Pa i përmendur të tjerët, po pse kundër Esat Mekulit? Turk, elhamdulila!

1
693
Esad Mekuli

Shkruan: Fahri Xharra, mekulipress.com

Kur Rankoviqi me të madhe në vitet e 50 – ta të shekullit të kaluar i bartëte shqiptarët në Turqi duki mashtruar se janë turq dhe se begatinë shpirtërore e gjejnë atje ne Anadoll; u zhdukën përgjithmonë 250 mijë.

Ju pëlqen!
Të kujtohet Milazim?
Jo, ndoshta e ke lexuar! Se atëherë nuk di e ke pas lindur.
Ishte një burrë i madh i shqiptarisë që e qujashin Esat, Esat Mekuli, dhe më guxim të madh e shkroi këtë poezi :

Esat MEKULI

TURK, ELHAMDULILA

Turku me shpatë ka pre-
Evropa dridhet, ushton..
Në Kosovë luftuem dhe ne
Liri, kush s’të don?!

Me shpatë, me zjarm sundoi-
Me shekuj liri s’kemi pa.
Tirani mbi ne gërmoi:
Ja turku, elhamdulila!

Fenë me kombësi e njisoi,
Muslim e turk – s’ka da.
Deshti edhe emnin t’na harroi:
– Je turk, elhamdulila!

Dhe gjuhën tonë e ndaloi,
Kush turqisht s’flet fe s’ka.
Ashtu, thane, Zoti urdhënoi:
– Je turk, elhamdulila!

Je turk, je Turk!- kanë shti
Shqiptarin me shekuj, pa da,
e nji ditë ndër ne u ndi:
– Jam turk, elhamdulila!

Po, s’jemi turq, nuk jemi!
Jo kurr’! Ta dinë të tanë:
Shqiptarë dhe t’parët i kemi.
Feja prej kombit s’na ndanë!

Jo , s’jemi turq! Po turqit,
Popullin puntor i duem!
Mbas ditëve t’gjakut e territ
do të ecim- të përqafuem!!

(1954)

Ti o Melazim edhe Çajupit ia ke lëvizur eshtrat kur e shaje “Idiot”.

Kujdes or njeri, se askush nuk po e di se kah bjen!

Fahri Xharra, 25.04.22
Gjakovë

1 KOMENT

  1. I nderuari Musliman Turkoshak Fahri Xharra,

    Nje perimiresim: Nuk i ka dergue Rankoviqi Shqiptaret ne Turqi por terroristi komunist Josip Broz, qe njihet edhe me llagapin Tito…

    Tito e nenshkroi kontraten ne Split, per perjashtimin e sa me shume Shqiptarve nga ish RSFJ per ne Turqi.

    Kjo marreveshje koruptive ndermjet Tito-s dhe kryeminstrit Turk Menderes eshte nje prej veprimeve me anti-Shqiptare qe Tito i beri… pas vrasjes se 61 mije Shqiptarve ne vitet 1945-1948… te cilet poashtu i realizoi Tito e jo Rankoviqi…

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.