Eurodeputeti greko-shqiptar Fredi Beleri verteton korrupsionin e Shalgjatit (RAI 3)… dhe regjimi i korruptuar i Joe Biden vetëshkatërrohet nga djali i tij Hunter Biden

0
157
Micotaqis falenderon Belerin

News: “Today our democratic family is more powerful than ever”, said Mitsotakis in the conversation with Beleri. Fredi Beleri is officially a member of the European Parliament and is expected to represent the Greek state in the European Parliament. Beleri was a candidate of the New Democracy Party of the Greek Prime Minister, Kyriakos Mitsotakis.

Klajd Kapinova

Dilitantizmi foshnjorak dhe fanatizmi taleban politik komunist globalist i Shalgjatit, bani sot (më 9 Qershor 2024), që Fredi Beleri nga burgosja e Rama-zanit erdoganist të bahet eurodeputeti parë greko-shqiptar, duke ekspozuar qeverinë neo-marksiste antishqiptare të Tironës së kuqe.

Trushpërlari i vetë dijshëm Rama, me apo pa dëshirë bëri një fushatë dijnitoze dhe masive elektorale, në emër të qeverisë neo-marksiste shqiptare, që ai gabimisht drejtoi për disa muaj fushatën elektorale neo-komuniste, për të rizgjedhur me çdo kusht qytetarin greko-shqiptar apo kryetarin e ligjshëm me vota të zgjedhur Bashkisë së Himarës Fredi Belerin si eurodeputet, duke filluar proçedurën e vetëshkarkimit të tij në sy të botës dhe Europës së majtë globaliste, që e vendosi atë në pushtet më vota të vjedhura dhe manipuluara apo të miratuar njëzëri dhe vulosura nga regjimi komunist i Bashkimit të Majtë Europian europian dhe administrata jolegjitime më e korruptuar e regjimit komunist të Joe Biden, të mbuluar edhe nga media globaliste Fake News këtu në SHBA, të kryesuar edhe nga agjencia propagandistike opinioniste majtiste Voice of America, fatkeqsisht në gjuhën shqipe.

Eurodeputeti zyrtarisht qytetari greko-shqiptar Fredi Bejleri, ka një shans shumë të mirë sot, për të ekspozuar maksimalisht me shifra dhe fakte, video dhe foto brenda Parlamentit Europian mashtrmin REAL mediatik dhe politik të dyshës marksiste majtiste Europa-Biden permes kukullës politike SPAK, që është shfaqur sot mirëfilli si një organizatë e pastër neo-primitive alla otomano-komuniste, që i ngjason 100% Riorganizimit të Sigurimit të Shtetit Neo-Marksist të ish Tironës së kuqe, që investigon dhe fut fatkeqsisht në burg popullin e varfër, plaka dhe pleqtë fatkeq, që s’kanë para të paguajnë dritat apo kanë hapur një dritare më shumë në kasollet e tyre…, në një kohë që hapur K/Ministri orligark dhe si padrino jepet para RAI 3 si oktapodi apo njeriu më i korruptuar në Europë dhe botë.

SPAK, i përzgjedhur një nga një politikisht nga regjimi antishqiptar i Shalgjatit dhe regjimi komunist në Shtëpinë e Bardhë, sistematikisht hesht dhe e mbulon atë për mrekulli, si shpërblim për vendin e punës, që u siguroi marionetave frymorë të tij.

A është kjo një rastësi që tesh disa vite kemi një lidhje të kordinuar qeveriatare komuniste midis Shqipërisë dhe SHBA-së!?

Sigurisht që jo.

Le t’a shohim problemin e madh, në një këndvështrim ma të gjanë dhe përtej kufijve të Shqipërisë dhe të vijmë gradualisht këtu me prova dhe fakte në zemër të SHBA-së.

Kjo situatë absurde është e ngjashme 100% me Departamentin e Drejtësisë (DOJ) këtu në SHBA, që po e mbulon me çdo kusht dhe sistematikisht 24/7/365 Korrupsionin me të Madh të Shekullit XXI në SHBA, ku administrata supër e korruptuar e regjimit me ide neo-marksiste dhe neo-komuniste Biden, ka vite që asht përfshi masivisht në korrupsionin e madh ndërkombëtar…

Krye i korruptuari Joe Biden dhe administrata e tij marksiste, ka shumë mundsi që të largohet nga gara elektorale si kandidat demokrat për president të SHBA-së, me ose pa dëshirë, sepse ai po paraqitet si i korruptuar sot brenda të gjithë partisë së tij në SHBA.

Nga media e pavarur amerikane, mësojmë se shumë milionerë ebrej, që sistematikisht kanë mbështetur non stop prej shumë dekadash fushatën elektorale komuniste në SHBA nga vitet 1948-2024, tashmë kanë deklaruar publikisht, se janë tërhequr përgjithmonë për të mbështetur regjimin komunist të të paaftit Joe Biden.

Sot, gjithashtu mediat e pavarura amerikane, njoftojnë se Kongresi Amerikan, i kontrolluar nga konservatorët republikanë patriotë dhe në vecanti Komisioni i Drejtësisë, i përbërë nga një numër i madh juristësh amerikanë, i kanë dorëzuar zyrtarisht sot mbasdite Departamentit të Drejtësisë dhe Prokurorit të Përgjithshëm të SHBA-së Dy Dosje, me dokumente dhe prova, se vëllai i Joe Biden, Jim Biden, i quajtur Jems Biden, ka gënjyer para Kongresit, kur është thirrur për të dëshmuar mbi bisnesin e djalit të Joe Biden, Hunter Biden.

Sipas rregullave dhe ligjeve amerikane në Kongres, nëse dikush kur bën betimin, për të dëshmuar para Kongresit, bën dëshmi të rreme, ritheksoj se sipas rregullave të Kongresit dhe ligjeve federale ky veprim quhet Kriminal dhe është i denueshëm me 5 vjet heqje lirie (burg).

Po ashtu edhe vetë djali i Joe Biden, “bisnesmeni” Hunter Biden, gjatë dëshmisë së tij para Kongresit Amerikan, ka gënjyer, duke shkelur me vetëdije ligjin dhe besimin (se do të thotë të vërtetën, të vërtetën dhe vetëm të Vërtetën) dhe të gjithë këto fakte, janë mbledhur në një dosje dhe janë paraqitur si prova nga Kongresi, Departamentit të Drejtësisë së SHBA-së dhe vetë Prokurorit të Përgjithshëm të SHBA-së, që sikurse dihet është i zgjedhur të bëj këtë detyrë nga vetë administrata Biden.

Ato (Prokurori dhe Departamenti i Drejtësisë), nuk mundet të refuzojnë shqyrtimin e 2 çështjeve për 2 persona të cituara me lart edhe pse ato janë pjesë e familjes së Joe Biden. Kjo nuk i jep atyre imunitetet. Pra, antarët e administratës së tij, me apo padëshirë, sot janë të detyruar fatmirësisht, që të japin verdiktin e dënimit me burg deri në 5 vjet, për secilin prej tyre, pra, Hunter dhe Jim Biden…

Kështu ndodh kur kërkon t’i bësh gjyqin me gënjeshtra të sajuara, një të pafajshmit, sikurse është Presidenti Trump. Karma, fatmirësisht të ndjek, kur mundohesh t’i bësh keq dikujt tjetër, pafaj e hile, i hap vetës rrugën e pashmangshme drejt burgut me dëshirë

Zoti vonon, por nuk harron. DOJ (Prokuroti i Përgjithshëm i SHBA-së dhe Departamenti i Drejtësisë), po mundohen me e fut djalin e Joe Biden, “bisnesmenin” Hunter Biden në burg përpara gjyqit tjetër, që ka ai (si i burgosur tashmë) në muajin shtator 2024 në shtetin California, me akuzën e madhe për korrupsion ndërkombëtarë në financë, ku asht i implikuar direkt i ati i tij i korruptuar Joe Biden, që sot ndodhet fatkeqsisht në Shtepinë e Bardhë dhe ka vendosur sërisht kandidaturën si kandidat demokrat, për garën presidenciale, që do të mbahet më 5 nëntor 2024…

Theksoj, se ky gjyq e largon babain e tij nga gara Presidenciale… sepse del me fakte dhe prova si i korruptuar me vetëdije dhe masivisht… Ai ka shumë shanse që të dal para Tv (mediave) dhe të jap dorëheqjen nga rigarimi për postin presidencial.

Djali i Joe Biden “bisnesmeni”, i deshtuar dhe korruptuar e i dënuar për 3 (tre) ceshtje kriminale Hunter Joe Biden asht shpallur fajtor sot me 10 qershor 2024 për të gjithë 3 (tre) akuzat kriminale dhe do të denohet me 25 vjet burg, mbas 3 muajve kur cështja shqyrtohet në Gjykatën e Lartë të shtetit Delaware, ku u bë gjyqi, dhe ai nuk ka shanse që të përmbysin Vendimin Unanim të 12 antarëve të gjyqit në fjalë. Hunter Biden, gjithashtu duhet të paguaj edhe një gjobë prej 800.000 dollarë.

Drejtësia vonon, por nuk harron. Ai mbas këtij gjyqi, ka një gjyq tjetër në shtetin blu të gomarëve demokratë California, për abuzimin marramendës financiarë apo korrupsionin e vazhdueshëm me financat, në bashkëpunimin me 9 antarë të tjerë të familjes Biden, ku bën pjesë edhe së Joe Biden…

Vetë Hunter, në librin e tij autobiograf, ka shkruar se kanë qenë dy afrikano-amerikanë, që i kanë ofruar atij kokainë… Në vitin 1994, kur Joe Biden ishte senator në Washington D.C. (Capitol Hill), duke përfaqsuar shtetin Delaware, ai ka dënuar me burgim me qindra e mijëra antarë të komunitetit me ngjyrë afrikano-amerikanë, sepse ishin përdorues të drogës dhe kokainës… Këto video historike, fatmirësisht si prova materiale, gjenden edhe sot në kanalin YouTube, rrjetet sociale dhe shumë website të pavarura.

Vetë Hunter Biden (sot 55 vjec), ka qenë blerës dhe përdorues i rregullt i kokainës, llojeve të ndryshme të drogës dhe i shumë vajzave me pagesë (prostitutave) për marrëdhenie imtime seksuale me pagesë, që shkojnë në mijëra dollarë…

Të gjitha këto sot fatmirësisht janë si prova dhe fakte në laptopin e tij personal, të quajtur nga media, si: “Laptop from hell”, të cilën gjykatësit e kanë përdorur si prova kryesore kundër tij, në gjyqin e sukseshëm, që sot mbaroi me dënimin e tij me 25 vjet burg… Aty ka foto me shumë prostituta dhe me armë, që mban në krah, drogë etj.

Ato po kërkojnë t’a largojnë Joe Biden, përmes votave boshe të supërdelegatëve, që në fakt janë të pa votuar direkt nga cdo shtet në Kunventën (Kuvendin) e Partisë Komuniste ose sikurse quhet formalisht këtu si “demokrate”… Kjo më kujton romanin e bazuar, në realitetin historik me titull: “Pirati bahet papë

Si u bë Baldassarre Cossa, papa pirat, udhëheqës i Kishës Katolike!?

Nga viti 1410-1415, Cossa mbretëroi si Papa Gjon XXIII, por ai nuk ishte i vetmi papë në atë kohë, që ishte shumë i keq për Kishën Katolike. Në fakt, Cossa ishte një nga tre papët, që luftuan për të sunduar brutalisht mbi kishën.

Kush ishte pirati që u bë papë?

Baldassare Cossa, sikurse dihet nga burimet historike u diplomua me më shumë optimizëm se shumica kur tha se do të bëhej Papë. E gjithë kjo bëhet edhe më ekstreme nga njohuria se Baldassare Cossa, i lindur në vitin 1370, u rrit në një kohë pas Papatit Avignon.

Anti-papat ekzistojnë edhe sot

Por, të gjithë janë pretendues të vegjël, pa mbështetjen e ndonjë kardinali. Kështu papa John XXIII, përgjithësisht konsiderohet një nga papët më botërorë dhe oportunistë të Skizmës së Madhe. Ai tregoi pak shqetësim për çështjet shpirtërore dhe disa nga veprimet e tij, veçanërisht gjatë betejave të tij me Ladislaus dhe Këshillin e Konstancës, e mbështesin këtë gjykim.

Papa Leo III, është më i njohur për kurorëzimin e Karlit të Madh si Perandorin e parë të Shenjtë Romak dhe për promovimin e vizionit të botës së krishterë si një shoqëri e vetme, e rregullt dhe paqësore, nën autoriteti përfundimtar i peshkopit të Romës si zëvendës i Krishtit në tokë.

Papa Aleksandri VI (lindur më 1431, Játiva, afër Valencias (Spanjë) vdiq më 18 gusht 1503, Romë), ishte një papë i korruptuar, i botës dhe ambicioz (1492-1503), shpërfillja e të cilit për trashëgiminë shpirtërore të kishës kontribuoi në zhvillimin i Reformës Protestante.

Baldassare Cossa – Papa Pirat, Anti-Papa Gjon XXIII (1410-1415)

Ka disa histori në histori, që janë pothuajse shumë të çuditshme për të qenë të besueshme dhe historia e Baldassare Cossa është sigurisht një histori, që do të ishte e vështirë të shpikte.

I lindur në një ishull brenda Mbretërisë së Napolit rreth vitit 1370, dihet se Baldassare dhe vëllezërit e tij ruajtën dinjitetin dhe standardin e jetesës së familjes së tyre fisnike të varfër, përmes piraterisë dhe se dy vëllezërit e tij, në fakt u dënuan me vdekje për mëkatet e tyre.

Vështirë se një fillim i mbarë për çdo njeri të pekut fetarë? Por që në fillim, Baldassare ishte më shumë një ushtarak dhe rruga e tij e parë “zyrtare” e karrierës ishte të luftonte në luftën Angevin-Neapolitane për Mbretin Charles I të Siçilisë (Charles of Anjou), për të mbrojtur të drejtat e tij në Mbretërinë e Napolit, pasi ai ishte shpronësuar në Siçili.

Zgjedhja e tij e dytë e karrierës, ishte drejtësia, ai studioi në Universitetin e Bolonjës dhe pasi mori doktoraturën, ai filloi lëvizjen e tij drejt fesë, për një rrugë të tretë karriere, kur ai u postua, për të punuar për Papa Bonifaci IX, i cili ishte Papa i dytë romak i skizmës perëndimore, pasi Kisha Katolike u nda dhe u shpik që të kishte dy Papë, një në Romë dhe një tjetër (Anti-Papë) në Avignon.

Ndërsa punonte për administratën e Papa Bonifacit, Baldassare punoi në departamentin e Simony. Ky term, është me interes për mua, sepse termi simoni rrjedh nga veprat e Simon Magus, praktika e shitjes së zyrave dhe pozitave të kishës për të rritur arkat e kishës. Në kapelën Brancacci, në kishën Santa Maria del Carmine, ekziston një pikturë madhështore dhe shumë e pyetur nga Filippino Lippi e Shën Pjetrit dhe dishepullit të tij.

Filipi, po debaton me Simon Magusin, përpara perandorit Neron. Trupi i vogël, i përmbysur në këmbët e tyre, mendohet të jetë shpirti i tij i njohur i mposhtur në këtë gjyq përfundimtar përpara vetëvrasjes (martirizimit të tij) pasi Shën Pjetri, i cili është heroi përgjatë historive të afreskuara në muret e kapelës Brancacci, denoncon Simon Magusin dhe tha: “Paratë e tua humbasin bashkë me ty, sepse ti ke menduar se dhurata e Perëndisë mund të blihet me para”.

Ka disa njerëz, që ende pretendojnë se Simon (Peter) Magus, Magjistari është me të vërtetë Shën Pjetri, shkëmbi mbi të cilin është ndërtuar Kisha Katolike, por unë mendoj se ky është një devijim shumë larg sot dhe është koha për t’u kthyer te Baldassare Cossa dhe lidhja e tij e perhershme me Firencen!

Në maj të vitit 1408, Baldassare ishte një nga shtatë kardinalët që braktisën Papa Gregori XII dhe mblodhi Këshillin e Pizës. Cossa u bë udhëheqësi i një grupi, qëllimi i të cilit ishte t’i jepte fund përçarjes. Rezultati ishte i pabesueshëm, pasi ata rrëzuan Papa Gregori XII dhe Anti-Papë Benedikti XIII dhe zgjodhën një Papë të tretë Aleksandrin V në 1409.

Ndërsa dy papët ekzistues, Gregori dhe Benedikti, duke shijuar qartë pozitat e tyre aktuale të pushtetit, thjesht e injoruan këtë vendim.

Tani nuk ishin vetëm dy Papë, por tre!

Anti-Papa Aleksandri V, nuk ishte i gjatë për këtë botë dhe vdiq menjëherë pas promovimit të tij, duke i lënë rrugën e hapur vetë Baldassare-it, vetëm që shuguroi një prift më 24 maj 1410, për t’u shenjtëruar si Papa Gjon XXIII më 25 maj 1410!

Pra, tani është koha që Firence dhe Medici të hyjnë në historinë tonë. Sado e pamundur të duket, themeluesi i vërtetë i pasurisë së Medicit është Giovanni di Bicci di Medici, i cili ishte një mik i mirë i Baldassare!

Si një mbështetës i Baldassare Cossa-s, Giovanni i kishte dhënë paratë e tij hua, në një mënyrë të zgjuar në një pikë të rëndësishme dhe shpërblimi i tij nga miku i tij në 1413 ishte që Banka Medici të merrte Curia, një monopol pothuajse i llogarisë bankare të Pasurive Papale!

Dega e Romës dhe Banka Medici

Banka Medic, sikurse dihet asokohe u bë lehtësisht më fitimprurja (+50% e të ardhurave të tyre), sepse si shef Papal Banker, firma e vjetër trajtonte, me komision, pjesën më të madhe të të ardhurave të kishës. Edhe pse vetë Papa Gjoni u rrëzua në vitin 1415 me këtë dhuratë 2-vjeçare, papale u ndërtua infrastruktura financiare, që mbajti familjen Medici, pak a shumë, në pushtet në Firence për më shumë se 300 vjet!!!

Papa Gjoni nuk ishte i pëlqyer nga Jan Hus, për shitjen e tij të indulgjencave, por koncepti ishte i popullarizuar me ata që përfituan dhe vetë familja Medici sugjeroi se cilin mund të dëshironte të emëronte Papa i ri në peshkopatat kryesor, dhe më pas, sipas Tim Parks “mblodhi tarifat e paguara kur i emëruari mori postin e tij

Armiku më i keq i Gjonit XXIII ishte Ladislaus i Napolit, i cili mbrojti “Papën” ende shpresëdhënëse Gregori XII në Romë.

“Papa” Gjoni i sapozgjedhur, edhe pse në dukje në krye të financave, u detyrua të kalonte një vit në mungesë në Bolonjë, përpara se të bashkonte forcat me Luigjin II të Anzhuit, për të marshuar kundër Ladislaus (dhe Papa Gregorit).

Një fitore fillestare, i lejoi Papa Gjonit të jetonte në Romë më në fund, por suksesi rezultoi jetëshkurtër dhe forcat e Ladislaus-it e rimorën Romën në 1413, duke e detyruar Gjonin të ikte në Firence (përflitet se ai kishte sjellë miterën e tij të stolisur dhe gishtin e shenjtë të Gjon Pagëzori, me të si një kujtim!), ku ai kërkoi mbështetjen e mëtejshme të Medicive në përpjekje për të rimarrë punën e tij!

Faza tjetër e papëve rivalë ishte tragjike për Anti-Papën, Këshilli i Konstancës u mblodh në nëntor 1412. Rezoluta e tyre ishte që të tre papët, të abdikonin dhe të zgjidhej një papë i ri.

Gregori dhe Gjoni fillimisht ranë dakord, por më pas Gjoni u ftoh dhe iku nga këshilli, i cili menjëherë e rrëzoi dhe e gjykoi për herezi, simoni, sodomi, tirani, inçest, pirateri, përçarje dhe imoralitet … dhe e gjeti atë fajtor për të gjitha akuzat!

Christopher Hibbert rendit krimet e tij specifike si: herezi, vrasja e një pape rival, Aleksandri V, dhe joshja, ndërsa përfaqësuesi papnor në Bolonja i jo më pak se 100 zonjave të atij qyteti! Cossa u burgos në Gjermani dhe u shpërblye nga miku i tij, Giovanni di Bicci di Medici.

Papa Martin V, u zgjodh dhe pretenduesi i fundit i mëparshëm i mbetur në Avignon, Benedikti XIII, u shkishërua kur ai refuzoi gjithashtu të jepte dorëheqjen. Të paktën ata u kthyen në një numër të arsyeshëm Papësh! Shorti i fundit i Baldassara Cossa, në arkën e Medici ishte për Gabimin e tij!

Referenca e hiperlidhjes, nuk është e vlefshme ende, për t’u parë si një haraç për lidhjen midis papatit dhe Medicive në Firence. E bërë prej mermeri dhe bronzi, ajo u krijua nga Donatello dhe Michelozzo, për t’u integruar me dizajnin e brendshëm të Baptistry në Firence ngjitur me Duomo.

Ai u porosit nga ekzekutuesit e testamentit të Cossa-s pas vdekjes së tij më 22 dhjetor 1419 dhe u përfundua gjatë viteve 1420.

Kostoja e kësaj ndërtese mendohej të ishte 800 Florina, në një kohë kur një njeri i pasur, mund të ndërtonte një pallat të tërë në Firence për 1000 Florina.

Është interesante se pozicionimi i këtij varri, është nën imazhin dramatik të djallit që jep dënime në kohën e gjykimit të fundit a është kjo ironi apo patos?

Paratë e tua humbasin bashkë me ty, sepse ti mendon se dhurata e Perëndisë mund të blihet me para” tha Shën Pjetri per Simon Magus.

Neo-marksizmi shqiptar nuk njeh turp

Shalgjati (Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama), është si puna e fickrrës, që fatalisht vret veten me dorën e vet. Mjerë ai elektorat trushperlarë, që verbërisht si robot i telekomanduar e kontrolluar shkon pastaj tij. Në Shqipni, vetëm pleqtë, plakat, të së murët mendorë dhe antikapë, që fatkeqsisht kanë mbetur në Shqipni (se të rinjtë kanë ikur të gjithë) votojnë pa ndërgjegje, për komunizmin tesh sa vjet… Ata vazhdojnë më pas mentalitetin 50 vjeçar të Dullës antishqiptar të Gjinokastrës…

Ai asht kopja e këtij komunisti këtu, që aksidentalisht sot ndodhet në Shtëpinë e Bardhë, që me 5 gjyqe, të krijuem prej fallcitetit dhe 100% politike, kërkon të fus në burg popullin amerikan dhe drejtuesit real të saj Presidentin e shumë votuar në  nëntor të  vitit 2020, republikanin e sukseshë m Donald J. Trump dhe kjo lojë e turpshme e tyre po deshton këtu dhe në  sy të  botës, që  po tallet çdo ditë  me te.

E veçanta e komunistëve globalistë, është se janë njësoj si kallep pra prerje, se kanë të njëjtat metoda, mentalitet dhe format marksistë propagandistik të burgosjes me çdo kusht të kundërshtarëve politikë, duke i kthyer ato pa vetë dije në heronj, si: Trump në SHBA dhe Bejleri në  Shqipni. Shalgjati, shpesh rren veten, se ë shtë më i meçem dhe me përvojë politike, se sa kojshia i tij në kufi, ose vendorigjina e lindjes së demokracisë botnore, sikurse njihet Greqia edhe nga vetë ONESCO e OKB-së …

Bejleri, fatmirësisht sot i ngriti gishtin e mesit regjimit të korruptuar të neo-marksizmit në Shqipni. Posti i eurodeputetit, është nji figurë më e lartë dhe me reputation sot në Europë. Ky është i vetmi shqiptaro-grek, i sukseshëm në historinë e Shqipërisë, që po bën historinë si eurodeputet… Ky eurodeputet greko-amerikan, nxori fishek jashtë lojës edhe regjimin komunist të Joe Biden, që ka mbështetur deri më sot qeverinë e korruptuar neo-marksiste në Shqipëri në këto vitet e fundit.

Ai, pra Bejleri do të ekspozoj në vazhdimimë si atje në Parlamentin Europian, qeverinë e korruptuar të erdoganizmit në Tiranën e kuqe…

Forcat e djathta dhe patriotike atdhedashë se për secilin vend, në Parlamentin Europian, mund të pengojnë seriozisht me votat e tyne andrrat në beze të erdoganistëve shqipfolës të Shqipnisë dhe Kosovës (ato janë Kalë Troje të politikës së Erdoganizmit), për të hy në organizatën më  buroktratike, komuniste globaliste etj.

Është fakt, se në shumë koridore dhe zyra të eurodeputetëve majtistë ndodhen simbolet e komunizmit, duke filluar fatkeqsisht me Che Guevaren, Leninin, Stalinin, Hugo Chavez, Mao Ca Deni dhe deri tek Mudoro i Venezuelës sot…

Bashimi Europian dhe Parlamenti i saj, i ngjasojnë ish Bashimit Sovjektik (B.R.S.S.) apo gjatë republikave të ish Jugosllavisë, ku me të fortët (skllavopronarët) u imponojnë në emër të  “demokracisë ” (babai apo themeluesit të demokracisë, që është Greqia) me të varfërve (skllevërve).

Aty u imponohet me forcën e ligjeve boshe të “demokracisë” komuniste mënyra e jetesës, mënyra e të menduarit, etitekohet opozita si ektreme, shkrirja e kufijve dhe identitetit të çdo kombi, etj., politika, kolektive eksperimentale të  deshtueme ma parë  në  Shqipni, Kubë, Kinë, Korenë  e Veriut sot etj., dhe me kundërshtime të  vazhdueshme në rrugë  dhe sheshe nga vetë  shtetet, popujt etj., sepse e kanë  kuptuar se Bashkimi Europian i kanë  futur në  kafaz…

P.sh. grekët me histori të lashtë të demokracisë, nuk duan monedhën fallco që është Euro, por Dhraminë, që realisht është historia etnike e tyre autentike mijëvjeçare, në historinë e lavdishme të shtetit të tyre të lashtë helen. Italianët sot, nga ana tjetër gjithashtu vazhdimisht ankohen për rënien e ekonomisë së tyre, sepse monedha fallco euro e ka shkatërruar vendin, se asokohe kur ishte lireta italiane ishin me mirë, se sa sot, qe janë nën pushtetin absurd të euros.

Britania u tregua me e zgjuar, sepse u largua kur pa fallcitetin dhe propagandën boshe të krijuar nga Bashkimi Komunist Europian. Kjo organizatë buroktratësh neo-marksistë, mbron me fanatizëm regjimet e majta globaliste dhe sulmojnë forcat e djathta përparimtare si “ekstreme”, në nji kohë, që vetë forcat e majta janë supër ekstreme, me politikat e tyre absurde neo-markisiste të kolektivizimit, sikurse në kooperativat e dikurshme të Dulles së Gjinokastrës në Shqipni, ku varfëria ekstreme ishte ulur kambkryq, në  vitet e zeza 1944-1990.

Si mundet që Shqipmia me hy në Bashkimin Europian, kur është vendi ma i vafër në Europë dhe vendi i fundit në vendet e botës së tretë, aty ku ka fshatra të humbura shqiptare, të cilat sot në vitin 2024, nuk kanë  energji elektrike, apo përdorimi i monedhës së  euros në Kosovë, ku qeveria e erdoganistit Kurti s’ka para të  paguaj arsimtarët kosovarë  dhe kjo tregon se sa nivel të  ulët kulturorë  ka ky shtet artificial, ku liderët (drejtuesit) e saj janë  të  burgosur masivisht, për krime kundër njerëzimit në  Gjyqin e Hagës…

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.