QËNDRIMI PRO-SERB I PDK PËR REFERENDUMIN E SERBISË

0
466
Memli Krasniqi

Binak Maxharraj

PDK është ngjizë qe shumë kohë me Lista Srpska, sepse se bashku me Vuçiqin edhe vetë Hashim Thaqi është pjesëmarrë ne themelimin e sajë. PDK qe për te gjitha vitet sa ishte në pushtet nuk e bëri asnjë hap pa Lista Srpsa, ajo ishte vazhdimisht pjesemarrëse në qeverin e PDK.

PDK nuk reagoi asnjëherë kur kryetari i sajë PDK Hashim Thaçi vraponte me Vuçiqin në pazarët për ndarjën e Kosovës, bile edhe lobonte në botë qe te arrihet kjo.

PDK sikur ishte pajtuar qe Kosova të ndahej me Serbinë sepse në asnjë çast nuk reagoi publikisht rreth qendrimit te shefit te sajë, ashtu siç veproi edhe më humbjën e Çakorrit prej 8200 hektarve çafrë e cenoi sovranitetin e Kosovës.

PDK ishte edhe strumbullar për themelimin dhe nenshkrimin e mareveshjës për Asociacionin njël etnik me kompetenca ekzekutive.
Pra, me fjalë tjera PDK nuk mund te ekzistonte e as te qeveriste pa Lista Srpska, e cila ishte në shërbim te Serbisë e jo te Kosovës.

Është e pa kuprueshme misherimi kaq i madh i PDK me Lista Srpska.
Kjo u pa ashiqare në te gjitha variantet e qeverisës se PDK, se ajo pa Lista Srpska nuk mundet.

Por,mbrapeshtinë me te madhe PDK dhe animin e sajë pro serb e bëri të dijtur sot kur refuzoi të merrë pjesë sot në ora 14 në seancën e Parlamentit ku do te diskutohet dhe aprovohet Rezoluta kundër mnbajtese se refendumit serb të pa ligjeshëm edhe në Kosovë, sepse ashiqare shihet se a e pranon PDK Kosovën si shtet te pavarur apo jo ku nuk mund një shtet tjeter te përzihet ne punet e mbrendshme të Kosovës aq me pak me ndonjë referendum.

Sjellja e ktillë e PDK është tmerruese,është përjashtuese, e pa kuptueshgme qe te mops e kundërshtoj mbajtëj e referendunmit serb ne Kosobvë duke e formalizuar me një Rezolutë të Parlamentit e për ta bërë këtë ajo duhet te jet pjesëmarrse ne seancen e parlamentit she te jetë aktive ne kët drejtim.

Apo ndoshta PDK ka inate tjera kundër LVV dhe Kurtit ne pushtet. Sjelljet e sajë ne këtë drejtim janë ashiqare pasiqe ajo e ka bërë bërllogë me qeverisjën e sjë disa vjeçare me hajni, plaçkitje e korrupcion dhe tashti në këtë mënyrë mundohet ti vejë ndëeskamca qeverisë Kurti II, duke e harruar se interesi i shtetit është mbi PDK është mbi LVV dhe ato duhet bashkarisht te mbrohën.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.