Simboli “Z” për luftën e Rusisë në Ukrainë – në Gjermani ekziston rreziku deri në 3 vjet burg

0
459
Die bedeutung des symbols ist unklar

Simboli “Z” mund të shihet në shumë makina dhe tanke në Rusi. Ai përfaqëson mbështetjen e luftës së agresionit rus. © Sergei Malgavko/dpa

Nga: Fee Halberstadt, 28.03.2022FBP.dePërktheu Arben Çokaj

Shkronja “Z” konsiderohet një simbol i mbështetjes për luftën e agresionit rus. Përdorimi i tij dënohet me burgim në disa shtete federale.

Kassel – Shkronja “Z” u shfaq për herë të parë në shumë automjete ruse, kryesisht tanke, që avancuan në Ukrainë javë më parë. Ndërkohë, simboli konsiderohet si një shenjë e luftës agresioni të Rusisë. Simboli misterioz “Z” i palës pro-ruse është bërë objekt enigmash në mbarë botën.

Është ende e paqartë nëse shkronja latine Z dhe kështu simboli “Z” në rusisht kanë kuptime të tjera. Deri më tani ka vetëm supozime, raporton die Welt. Ministria ruse e Mbrojtjes thuhet se qëndron “Për Fitore“. Një slogan i Rusisë.

  • Kuptimi i mundshëm i simbolit “Z” (i pasigurt):
  • Shkronja e parë e fjalës Zapad, që përkthehet, do të thotë Perëndim. Kjo mund të nënkuptojë dy gjëra: drejtimin e lëvizjes së trupave ruse ose që tanket janë nga pjesët perëndimore të vendit.
  • Aludim për Volodymyr Zelenskyj, emri i të cilit është transliteruar me shkronjën Z ​​në shumë gjuhë.
  • Si një ikonë slogani: “Për fitore“.
  • (Burimet: Zeit, Welt)

Fillimisht, supozimi ishte se Z kishte për qëllim të dallonte automjetet në konfliktin e Ukrainës*. Ndërkohë, letra nuk shihet më ekskluzivisht në pajisjet ushtarake. Z i bardhë mund të gjendet edhe në hapësira publike si mure, postera, makina, rroba dhe të ngjashme. Është veçanërisht e dukshme, pasi shkronja Z nuk shfaqet në alfabetin cirilik.

Simboli “Z” në mbështetje të luftës së Rusisë në Ukrainë: përdorimi do të dënohet

Simboli “Z” tani po shfaqet jashtë Rusisë dhe Ukrainës. Ministri i Brendshëm i Saksonisë së Poshtme, Boris Pistorius (SPD) është i habitur nga shfaqja e simbolit “Z” në Gjermani: “Për mua është absolutisht e pakuptueshme se si Z i stilizuar mund të përdoret këtu për të miratuar këto krime.”

Në disa shtete federale në Gjermani, përdorimi i Z-së së bardhë është i ndaluar. Pionierët janë Bavaria dhe Saksonia e Poshtme, të cilët njoftuan se do të ndëshkonin publikun që do të mbante simbolin. North Rhine-Westphalia njoftoi një ekzaminim. Iris Spranger (SPD) thotë se ajo foli me Ministrin e Brendshëm të Saksonisë së Ulët, Boris Pistorius (SPD) dhe ndan qëndrimin e Saksonisë së Poshtme. “Ne e mbështesim atë si Ministri i Brendshëm i Saksonisë së Ulët.”

Përdorimi i ndaluar i simbolit “Z”: Shprehja e mbështetjes për luftën e agresionit rus

Berlini po merr masa edhe kundër simbolit “Z”, simboli i përdorur nga ushtria ruse në luftën në Ukrainë. “Nëse konteksti i luftës krijohet me përdorimin e Z-së së bardhë, siç mund të shihet në automjetet ushtarake ruse, atëherë sigurisht që do të thotë se mbron luftën, agresionin”, tha Spranger për Tagesspiegel të hënën. “Kjo do të ishte një vepër e dënueshme, kështu që ne do të ndërhyjmë menjëherë.”

Baza e veprimeve të shteteve federale është paragrafi 140 i Kodit Penal. Kushdo që publikisht, në një takim ose duke shpërndarë përmbajtje (neni 11 (3)) miraton një vepër penale, që “ka gjasa të prishë qetësinë publike në një mënyrë […]”, duhet të dënohet me burgim deri në tre vjet. Një krim i tillë përfshin gjithashtu një luftë agresioni, si ajo e Vladimir Putin.

Përdorimi i Z-së së bardhë tregon kështu miratimin për pushtimin rus te Ukrainës. Ministri i Drejtësisë i Bavarisë, Georg Eisenreich (CSU) shton si bazë paragrafin 13 të Kodit të Krimeve kundër Ligjit Ndërkombëtar. Kjo flet për “krime agresioni”. Eisenreich ka një mendim të qartë: “Ne nuk pranojmë të miratohen krime që shkelin ligjin ndërkombëtar.”

(fh/dpa) *hna.de është një ofertë nga IPPEN.MEDIA.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.