NËSE KOSOVËS I KËRKOHET ASOCIACIONI PËR KËSHILL TË EUROPËS, NDËRHYRJA ËSHTË E SERBISË

0
112
Këshilli i Evropës

Gani I. Mehmeti

Deri tani nuk ishte kusht asiciacioni për Kosovën në hyrje të Këshillit të Europës. Kah erdhi tani kjo kërkesë?

Kërkesa u bë vetëm mbasi Vuçiq loboi për ndaljen e Kosovës në KiE. Me këtë kuptohet se, Vuçiqi i shtrëngoi shtetet, qoftë edhe Gjermaninë e Francën, që të vejë kusht Asiciacionin për Kosovën. Kjo, sepse Vuçiqi e di mirë se nuk do të formohet asociacioni, dhe me këtë, do të pengohet Kosova të hyjë në KiE. Pra, vetëm të dihet mirë se nga kush erdhi kërkesa. Me këtë duhet thënë edhe Gjermanisë edhe Francës sikur ai që i kishte thënë se krelana kishte qenë pa krip.

Edhe ne, do i themi BE, Gjermanisë e Francës, se kjo nuk shitet. Ju mundeni të mos e pranoni Kosovën në KiE, por të mos mendohet se nuk po e dimë ku fle lepuri. Krejt kjo nga kërcënimet e Serbusë, tani edhe me aeroplanët luftarakë “Rafaele” e ndoshta edhe favore tjera nga Serbia për shtetet që nuk do e votojnë.

Dhe me këtë, haptas po ndihmohet e favorizohet Serbia ndërsa vazhdimisht e haptas po sulmohet Kosova me pa të drejtë.

Kurrë të mos hyjë Kosova në KiE, nëse kusht mbetet asociacioni. Dhe, do të ishte mirë të vehet sërish në Kuvend e të votohet kiundër formimit të tij.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.