GJYSMËHËNA NË MINARE DHE KRYQI MBI MALE

0
190
Kalosh Çeliku

NGA KALOSH ÇELIKU

GjysmëHëna, valon me shekuj në minaret e xhamive në Trojet Etnike Shqiptare. Edhe Kryqi majëmaleve. Nuk ka problem: “Tolerancë” fetare. Vetë, populli pa bukë, e këto “shenjëtorë” e vazhdojnë jetën mbi shpinë të popullit shqiptar. Krahë për krahu me partitë politike në pushtet, dhe opozitë arnë përmbi arnë.

Gjithë Jetën merremi me Historinë Shqiptare, dhe fenomenet fetare – politike. Nuk merremi me individë. Parti politike. Aqmëpak, hoxhallarë. As, me priftërinj. Nuk mund të ju shti të gjithëve në një thes me arna kanapi Historik, arnë përmbi arnë. Shkaku, se: Terziu, nuk  mundet t’ia mbyllë grykën Thesit,  rrobës të  Kërkuesit, arnë përmbi arnë. Merrem  me fenome historike shqiptare. E, aspak: Vetëveten, për Ditën e Nesërme.

Katastrofë kombëtare shqiptare përtej Disës Nesërme. Arratisur, e dalldisur pas Gjysëmhënës. Dhe, Kryqit mbi male.

Edhe, Ditën e Sotshme. Unë, nuk e dua GjysëmHënën në Qiell. As, Kryqin mbi male. E, dua: Hënën e plotë mbi “Ҫelvjollcë”! Diellin mbi male!…

Shpalleni, Xhaminë Shqiptare me Flamurin kuqezi, në minare!…

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.