goditur një zonë dhe për ta asgjësuar atë, duke shkaktuar një krizë humanitare të përmasave gjigande, por ata nuk e kanë bërë dhe nuk do ta bëjnë.

Si e di unë këtë?

Sepse kishin tre ditë për ta bërë dhe asgjë, nuk e bënë. Po e bëj këtë video budallaqe nga një motel në qendër të Kievit, a mendoni se mund të bëja një video dhe të kisha një lidhje internet, nëse rusët do të ishin seriozë për Ukrainën?

Ndërsa në Perëndim, mendojnë se Putini dhe Rusia janë të këqij, personifikimi i anti-Krishtit. Ata nuk e kuptojnë, ju nuk e kuptoni atë, dhe liderët tuaj perëndimorë sigurisht që nuk duan që ju ta kuptoni, liderë si Boris Johnson, Joe Biden, ata duan që ju ta imagjinoni këtë histori si një film të Marvelit, ku ka të keqen, djalë për t’u demonizuar dhe i keqi është Putin, ndërsa amerikanët së bashku me të tjerët janë kapelet e bardha, djemtë e mire, që do të fitojnë përballjen.

Regjimi i Zelensky do të donte t’i shihte ukrainasit të vdekur

Ajo që më shqetëson, dhe ndoshta jo një gjë e mençur për të thënë për sa kohë që jam këtu në Ukrainë, është se regjimi i Zelensky do të donte t’i shihte ukrainasit të vdekur, ata nuk do ta kishin problem të kishin një krizë humanitare.

Dhe sërisht si e di unë?

E di, sepse i kanë dhënë municion popullit, nga sa di unë të paktën 10.000 ak47. Nëse nuk keni praktikë me një armë të tillë, mund të bëheni shumë të rrezikshëm për njerëzit përreth jush dhe gjithashtu për veten tuaj.

Duhen vite të tëra trajnimi, për të mësuar dhe për të ditur se ku i vendosni duart, nuk është si në filma, është një gjë vërtet e rrezikshme dhe mund të lëndoheni vërtet rëndë.

Regjimi Zelensky, jo vetëm që shpërndan armë, por i mëson njerëzit se si të bëjnë dhe përdorin kokteje molotov, ata duan të nxisin luftë, ata duan që njerëzit e zakonshëm të luftojnë kundër rusëve.

Rusët nga ana e tyre kanë një ushtri profesionale, kështu që nëse takojnë dikë të armatosur në rrugë, qoftë civil apo ushtarak, e qëllojnë, nuk mbajnë fjalime.

Dhe nëse ai është një civil, ai do të jetë subjekti i përsosur për një operacion fotografik, në të cilin ata do të portretizojnë civilin që vdiq për shkak të rusit të keq dhe ai do t’i paraqitet botës si një justifikim për kombet e tjera që do të përfshihen siç janë Shtetet e Bashkuara, deri në situatën në atë masë sa pasojat mund të ishin të paimagjinueshme.

Regjimi i Zelenskit po bën diçka demonike

Është regjimi i Zelenskit, ai që po bën diçka demonike, sepse duhet të jetë djallëzor, të inkurajojë civilët të bëjnë diçka kaq të rrezikshme dhe të papërgjegjshme.

Për më tepër, regjimi i Zelenskit ka vendosur efektivisht artilerinë e rëndë në duart e civilëve dhe siç është normale dhe e drejtë, rusët kanë të drejtë t’i shkatërrojnë këto armë dhe për këtë arsye do të detyrohen të godasin edhe civilët.

Le të themi se një gjë e tillë ndodh në mes të godinave, do të ketë rusët që në përpjekje për të çarmatosur ukrainasit do të detyrohen të vrasin civilë.

Regjimi Zelensky i ka shpërndarë këto armë në zona të populluara, pikërisht sepse duan që një gjë e tillë të ndodhë.

Do t’ju them edhe diçka tjetër, që po bën regjimi i Zelensky: ata po i pengojnë të gjithë burrat nga 18 deri në 60 vjeç të largohen nga vendi, nëse përpiqen të largohen ata arrestohen dhe regjistrohen menjëherë në ushtrinë ukrainase.

Kështu ndodh, që shumë burra po ikin nga qytetet. Por ata nuk ikin nga rusët, ata ikin nga regjistrimi me forcë. Ata nuk kanë frikë se rusët do t’u shkatërrojnë shtëpitë ose do t’i dëmtojnë.

Tani gratë, fëmijët dhe të moshuarit fshehin burrat nga 18 deri në 60 vjeç, dhe kjo nuk është diçka që unë kam dëgjuar, por personalisht njoh njerëz që njoh, punoj, dalim, kanë shkuar për një pije së bashku, në një restorant ku bashku bëjmë biznes.

Ata duhej të largoheshin nga Kievi nga frika se mos detyroheshin të hynin në ushtrinë ukrainase. Njerëz të moshës së mesme si unë, biznesmen shumë të mirë ndoshta, por janë budallenj që janë ushtarë me armë në dorë, pa asnjë përvojë.

Qeveria e Ukrainës, regjimi i Zelenskit, po i bën të gjitha këto. Dhe pse po e bëjnë? Epo, sigurisht që nuk i detyroni burrat tuaj të regjistrohen nëse mendoni se po fitoni, a jam i gabuar? Sigurisht qe jo.

Dhe së dyti, përmes këtij sistemi të detyruar ju krijoni një klasë të tërë refugjatësh, që kanë frikë nga ju, qeveria, sigurisht jo nga rusët.

Pra, në Perëndim rishiten ata filmat e njerëzve që ikin nga qytetet dhe të thonë dhe ti thua “shiko, ata ikin se kanë frikë nga rusët”, jo, absolutisht jo, ata kanë frikë nga regjimi i Zelenskit.

Por nëse do të më duhej të thosha ajo që më tremb më shumë, është dhënia e armëve në duart e qytetarëve, që as nuk dinë t’i përdorin, sepse vetëm dhënia e armëve nuk i bën ata vrasës të përsosur.

Pastaj ndodh që rusët i gjejnë dhe çfarë ndodh?

Çfarë ndodh me një armë që ata as nuk dinë ta përdorin?

Ndodh që rusët të gjuajnë dhe kështu të ketë gjakderdhje të kotë, për një armë, që nuk duhet ta kenë as në dorë.

Dhe kjo është vërtet djallëzore. Nga këtu, siç e kam thënë tashmë, skema mund të na ndërtojë një fotografi të përsosur.

Mos mendo, se këto që po të them po të them, sepse jam pro Rusisë apo Putinit. Këtu nuk më interesojnë opinionet, vetëm faktet dhe kjo është e vërteta.

Unë jam këtu në qendër të Kievit dhe jam ende duke pritur që rusët të pushtojnë qytetin, kështu që e di se për çfarë po flas. Dhe asnjë nga këto që them nuk po thuhet në mediat kryesore, e kam gabim?

Shiko, po hamendësoj, sepse nuk i ndjek as mediat amerikane apo evropiane, sepse e di që janë thjesht një tufë gënjeshtrash.

Ju ndoshta nuk e keni dëgjuar kurrë atë që po dëgjoni këtu diku tjetër, mirë, po e dëgjoni tani. Çfarë ju kam thënë gjithmonë në këtë kanal?

Mendoni për veten tuaj dhe gjithmonë pyesni veten pse diçka që po ndodh po ndodh ashtu siç është. Këtu nuk ka asnjë shans, ka gjithmonë nga ata që mendojnë për gjërat për t’i bërë ato të ndodhin në një mënyrë të caktuar, dhe sigurisht kjo është ajo që bënë rusët, rusët mendonin për çdo lëvizje të vetme.

Rusia do ta marrë Ukrainën pa lëndime apo vdekje

E vetmja gjë për të cilën duhet shpresuar është se regjimi i Zelenskit do të dështojë në përpjekjen e tij, për të përfshirë Amerikën dhe Evropën në këtë konflikt, dhe se regjimi do të shembet ose do të largohet, dhe se Rusia do të jetë në gjendje të marrë të gjithë Ukrainën, pa lëndime apo vdekje, ose sa më pak të jetë të humbura.

Nëse nuk është kështu, i gjithë kombi do të shkatërrohet, miliona njerëz do të zhvendosen, miliona njerëz do të vriten dhe kjo është saktësisht e njëjta gjë si në Irak.

Le të shpresojmë se nuk do të kemi një Irak të dytë.

https://visionetv.it/un-americano-a-kiev-ci-racconta-finalmente-quello-che-stanno-facendo-i-russi-e perche/?fbclid=IëAR1vEC0uKYUë6qXGOË_b0PKOc_gDpCmJnFNpct-oriooËo5vFlËPDLp_jl0

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.