Modelja që i janë prerë këmbët për shkak të COVID del nga spitali për ditëlindje

0
566
Claire Bridges

Claire Bridges, 20 vjeçe, i janë amputuar të dyja këmbët pas komplikimeve nga COVID-19. Modelja me banim në Florida u lirua nga spitali të enjten e kaluar pas një qëndrimi dy mujor. /curby/CEN

Nga Andrew Court, 24 mars 2022NyPost.comPërktheu Arben Çokaj

Një modele e re u detyrua të presë të dyja këmbët për shkak të komplikimeve të COVID-19, është liruar nga spitali pikërisht në kohën e ditëlindjes së saj të 21-të.

Claire Bridges më në fund u kthye në shtëpinë e saj familjare të mërkurën e kaluar, pasi kaloi dy muaj në një institucion mjekësor në Tampa, Florida.

Bridges, e cila ka lindur me një sëmundje të lindur të zemrës, rezultoi pozitive për COVID-19 në fillim të janarit.

Pavarësisht se ishte plotësisht e vaksinuar, brunia pësoi simptoma të rënda nga virusi dhe u shtrua në spital më 16 janar.

Pas pranimit, e reja u diagnostikua me miokardit COVID-19, cianotik, acidozë, rabdomiolizë dhe pneumoni të lehtë.

Rrjedha e gjakut ishte e kufizuar në këmbët e saj dhe dëmi ishte mjaft serioz, sa mjekët vendosën se nuk kishin zgjidhje tjetër veçse të amputonin.

Bridges është fotografuar në një foto të mediave sociale të realizuar verën e kaluar. Zeshkania mahnitëse po planifikonte të ndiqte modelingun profesional përpara diagnozës së saj me COVID. /@clurby/CEN

Bridges ka dokumentuar përparimin e saj në faqen e saj të njohur në Instagram, duke shpërndarë një foto javën e kaluar, pak para se të lirohej nga spitali, ku shfaqet e ulur në një shtrat të rrethuar nga kujdestarët e saj. /@clurby/CEN

Bridges më pas kaloi javë duke u rikuperuar si nga COVID ashtu edhe nga amputimi i dyfishtë.

Zeshkanja e ka dokumentuar përparimin e saj në faqen e saj të njohur në Instagram, duke shpërndarë një foto javën e kaluar pak para se të dilte nga spitali, ku shfaqet e ulur në një shtrat e rrethuar nga kujdestarët e saj.

U ula vetë sot!! Kaq e gëzuar!” ajo i ka shkruar postimit.

Ndjekësit janë mbytur nga elasticiteti i saj, me një admirues që shkruan poshtë fotos:
Nuk të njoh, por kam kërkuar për ty dhe kam kontrolluar në rrjetet sociale për javë të tëra!! Jeni çuditërisht e mahnitshme!! Dhe kaq mahnitëse edhe kur jeni në spital. Buzëqeshja juaj është rrezatuese. Vazhdo përpara.

Bridges është parë para lirimit të saj nga spitali javën e kaluar. Ndjekësit janë pushtuar nga qëndrueshmëria dhe shpirti i buzëqeshur i bukuroshes. /@clurby/CEN

Është e paqartë nëse Bridges planifikon të ndjekë modelingun, pasi të mësojë të ecë me këmbët e saj protetike. Ajo është fotografuar në një foto profesionale të realizuar vitin e kaluar. /@clurby/CEN

Familja e Bridges ishte e emocionuar, që ajo mundi të kthehej në shtëpi pikërisht në kohën e duhur, për të festuar ditëlindjen e saj të 21-të të shtunën e kaluar. /@clurby/CEN

Ndërkohë, babai i Bridges, Wayne, tha për Newsweek se ishte i emocionuar që vajza e tij ishte në gjendje të ishte në shtëpi në kohë për ditëlindjen e saj të 21-të fundjavën e kaluar.

Ajo është shumë e lumtur që është në shtëpi pranë familjes dhe miqve. Ne patëm një gatim për të të shtunën, që ishte ditëlindja e saj”, tha ai.

Ka qenë e vështirë mendërisht, emocionalisht, por ne jemi me shpresë tani. Ajo ende po përballet me më shumë sfida, por ne jemi të fokusuar, që sot ta kemi shtëpinë e saj”, shtoi ai. “Ajo është duke kryer rehabilitim të vazhdueshëm me terapi fizike dhe profesionale, dhe shërimin e këmbëve të saj për të filluar përgatitjen për protezë.”

Sistemi i mbështetjes: Bridges ngarkoi këtë foto të saj me vëllain e saj teksa festonte ditëlindjen e saj të 21-të në shtëpi fundjavën e kaluar. /@clurby/CEN

Llogaria e Bridges në Instagram është plot me xhirime testuese dhe foto profesionale, me bukuroshen me sa duket në prag të një karriere të madhe përpara diagnozës së saj me COVID. /@clurby/CEN

Është e paqartë nëse Bridges planifikon të ndjekë modelingun. pasi ajo të mësojë të ecë me këmbët e saj protetike.

Llogaria e saj në Instagram është plot me xhirime testuese dhe foto profesionale, me bukuroshen me sa duket në prag të një karriere të madhe përpara diagnozës së saj me COVID.

Megjithatë, babai i Bridges thotë se shpirti luftarak, që ka shfaqur vajza e tij në dy muajt e fundit do të thotë se gjithçka është e mundur.

Babai i Bridges bëri homazhe për shpirtin luftarak të vajzës së tij në një postim të fundit në Facebook. Ajo është fotografuar pasi u kthye në shtëpinë e saj në Tampa javën e kaluar. /@clurby/CEN

Jam shumë krenar për ju dhe i frymëzuar nga ju”, shkroi ai në një postim të fundit në Facebook. “Ju keni kapërcyer në dy muaj më shumë sesa mund ta imagjinonte secili prej nesh gjatë gjithë jetës. Do të ngjitesh sërish para se ta kuptosh.”

Një fushatë GoFundMe për të ndihmuar me kujdesin mjekësor të Bridges ka arritur deri më tani gati 40,000 dollarë nga objektivi i saj prej 100,000 dollarësh.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.