NJË BURRË “ALFA” ËSHTË VËRTET AI QË GRATË DUAN? JO!

0
627
Aforizms - Egla Ceno

Huazuar nga EglaCeno.com

Një burrë alfa (dominues), me vetëbesim, me vullnet të fortë: është mashkulli i ëndrrave të të gjithave ne, por a është vërtet ai që duam? Jo!

Le të fillojmë me etimologjinë e fjalës: në botën e kafshëve, alfa është individi që zë gradën më të lartë shoqërore në një komunitet.

Në jetën e përditshme, ne e përdorim atë për t’iu referuar një burri ose gruaje alfa që mbizotëron në një grup për shkak të karakterit të fortë dhe të vendosur.

Një mashkull alfa mund të na bëjê të “humbasim pet’llën”, por më pas nuk arrijnë të përmbushin dëshirat tona më të thjeshta për një familje të qetë. Burri “alfa” mund të jetë i mirë për fotoshooting, por për të patur familje të fortë dhe të qetë, nuk “hyn në punë”.

14 mar 2022

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.