Mastro Destan Gashi pjesëmarrës në Biennalen me Skulptura „Nature & Art“

0
607
Destan Gashi - skulpturë

Nga: Ajete ZOGAJ

Skulptori i mirënjohur shqiptar Destan Gashi, me punën e tij krijuese, skulpturat e gdhendura në gur, gjithnjë e më shumë po e dëshmon vetën si mjeshtër i madh, duke e përfaqësuar denjësisht artin e krijuar nga një shqiptar të cilin me të drejtë mund ta quajmë edhe ‘ambasador të kulturës shqiptare’ nga Kosova, jo vetëm në shtetin vienez ku jeton dhe punon.

Kësaj radhe, maestro Destan Gashi, do të ekspozojë tri skulpturat  e tij në  Biennalen  me SkulpturaNature & Art“ në Kámoni Arboretum në Szombathely.

Në këtë Bienale marrin pjesë 46 artistë  nga 10 shtete me 70 vepra arti në ekspozitën e titulluar “ „Természet & Müvészet“„Natur & Kunst“ „Nature & Art“.

Ekspozita hapet më 6 maj në ora  16.30, dhe do të jetë e hapur  deri më 23 tetor 2022. Vizitorët do të kenë mundësinë të vizitojnë ekspozitës nga 

ora  9:00 deri në 18:00.


Adresa: Kámoni Arboretum, H-9700 Szombathely, Szent Imre herceg utca 84/B

Maestro Gashi, për të gjithë artdashësit e skulpturave të tij, do të jetë i pranishëm në ekspozitë të premten me datë 6 maj, prej orës 16:00 dhe të shtunën 7 maj prej orës 10:00.

SHKARKO: BIENNALE 2022 | Meghívó | Skulpturen Biennale Eröffnungsprogramm

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.