E P I R O T Ë T

0
303
Atdhe Geci

E P I R O T Ë T

Ky diell i zënë Çamërie, do
të shndërrohet në zemërim
në dritë lirie të çlirimtarëve
dhe në vetëtima vargmalesh.

Ky diell i zënë mbi Çamëri
është plagë e të gjithë neve
zemërim i të ardhshmëve,
kushtrim për diellin e zënë!…

Nëpër stuhi kohësh lëvizim
lirinë e kem shok udhe, por
hafije të armiku na ndjekin,
që çështja çame të heshtet!

Atdhe i Kadmit dhe i Ilirit
koha është të kryengritemi:
si në kohën e Pirro Burrit,
dhe Princ, Gjergj Kastriotit.

O e shtrenjta jonë, Çamëri
o toka jonë e stërgjyshërve
për ty e kemi armë gjakun,
bashkimin me Shqipërinë!…

Atdhe GeciVlorë, 2017

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.