Hyrje Kërko

Tome Mrijaj - rezultatet e kërkimit

Nëse nuk jeni i kënaqur me rezultatin, ju lutem, bëni një kërkim tjetër

Veprimtaria patriotike Jakajve dhe e pinjollit të tyre nacionalistit të “Ballit Kombëtar” Tomë Jakaj

Shkruan: Lekë Mrijaj, Klinë: 7.1.2017. E tërë historia e komunizmit në Kosovë ishte e sojit të së perandorisë otomane mesjetare e cila pikon gjak, historitë...

Ndue Jaku (1896-1948) nga Ranoci i Klinës

(Në 122-vjetorin e lindjes dhe 70-vjetorin e vdekjes) Tomë Mrijaj, New York Ndër shekuj në Lug të Drinit, spikasin bijtë më të shquar, që lanë gjurmë...

VEPËR ME VLERA TË VEÇANTA KOMBËTARE DHE FETARE

Prof. Dr. Riza Sadiku Recension Në fund të vitit 2017, autorët e mirënjohur të shumë shkrimeve, kushtuar veprimtarëve të mërgatës shqiptare dhe të disa personaliteve kombëtare...

Prelati ynë i përndritshëm Imzot Mark Sopi, kujtohet në 12 vjetorin e ikjës së...

Shkruan: Lekë MRIJAJ Prelati ynë i përndritshëm dhe i përhirshëm imz. Mark Sopi do të kujtohet përherë si një bari i ndritur i fesë dhe...

Nipi i dom Lazër Sheldisë viziton dhe vendos lule në varrin e axhës së...

Klajd Kapinova Bronx, New York. Këto ditë ishte për një vizitë në kishën katolike shqiptare Zoja e Shkodrës dhe kishën katolike amerikane italiane shën Lucia...

Marie Shllaku – intelektualja shkodrane, që jetën ia fali Kosovës që të jetë pjesë...

Msc. Kristinë Dedaj (Marie Shllaku: Nuk do t’i mungojnë kurrë lulet Kosovës t’i sjellë mbi vorrin tim) Heroina Marie Shllaku la gjurmë të pashlyeshme në jetën...

Ne, nuk jemi vëllezër me turqit, por kemi histori të kundërt, sepse ato kanë...

Klajd Kapinova Në kishën Zoja e Shkodrës në New York, pas meshës për deshmorët e lirisë u kënduan himnet kombëtare amerikane e shqiptare dhe u...

E shkuara mund të vritet, po kurrë nuk vdes

Fituesi i Çmimit Nobel për Paqe, indiani i thjeshtë Mahatma Gandhi, thotë: "Në fillim të injorojnë, pastaj të fyejnë, pastaj të luftojnë, dhe pastaj...

Leonora Laçi: Dom Anton Kçira, Ambasadori i shqiptarëve në SHBA

5 tetor 2017 Këto ditë doli nga shtypi libri i dytë kushtuar aktivitetit kombëtar dhe fetar të Dom Anton Kçirës me titull “Don Anton...

Doli nga shtypi libri për Nderin e Kishës, e të Kombit “Don Anton Kçira...

Shkruan: Lekë MRIJAJ (Libri "Don Anton Kçira në jubileun e 50-vjetorit të meshtarisë", është i pergaditur për botim para pak ditësh, nga një këshill redaktorial...

RRËSHQITËS I SHKRIMEVE

LAJME SHKURT