Më rastin e ditëlindjës së 86 të Akademik Rexhep Qoses

1
238
Rexhep Qosja - Skënderbeu

Milazim Zeqiraj

Dialog më portretin e Rexhep Qosës
Në përvjetorin e ditëlindjës

Në dhomën time qëndroj ulur në karrikë
para portreti i Ti i varur në mur
që asnjëhere nuk më flet, por e mbaj!

Musafiret më pyesin ështe porteti i babait,
sa shumë po përngjani,
e unë përgjigjem jo!
është portreti i babai të kombit.

Çuditën ata, por edhe unë!
për foton e varur në muar,
që nuk më njeh dhe nuk më flet
por në dhomë e mbaj të varur si relikt,
si krishti kryqin.

Një ditë vendosa,
foton ta pys pse e mbajë.
Nga dal pa frige ju afrove
e shiqoja drejt në sy
nuk pata frigë
e dija se nuk më flet,
por edhe kur e takoj nuk më njeh
por unë fillova të bisedoj më te.

Për një moment mu duk se fotoja foli
më pyti çka don,
unë ngurrova si krishti para altarit
Më tër forcën sa kisha fola.
Ju pys, kush jeni ju?
Ai,
Unë jam:
“Njeriu i popullit të ndaluar”
Unë jam ai:
që bisedova më Nimin, Migjenin e De Raden…
unë jam ai që e mbyta Daniellin
Unë jam
“Themeli i popullit të shtypur”.
dhe
“Vdekja s’më vjen prej syve të till”.

4/1994

1 KOMENT

  1. Ju lumte sa shkruani i nderuar Miladim Zeqiraj, sjelle- Akademikun Rexhep Qosia, ne ditelindien e 86shte- Kete figure te shquar te mbare kombit shqiptar – URM per DITELINDIE BERE; kete pervjetor lindieje-sjelle. Ju falemindeit-Une kujtim te paharuar mare mete e, te nderuaren Lumuri Vladi-mes Muzeut Kombetar* ne festat Nendorit ne Tirane, foton kujtim mare. Ju prifte e mira.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.