Kjo është arsyeja pse puthjet e qenve janë të rrezikshme

0
208
Puthje qeni

PASOJAT E SHENDETIT

oe24.at, 10.03.24

Nëse një qen është i lumtur, ai me kënaqësi do të lëpijë fytyrën e pronarit të tij. Por kjo mund të ketë pasoja shëndetësore.

Ajo që fillimisht duket e lezetshme mund të bëhet e rrezikshme. Sepse feçkat e qenve janë plot me baktere, viruse dhe mikrobe. Për shembull, bakteri Capnocytophaga Canimorsus mund të transmetohet dhe të godasë me forcë të plotë, pa u njohur më parë nga sistemi imunitar.

Në vitin 2014, për shembull, “New England Journal of Medicine” raportoi për një rast tronditës, në të cilin një burrë u shtrua në spital me të dridhura dhe dhimbje në krahë dhe në këmbë pas një transmetimi. Më pas veshkat dështuan, muskuli i zemrës u inflamua dhe burri vdiq.

Krimbi i ziles mund të transmetohet edhe nga qentë. Kjo është një kërpudhë e lëkurës, që shkakton lëkurë të kuqe me luspa dhe kruarje. Për më tepër, shumë qen mbajnë baktere MRSA, që janë imune ndaj antibiotikëve. Këto të ashtuquajtura mikrobe spitalore janë kërcënuese për jetën.

Lëpirja nga qeni mund të përbëjë rrezik infeksioni. Megjithatë, përhapja e rezistencës ndaj antibiotikëve kërcënuese për jetën nuk ka shumë të ngjarë. Megjithatë, grupet e rrezikut në veçanti duhet ta shmangin gjuhën e qenit të tyre.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.