PAS 24 SHTATORIT S’KA KTHIM NË DIALOG

0
269
Takimi në Bruksel - Kurti - Vuçiq

Nga: Binak Maxharraj

/Nuk mund të rifillojë dialogu pas agresionit terrorist, pa u dënuar dhe sanksionuar Serbia. Aq me keq nuk mund të rifillojë dialogu me aktorët e njëjtë si Borellin, Lajçakun dhe Escobarin, të cilët ishin aktorë në përshpejtimin e sulmit terrorist në Kosovë/
/Është farsë e kulluar deklarata e Viçiqit dhe Rakiçiq për mbajtjen e zgjedhjeve ne veri, për te ruajtur “fytyrlën e tyre te pafytyrë”, për aktin terrorist qe ia bënë Kosovës/

24 shtatori 2023 ishte një ditë krenarie për policin dhe Kosovën. Ate ditë forca te medh krimineledh dhe banda kriminelesh bënë aktin terorist duke e sulmue Republikën sovrane te Kosovës te pajisur më armatim te sofistikuar, qe shumica ishte grumbulluar ndër kohë ne Manastrin Bansjka.

Bandat e presidentit Vuçiq nenpaternatin e te cilit po kryhej akti më barbar i një fashist president ne detyrë, i ishte besoar bashkëpunetorit te tij me me afertë Milan Radojçiq i njohur si njohur i Pablo Escobari serb i cili vite me radh e bente rremuaj me derigjimine e Vuçiqit jeten ne veriun e Kosovës, duke i mashtruar dhe kërcnuar serbet e veriut te Kosovës për pa degjushmeri ndaj institucioneve te Kosovës, me protesta, barikada, kërcënime e deri te rrahja brutale e KFPR-it figacak.

Në ketëe aktë te tmershem terrorist te organizuar dhe te dirigjuar nga vete presidenti fashist Vuçiq humbi jetën rreshteri, poloci Afrim Bunjaku. Po me këtë rast policia e Kosovës ishte ne nivel te detyrës e cila stoikishe i mundi terroristet, duke i vrar 2-3 nga ta, duke i zenë ”robë” disa prej tyre kurse te tjeret ia mbathen andej kah kanë ardhe për ti shpetuar asgjesimit te tyre nga ana e policis se Kosovës.

Kaluan qe tri javë nga ky akt terrorist Serbia nuk e pranon aktin terrorist te kryer ne Kosovën sovrane, bile edhe shpallë ditë zie për policet e tyre te mbetur ne betejën e turpit,dhe duke e kercnuar me Kosoven me rrethim te hekurtë nga ushtria e saj ne 27 pika te rrethimit dhe priste ndonjë urdher sulmi nga kryefashisti Vuçiq.

Edhe nderkombetarët debila nga BE dhe SHBA pos denimit verbal te sulmit terrorist nuk ndermoren derim me tani asgjë konkretet anipse fakti terrorist ishte konkret dhe i qellimshem nga Serbia për qellimin e tyre barbarë për te grabitë teritor ne veri. Është shumë e tnerrshme sjellja makabre e Bashkesisë Ndërkombetare (BE/SHBA) e cila nuk po benë sa duhet, nuk po ndërmerrë asgje qe Serbia fashiste, terroriste te sanksionohet, deri kur këta tipat siç janë Borell, Lajçak dhe Escobar do te vazhdojnë te ledhatojnë Serbin dhe Vuçiqin edhe nesa ajo ka bërë akt agresiv, terrorist duke e cenuar sovranitetin e një shteti.

A mos vallë BE/SHBA po presin qe Serbia të bejë edhe diçka me te madhe, siç është bie fjala sulmi nuklear mbi Kosovën për te mund qe te sanksionohet. Turp, skandal nderkombëtar qe s’ka ku shkonë me tepër. E bejnë këtë ndërkombetarët për te ia kethye bihgën Serbisë kah Perendimi, por kot e kanë, Serbia i ka rrenjet theëë ne Lindje,ne sllavizëm atje edhe ku e ka origjinën e lindjes. Veç, çka mundohën kotë, derisa ta kuptojnë një ditë se Serbia është e humbur përgjithëmonë.

Por ajo se çka është edhe me e tmershme është sjellja e ndrkombetarve, sidomos e BE dhe SHBA insistime i tyre ne rikëthimine e dialogut:

Së pari, është e tmershme, skandaloze kërkimi e lene më rikëthimi ne dialog se pari pa u sonksionuar Serbia për aktin barbar, terrorist te sulmit mbi Kosovën për qellm te shkaterimit te sovranitetit dhe pavaresisë se sajë me te cilën as se si te pajtohën. Këtë qeveria e Kosovës as se si nuk mund te pajtohët. Për te rifilluar dialogu ai duhet te reformohet. Është e qartë se Serbisë me se paku i intereson qe dialogu te vazhdoi, sespe ëahtë ajo vetlë e cila nuk i ka nendshkruar mareveshjet e Brukselit dhe te Ohrit, dhe këto mareveshje për Serbinë janë inekzistente, te pa qena, për te cilat vetë Vuçiq hapatas ndrsy nderkombetarve thotë se nuk janë marevshje tm miat sespe nuk i kamë nënshkruar. Dihet se ka te drejtë sespe çdo marevshje e arrijtur midis dy shtetev te pa nenshkruara nuk janë te vlereshme dhe te pranueshme nga juridiksioni ndërkombetar. Nders marevshjet e ndenshkrua me gojë ashtu siç i thotë goja i merrë era.

Së dyti, nuk është e mundshme qe të rifillojë çfaredo dialogu pa reformim, e aq me keq nuk është e mundur qe rikëthimi i dialogut te bëhet me aktoret e njejtë te cilet edhe e shkaterruan këtë dialog siç janë: Borell, Lajçak dhe scobar, te apostrofuar edhe nga shumë aktorë nderkombetarë, qofshin ata analistë, opinionistë, deputet, kongresmen apo senator te cilë kanë venë dyshimet e tyre rreth dialogut te “mbrapështë” te udhehequar nga këta tre mysketarët shkaterrimtar te dialogut.

Besoj qe qeveria e Kosovës do te jetë ne nivel te detyrës se nuk do te nisë dialogu i cili qonë askund por qe ka për qellim shkaterrimin e Kosovës,sespe një gje dihet se historikisht është vertetuar se serbet janë rrenca, mashtrues, janë te pa besë, nuk e mbajnë fjaën, te presin ne besë kur e kanë interesin e tyre. Në fund edhe deklarimi i tyre si i Vuçiqit dhe Rakiqit për ti organizuar zgjedhjet ne veri te cilat ata vetë i bojkotuan, por kur e panë se u doli duqi për ledinë hajde te kethehemi ne zgjedhje më qellim qe te zbehin aktin e tyre terrorist qe e bënë para dy-tri javesh me qellimpër ti dreguar botes se na jemi bashkëpunues, e nuk ishin dje kur Vuçiq ne nentor 22, i përfshiu si gjanë e gjalla te gjithë serbët e veriut te largohën nga institucione e Kosovës. Kërkimin e zgjedhjeve e kanë si farcë, si mashtrim i cili nuk duhet te pranohet jo tani ne këtë kohë, pa dhanë llogari serbia për aktin terrorist, pa u sankcionuar ajo nga BE dhe SHBA te cilët si duket po i frigesohën qe ta sanksionojnë.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.